ANASAYFA
09 Aralık 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Dedenin mirası!
Edirne'nin Uzunköprü ilçesine bağlı Kavacık Köyü'nnde planlanan Karma OSB ile ilgili Edirne İdare Mahkemesi'nin 'yürütmeyi durdurma' kararına yapılan itiraz, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi tarafından reddedildi...  Kavacık halkı gelişmeler üzerine il merkezine gelerek düzenledikleri basın açıklamasıyla kazandıkları hukuk zaferini kamuoyuyla paylaşırken, köyün en yaşlısı 85 yaşındaki Fehmi Yelken, çocuk ve torunlarının geleceği için mücadele verdiklerini, bu yüzden tarım arazilerine kurulacak OSB'ye karşı olduklarını belirterek, "Bu bölgede OSB'nin kurulmasına razılığımız yoktur " dedi... 
Haberin Yayın Tarihi: 23-11-2021 07:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Dedenin mirası!

Olgay GÜLER'in Haberi
Edirne'nin Uzunköprü ilçesinde yapılmak istenen Karma OSB ile ilgili Edirne İdare Mahkemesi'nin 'yürütmeyi durdurma' kararına yapılan itiraz, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi tarafından reddedildi.
Uzunköprü ilçesine bağlı Kavacık köyü merasında yapılması planlanan Karma Organize Sanayi Bölgesi' için köylülerin hukuk mücadelesi devam ediyor. OSB'nin kurulacağı bölgenin orman ve tarım arazisi olduğunu belirten vatandaşlar, bölgenin göletlerine içme suyu havzası ve 14 bin dönüm sulu ve kuru tarım arazisine zarar vereceği gerekçesiyle dava açtı. Köylülerin açtığı 4 ayrı davanın 3'ünde OSB aleyhine 3 ayrı bilirkişi raporu verildi. Son davada ise Edirne İdare Mahkemesi, bilirkişi raporundaki, 'OSB alanın mutlak tarım arazisi ve özel ürün arazisi' tespitinden hareketle çalılık vasfında olmadığı, bu nedenle tarım kapsam dışı alan olarak nitelendirilemeyeceği gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi. Edirne Valiliği Tarım ve Orman Müdürlüğü ile OSB yönetimi tarafından bir üst mahkeme olan İstanbul Bölge Mahkemesi'ne 'yürütmeye durdurma' karına itiraz davası açıldı. Bölge İdare Mahkemesi, konuyla ilgili yaptığı inceleme sonucu verdiği kararda, yapılan itirazı reddetti. 
'HAKLI TALEBİMİZ KESİNLEŞTİ' 
Kavacık Köyü sakinleri ve sivil toplum kuruluşları, konuyla ilgili kararı kamuoyuyla paylaşmak ve bir kez daha OSB'den vazgeçilmesini belirtmek adına Edirne Tabip Odası Lokali'nde bir araya geldi. Köy sakinleri adına açıklama yapan köyün en yaşlılarından Sami Yaygaran, idare mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararının 30 gün içerisinde uygulanması gerektiğini belirtti. Yaygaran, "Bu karara hem Edirne Valiliği hem de Uzunköprü Karma OSB yönetimi İstanbul Bölge İdare Mahkemesinde itiraz etmişler olup üst mahkeme ayrıntılı ve gerekçeli size sunduğumuz karar ile itirazları reddetmiştir. Haklı talebimiz olan yürütmeyi durdurma kararı kesinleşmiştir" dedi. 
'PROJE İPTAL EDİLMELİ' 
Projenin bir an önce iptal edilmesini talep ettiklerini söyleyen Yaygaran, "Tarım ve Orman Bakanlığından ve Edirne Valiliğinden Yürütmeyi Durdurma Kararının ivedilikle uygulanmasını, bilime aykırılığı üç ayrı Bilirkişi Raporu ile kanıtlanmış ve yapılan itiraz üzerine dayanağı işlemin açıkça hukuka aykırı olduğu mahkemece hüküm altına alınmış olan Uzunköprü Karma OSB projesinin iptal edilmesini talep ediyoruz" diye konuştu. 
 'OSB'YE KARŞI DEĞİLİZ, SADECE TOPRAĞIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ'
Köy sakinlerinden Ahmet Günay da, "Karma OSB'ye itirazlarımız olmuştu. Bunlardan bir tanesi de tarım arazisi olması nedeniyle burasının uygun olmayacağına dairdi. Bununla ilgili Edirne İdare Mahkemesi bir karar verdi. Yürütmeyi durdurma kararı verdi. Daha sonra ilgili idare tarafından itiraz edildi bir üst mahkemeye. Yapılan itiraz sonucu da bu itiraz reddedildi. Kısacası belirtmek isterim ki köyümüzde köy halkı olarak bizler kesinlikle OSB'ye karşı bir duruşumuz yoktur bilakis sanayinin gelişmesini destekler bir köyüz. Tarım toprağı olduğundan dolayı toprağımıza sahip çıkmaya çalışıyoruz. Mahkemenin verdiği bu karardan dolayı teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı. 
'ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ İÇİN İTİRAZ EDİYORUZ' 
Köyün en yaşlısı 85 yaşındaki Fehmi Yelken ise çocuk ve torunlarının geleceği için tarım arazilerine kurulacak OSB'ye itiraz ettiklerini söyledi. Yelken, "Bu bölgede OSB'nin kurulmasına razılığımız yoktur. Benim bir sürü çoluk çocuğum var, onların geleceğini düşünerek ben buraya geldim burada itirazımı yineliyorum. Eğer bu proje olursa ilk önce göletimizi kaybederiz, sonra arazimizi kaybederiz. Hayvanlarımızın otlakiyesi kaybolur. O nedenle bu itirazımı tekrarlıyorum" şeklinde konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'yi yasa boğan kaza
Mimar Ali Erol üzdü
Aramızdan ayrılanlar
Cansu dev derbiyle tarihe geçti
Üner: Erçevik'in yaptığı etik değil
İnce’den söz vermeme tepkisi
ETUS'tan 'mazot' sitemi
Bu akşam tango rüzgarı esecek
‘Alkış değil, hakkımızı istiyoruz’
3 köy taşkından kurtulacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama