ANASAYFA
09 Aralık 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
1 adım 1 saat fark!
Kalıcı yaz saati uygulamasına tepkiler giderek artarken, Kasım ayı birlikte değişikliğe gitmeleri sonucu Türkiye ile aralarındaki saat farkı 3'ünde bir, 8'inde ise ikiye çıkan 11 Balkan ülkesi insanı ise aynı sorun ve çileyi yaşamıyor... Bulgaristan'a sınır Edirne'de Veli Der ve Eğitim sen Şubeleri çocukların karanlıkta yollara düşmesine neden olan uygulamanın öğrenme güçlüğü yarattığına dikkat çekerek son verilmesi çağrısında bulundu.
Haberin Yayın Tarihi: 24-11-2021 07:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
1 adım 1 saat fark!

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI'nın haberi 
Kalıcı yaz saati uygulamasına tepkiler giderek artarken, Kasım ayı birlikte değişikliğe gitmeleri sonucu Türkiye ile aralarındaki saat farkı 3'ünde 1 saat, 8 'inde ise 2 saate çıkan 11 Balkan ülkesi insanı ise aynı sorun ve çileyi yaşamıyor. Bulgaristan'a sınır Edirne'de Veli Der ve Eğitim sen Şubeleri çocukların karanlıkta yollara düşmesine neden olan uygulamanın öğrenme güçlüğü yarattığına dikkat çekerek son verilmesi çağrısında bulundu.
Her sabah çocuklar yaz saati uygulaması nedeniyle karanlıkta okul yolunu tutuyor. Çocukları her yönden olumsuz yönde etkileyen bu durum hem velileri hem de öğretmenleri üzüyor. 
“SİZ VELİ OLSANIZ NE YAPARDINIZ?”
VELİ DER Edirne Şube Baş-kanı Benay Gürsel, “Çocuğunuzun doğal yaşam (zaman) döngüsü içinde olmaması kaynaklı öğrenme güçlüğü yaşadığı size söylenirse ne yapardınız?” diye sordu ve konuyla ilgili şunları söyledi:
 “Her canlı güneşin ilk ışıklarıyla uyanır ve hareketlenir. Biz de ise sabit saat uygulaması ile çocuklarımız kuşlardan önce karanlıkta uyanmakta ama biyolojik saatlerine uygun olmadığı için günün hareketliliğine hazır olamamaktadırlar.
IŞIĞI AÇIP ÇOCUĞUMUZU UYANDIRIYORUZ” 
Çocuklarımızı önceden perdeleri açıp gün ışığının odadan içeri girmesiyle uyandırırken birkaç yıldan beri ışığı açarak uyandırıyoruz. Daha günün ilk dakikasında gece mi gündüz mü ikilemine onları maruz bırakıyoruz; böylece genç beyinleri güne stres yüküyle başlatmış oluyoruz. Çocuğun mutluluğu, öğrenme motivasyonu ile uyku düzeni arasında doğrusal bir ilişkinin olduğunu da hepimiz biliyoruz. 
Çocuğunuzun doğal yaşam (zaman) döngüsü içinde olmaması kaynaklı öğrenme güçlüğü yaşadığı size söylenirse ne yapardınız? 2016 yılından bu yana uygulanan sabit saat sisteminin neden olduğu sonuçlar çeşitli akademik çalışmalarla ortaya konulmuştur; bunlardan sadece bir tanesi çocuklardaki öğrenme güçlüğüdür.
80 milyon bu uygulamanın devam etme nedenini bilmemekte ancak çocuklarımız ve toplum üzerindeki etkilerini gün be gün daha da net olarak gözlemlemekte ve yaşamaktayız.”
“İKTİDAR UYGULAMADAN VAZGEÇMELİ”
Eğitim Sen Edirne Şube Başkanı Özer Demir de iktidarın 2016'dan bu yana sürdürdüğü uygulamadan vazgeçmesi gerektiğini vurguladı. Demir açıklamasında şunlara yer verdi:
Yaz saati uygulamasının sürdürülmesi çocuklarımızın karanlıkta kalkıp, okula gitmesine yol açmakta. Bu uygulama çocuklarımızın psikolojisini, güvenliğini ve eğitim-öğretim faaliyetini olumsuz etkilemektedir. İktidarın bu uygulamayı ısrarla uygulamasının bilimsel gerekçesi de bulunmamaktadır. Enerji tasarrufu sağlandığı iddiaları ise, alanda faaliyet gösteren kurumlar tarafından doğrulanmamaktadır. Aksine fazla enerji kullanılmasına yol açtığı ifade edilmektedir.  İktidar 2016 yılından itibaren ısrar ettiği bu uygulamadan bir an önce vazgeçmeli.”
BALKAN ÜLKELERİ
Kasım ayı birlikte değişikliğe gitmeleri sonucu 11 Balkan ülkesi Türkiye ile aralarındaki saat farkı 3'ünde 1 saat, 8'inde ise 2 saat bulunuyor. 
Türkiye ile Bulgaristan, Romanya ve  Yunanistan'da 1'er, Arnavutluk, Makedonya, Kosova, Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Hırvatistan ve Slovenya  ile de  2'şer saat bulunuyor.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'yi yasa boğan kaza
Mimar Ali Erol üzdü
Aramızdan ayrılanlar
Cansu dev derbiyle tarihe geçti
Üner: Erçevik'in yaptığı etik değil
İnce’den söz vermeme tepkisi
‘Alkış değil, hakkımızı istiyoruz’
ETUS'tan 'mazot' sitemi
Bu akşam tango rüzgarı esecek
3 köy taşkından kurtulacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama