ANASAYFA
18 Mayıs 2022 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Asgari ücrette ortak hareket
Hak-İş Konfederasyonu Edirne İl Başkanı ve Öz Sağlık İş Edirne Şube Başkanı Emre Promet, asgari ücretin belirlenmesi sürecinde HAK-İŞ, TÜRK-İŞ ve DİSK olarak bir araya gelip ortak hareket etme kararı aldıklarını açıkladı.
Haberin Yayın Tarihi: 20-11-2021 06:54
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Asgari ücrette ortak hareket

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Hak-İş Konfederasyonu Edirne İl Başkanı ve Öz Sağlık İş Edirne Şube Başkanı Emre Promet, asgari ücretin belirlenmesi sürecinde HAK-İŞ, TÜRK-İŞ ve DİSK olarak bir araya gelip ortak hareket etme kararı aldıklarını açıkladı. Promet, "Asgari ücret tespiti kapsam bakımından yapılan en büyük  Toplu iş sözleşmesidir" dedi.
Hak-İş Konfederasyonu Edirne İl Başkanı ve Öz Sağlık İş Edirne Şube Başkanı Emre Promet, tüm çalışanların gözünü çevirdiği asgari ücretle ilgili açıklamada bulundu. Yüksek enflasyon, yüksek döviz ve artan hayat pahalılığından dolayı, 2022 için belirlenecek asgari ücretin her zamankinden daha büyük anlam ifade ettiğini belirtti. "5 talebimiz var" diyen Promet şunları söyledi:
"30 MİLYONU DOĞRUDAN İLGİLENDİRİYOR"
“Belirlenecek rakamının asgari ücretle çalışan bütün emekçileri memnun edecek bir rakam olmasını istiyoruz. Asgari ücret toplumun büyük bir kesimini İlgilendiriyor. Asgari ücretle çalışan sayısı bakımından Türkiye Avrupa'dan farklı. Avrupa'da asgari ücretle çalışan oranı yüzde 1 ile 2 iken Türkiye'de yüzde 42'tir, 6,5 milyon emekçiyi kapsıyor. Aileleri ile beraber yaklaşık 30 milyonun üzerinde bir kesimi doğrudan ilgilendiriyor. 
Asgari ücretin doğru tespiti İçin 5 talebimiz var. Asgari ücret tespiti kapsam bakımından yapılan en büyük  Toplu iş sözleşmesidir. Sağlıklı bir rakama ulaşılabilmesi için HAK-İŞ'in beş talebi var.
5 TALEP
Asgari Ücret Tespit Komisyonunun yapısının değişmesini istiyoruz. Bağımsız ve aynı zamanda güvenilir bilim insanlarının da içinde bulunduğu bir yapının objektif kriterleri belirleyip asgari ücretin buna göre belirlenmesini istiyoruz. Asgari ücretin, çalışan bir emekçi üzerinden değil, evli ve iki çocuklu bir aile üzerinden değerlendirilmesini istiyoruz. Belirlenecek olan asgari ücretin dört kişilik bir ailenin asgari ihtiyaçlarını karşılayabilecek oranda olmasını istiyoruz. Asgari ücret ve ücretler üzerindeki vergi yükünün büyük ölçüde azaltılması ve kaldırılmasını istiyoruz. 
HAK-İŞ'in beş talebinin uygulanabilmesi için çalışmalar geniş katılımlı bir uzlaşma ile sürdürülmeli. Emek örgütleriyle taleplerimiz ışığında birlikte çalışacağız ve bu talepleri dile getirmeye devam edeceğiz."
Cumhurbaşkanı, bakanlar ve muhalefet partisi liderlerinin asgari ücrette enflasyonun üzerinde artış yapılmasına dair açıklamalarını memnuniyet verici olarak değerlendiren Promet, "Çalışanları enflasyona ezdirmeyecek yeni bir asgari ücreti iktidarıyla, muhalefetiyle, emek örgütleriyle hep birlikte oluşturmamız gerekiyor" dedi.
İŞVERENLERE ÇAĞRI
İşverenlere de çağrıda bulunarak fedakarlığı hep işçilerin yaptığını vurgulayan Promet, "işverenler de elini taşın altına koymalı" dedi ve şöyle devam etti:
İşverenlere çağrıda bulunuyorum; emekçiler pandemiye rağmen çalıştılar ve ürettiler. Pek çok sektörde ihracat rekoru kırıldı. Bütün fedakarlığı hükümetten bekleyip her türlü teşviklere rağmen daha fazlasını isteyerek bu sorunu çözemeyiz. Lütfen gözünüzü kulağınızı tıkamayın. İşverenler olarak da fedakarlık yapmanız gerektiğini unutmayın.
Demokratik sendikacılığı önceliyor ve önemsiyoruz. Bir ülkede sendikal hareket ne kadar demokratik, ne kadar güçlüyse demokrasi de o kadar güçlüdür. Sendikalar demokrasinin en temel taşlarından biridir. HAK-İŞ temsil ettiği dünya, değerler, ortaya koyduğu ilkeleri, hedefleri, dünden bu güne gerçekleştirdiği faaliyetleriyle bu sorumluluğu en fazla üstlenmesi gereken örgüt olmuştur.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Belediye çalışanı Burak Göktaş vefat etti
Elveda Rumeli!
Pilav bahane, buluşmak şahane!
‘Ediwood içimde ukde!’
'Fahri Hemşehri'ye veda yemeği
Edirne Lisesi 165 yaşında
Oltalar ödül için yarıştı!
EDOSK'tan tarihi gezi
EDİRNE ve BİSİKLET -8-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke