ANASAYFA
09 Aralık 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Terazi şaştı!’
Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, partisinin önerilerini paylaştığı basın toplantısında, "Terazi şaştı" diyerek, gıda ve ihtiyaç maddeleri pazarının, günün şartlarına uygun olarak, tekelleşmenin ve haksız rekabetin önünü keserek, yeniden yapılandırılması, acilen ele alınması gereken bir konu olduğunu, devletin toplumun refahı için adil ve bütçesinin denk olması gerektiğini söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 22-10-2021 07:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Terazi şaştı!’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, 85 milyonu ilgilendiren Türkiye pazarı ile ilgili değerlendirmede bulunup partisinin tekliflerini paylaştığı basın toplantısı düzenledi. "Terazi şaştı" diyen İriş, devletin halkın esnafın toplumun refahı için adil ve bütçesinin denk olması gerektiğini söyledi. 
Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, İl Başkanı Avukat Sinan Tekin, Merkez İlçe Başkanı Samet Kaya, İl Sosyal İşler Başkanı Hasan Yüzer, Merkez İlçe Başkanı Samet Kaya, Gençlik Kolları Başkanı Talha Çelebi'nin de katılımıyla parti il binasında gündemine gıdayı alarak basın toplantısı düzenledi."İktidar ateşten gömlektir giymesini bilmeyenleri yakar, ama kendisini yaktığı gibi milleti de yakar" diyen İriş açıklamasında şunlara yer verdi:
"PAZAR; ADİL, DOĞRU, FAYDALI YAPILANMA ZEMİNİNE OTURTULMALI"
"Hava ve sudan sonra gelen, hayatımızın vazgeçilmezi gıdalarımız yeterli, sağlıklı ve erişilebilir olmalı. Gıdaların üretiminde, tarım ve hayvancılık, ayrı bir özene ve çok kapsamlı desteğe ihtiyaç duyar. Tarımda, planlamalar, teşvik ve takipler önemli. Üretilen ürünlerin hazırlanıp, tüketiciye kadar ulaştırılması da apayrı bir öneme sahiptir. Aslında, sadece gıda ürünlerinin değil diğer temel ihtiyaçların da tüketiciye ulaştırılması süreçleri çok önemlidir. Tüm gıda ve ihtiyaç maddelerinin ticareti, büyük bir pazarı oluşturur. Bu pazar 85 Milyon insanımızın pazarıdır. 
Üretimin her kademesinde gerek kalite gerek fiyat/maliyet çalışmaları, doğru bir şekilde planlanıp yapılırken, pazardaki yapılanmalar da titizlikle takip edilmeli. Bu büyük pazar; adil, doğru ve faydalı bir yapılanma zeminine oturtulmalı.  Bu pazar birkaç ailenin, birkaç markanın gücüne, tekeline bırakılamaz, bırakılmamalı. Gerek üretim gerek ticaret açısından fevkalade bir istihdam ve gelişme potansiyeline sahip bu pazarın, devletimiz tarafından yeniden ele alınması, adilane bir şekilde hukuki düzenlemelerin yapılması zamanı çoktan geldi, geçmektedir.
"MUHALEFET ÇÖZÜM DE ÖNERMELİ"
Muhalefetin görevi yapılanları iyi analiz edip yanlışları, aksaklıkları dile getirmektir. Ama dile getirmekle iş bitmez. Muhalefet çözüm de önermelidir. Kuru muhalefet kolaydır. Kuru muhalefet de ağız dalaşından başka bir işe yaramaz. Hatta kamplaşmaya, kutuplaşmaya sebebiyet verir. Milli Görüş hareketi olarak 50 yıldan beri ülkemiz ve milletimizin refahı için ne söylediysek arkasındayız. Neye muhalefet ettiysek beraberinde çözümlerimizi de önerdik. 
"85 MİLYONU İLGİLENDİREN TEKLİFLERİMİZ"
85 milyon insanımızı ilgilendiren Türkiye Pazarı ile alakalı gayet tabi tekliflerimiz vardır. Hukuki düzenlemeler yapılmalı. Yerel esnafa vergi sigorta ve benzeri konularda özel indirimler uygulanmalı. Sokak arası zincir dükkanlara otopark zorunluluğu getirilmeli. Çalışma saati kısıtlamaları ayarlanmalı. Yerel üreticilerden ürün alma zorunluluğu getirilmeli. İki zincir dükkan arası mesafe sınırlamaları getirilmeli. Çin'den, oradan buradan ithal edilen ürünlere kısıtlayıcı kriterler getirilmeli. Esnafımıza iş koluna göre; orta ve küçük ölçekli İşletmecilik, müşteri ilişkileri ve ürün tedarik ve yönetimi eğitimleri verilmeli. 
Modern perakendecilik İçin sektörel bazda örnek dizayn ve tasarımlar sunulmalı. Araç gereç, bilgi işlem vs. konularında hibeler, faizsiz krediler temin edilmeli. Mevzuat düzenlemeleri yapılmalı, ilgili kurum ve kuruluşlara görevler verilmeli. 85 Milyon insanımızı ilgilendiren, hayati öneme sahip gıda ve ihtiyaç maddeleri pazarının, günün şartlarına uygun olarak, tekelleşmenin ve haksız rekabetin önünü keserek, yeniden yapılandırılması, acilen ele alınması gereken bir konudur. Paylaşım artıkça birlik ve beraberliğimiz de kuvvetlenir. 
"KURU MUHALEFETİN
FAYDASI OLMAZ"
Kuru muhalefetin hiç kimseye faydası olmaz. Kuru muhalefetin kimseye faydası olmaz. 50 yıldır söylediklerimizi arkasındayız. Biz rastgele muhalefet yapmıyoruz. Kuru vaatler yapmadık. Muhalefet önemlidir. Bu pazar baştan aşağı tanzim edilmeli. Perakende yasası çıkamadı gariban esnafın sesini duyan yok. Sessiz kalabalığın sesiyiz. Ucuz politika yapmadık. Doğru adil faydalı olanı yapmak haksız rekabetin önü kesilmeli. Paylaşım arttıkça birlik beraberliğimiz güçlenir. Devlet çok önemlidir. Devletsiz bir millet boşluğa düşer. 
"İKTİDAR ATEŞTEN GÖMLEKTİR GİYMESİNİ BİLMEYENLERİ YAKAR"
Sonsuz iktidar yoktur, her iktidar geçicidir. İktidar çok kıymetli ve şereflidir ve ateşten gömlektir, giymesini bilmeyenleri yakar, ama kendisini yaktığı gibi milleti de yakar. Milletimiz inşallah gerçek iktidara kavuşur. Sonuç olarak ülkemizin halkımızın, esnafımızın bütçesi denk olmalı. Denklik sağlanmadığında refah olmaz. Terazi şaştı. 
"YOKSULLUK SINIRININ BİR TIK ÜZERİNDE OLMALI"
Asgari ücret konusunda da yoksulluk sınırının en azından bir tık üzerinde olmalı.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'yi yasa boğan kaza
Mimar Ali Erol üzdü
Aramızdan ayrılanlar
Cansu dev derbiyle tarihe geçti
Üner: Erçevik'in yaptığı etik değil
İnce’den söz vermeme tepkisi
ETUS'tan 'mazot' sitemi
‘Alkış değil, hakkımızı istiyoruz’
Bu akşam tango rüzgarı esecek
3 köy taşkından kurtulacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama