ANASAYFA
23 Mayıs 2022 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Karaağaç'ta Kahve ve Çikolata Festivali
Edirne Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nce 16 -17 Ekim tarihlerinde düzenlenen 1. Karaağaç Kabak Festivali”nin ardından 27-28 Kasım'da yine Karaağaç'ta düzenlenecek Edirne Kahve ve Çikolata Festivali için geri sayım başladı….
Haberin Yayın Tarihi: 20-11-2021 07:00
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Karaağaç'ta Kahve ve Çikolata Festivali

Edirne Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nce 16 -17 Ekim 2021 tarihlerinde düzenlenen “ 1. Karaağaç Kabak Festivali”nin ardından 27-28 Kasım 2021'de  yine Karaağaç'ta düzenlenecek Edirne Kahve ve Çikolata Festivali için geri sayım başladı.
Edirne Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Karaağaç Tarihi Tren Garı'nda gerçekleştirilecek Edirne Kahve ve Çikolata Festivali'ne Uluslararası nitelik ka-zandırmak için önceki gün Yunanistan , Bulgaristan ve Türkiye'de  toplam 50 şubesi bulunan The Espressonist Coffee Ceo'su Georgiuus Georgiou ağırladı
Edirne Kahve ve Çikolata Festivali kapsamında konserler, söyleşiler yarışmalar, workshoplar vu sunumlar yapılacak. 
Festival için komşu ülkelere yönelik tanıtıcı afiş ve reklamlar dikkat çekiyor.  
KARAAĞAÇ TREN GARI
Edirne'nin Karaağaç kasabasında bulunan ve II. Abdülhamid devrinde yaptırılan tren istasyon binasıdır. Edirne Tren Garı olarak inşa edilmiş olan bina günümüzde Trakya Üniversitesi Rektörlük Binası olarak kullanılır.
İstanbul'daki Sirkeci Garı örnek olarak yapılmış gar binalarından birisidir. Şark Demiryolları Şirketi adına Mimar Kemaleddin tarafından neoklasik üslupta inşa edildi.
İnşaatı 1914 yılında genel olarak bitirilmişti ancak o yıl başlayan I. Dünya Savaşı nedeniyle demiryolu güzergâhı değiştiği için hizmete giremedi. Savaş sonunda Osmanlı Devleti sınırları dışında kaldı. 
24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Lozan Antlaşması'nda Karaağaç, Bosnaköy ile birlikte Yunanistan'ın Batı Anadolu'da yaptığı tahribata karşılık, savaş tazminatı olarak Türkiye'ye verildi. Böylece yeniden Türk sınırlarına giren Karaağaç İstasyonu, 14 Eylül 1923 günü Yunanlardan teslim alındı ve 1930'da işletmeye açıldı.
Rumeli demiryollarının büyük bölümü ülke sınırlarının dışında kalmıştı ve trenler İstanbul'dan Edirne'ye ulaşmak için Yunanistan'a girmek zorunda kalıyordu; bu yüzden yeni bir demiryolu hattı inşası başlatıldı. Ağustos 1971'de, Pehlivanköy-Edirne arasındaki yeni demiryolu hattının açılması ve kent içinde yeni gar binasının hizmete girmesinden sonra Karaağaç istasyon binasının önündeki raylar söküldü.
Trakya Üniversitesi tarafından aslına uygun olarak restore edilen bina, 1998'den bu yana üniversiteye Rektörlük Binası olarak hizmet vermektedir.  Bina 2017'den beri Güzel Sanatlar Fakültesi olarak kullanılıyor.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Sanatın Girmediği Ev Kalmayacak: Wombhobby Hobi Atölyesi
Sokak yol-kaldırım ve düzenleme işleri yaptırılacak
Medikal gaz alımı yapılacak
Bina onarım işleri yaptırılacak
Medikal Giyime Dair Her Şey: Medikal Dolap
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke