ANASAYFA
09 Aralık 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘O fotoğrafı çeken el'di…!
Karaağaç doğumlu Aldo Edirne'ye ve ülkemize iki miras bıraktı...
Haberin Yayın Tarihi: 24-11-2021 07:00
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘O fotoğrafı çeken el'di…!

Gönül UYANIKTIR
Aldo D'orfani İtalyan asıllı, doğma büyüme Edirneli… Bazı kaynaklar O'nun İtalyan Konsolosunun oğlu veya torunu olduğunu, bazı kaynaklar da İtalyan Kilisesinin bakım  ve onarımından sorumlu bir ailenin ferdi olduğunu söylüyor. Bazıları da her ikisinin de aynı aile olmasının mümkün olduğunu…

Aldo'yu şu anda hatırlayanlar yaşıtları, ondan büyükler veya  birkaç yaş küçüklerdir. Ama O'nun hem Edirne'ye hem de ülkemize bıraktığı çok önemli miraslar mevcut.  Edirne denince Selimiye, camilerimiz köprülerimizden sonra akla gelen bir fotoğraf vardır. Edirne'ye lapa lapa kar yağmış, Karaağaç yolunda, dalları gökyüzünde birbirine sarılmış ağaçların altında sakince ilerleyen tek atlı ekmek talikası… 
Bu fotoğrafı herkes tanır bilir de, deklanşöre basan elin kime ait olduğunu pek az kişi merak edip öğrenir. Fotoğrafın tarihi bazılarına göre 1954 bazılarına göre de 1946'dır. Hangisi doğru bilinmiyor. Fotoğrafın çoğaltılma tarihlerine göre değişiyor olabilir. Yani Aldo bu fotoğrafı ya 11 yaşında ya da 19 yaşında çekmiştir. Her ikisi de müm-kündür. Çünkü Aldo  Karaağaç doğumludur, çok küçük yaşlarda fotoğrafa merak sarmıştır ve ye-teneği o zamandan bellidir. Fotoğraf sadece çok güzel bir anda yaka-lanmamış, aynı zamanda kadrajı, matematiği ışığı da mükemmeldir.   
İSTİKLLAL İLKOKULU NUN BAŞARILI ÖĞRENCİSİ
Aldo ilkokul 3'ncü sınıftan itibaren İstiklal İlkokulu'nda 534 no'lu öğrenci olarak eğitim görmüş ve 14 Haziran 1947'de Pekiyi derece ile mezun olmuştur. Aldo, 8 Ağustos 1944 tarihinde 3'ncü sınıfa imtihanla alınmış ve Öğretmeni  Hamdiye Demirer'dir.  Adresi hanesinde Kaleiçi Gazipaşa Caddesi No: 15 İtalyan Konsoloshanesi  yazmaktadır. Velisi de dede Covanni  D'Orfani'dir. 
ALDO TÜRK TELEVİZYONCULUĞUNUN BABALARINDAN 
Aldo mezun olduktan tam bir ay sonra 16 Temmuz 1947 tarihinde de Edirne Lisesi'nin orta kısmına kaydolmuş, mezuniyetin ardından Edirne Lisesi'ndeki eğitim hayatı başlamıştır. Edirne Lisesi'nden mezun olana kadar geçirdiği sürede fotoğrafa olan merakı pekişmiş olsa da asıl yeteneği elektrik elektronik konularındadır. Ve Edirne Lisesi'nin ardından İstanbul Teknik Üniversitesi yılları başlar. Burada da Türkiye'ye bir miras bırakır, İTÜ Radyo ve Televizyon faaliyetlerinin, İTÜ-TV deneme yayınlarının teknik sorumluluğunu o üstlenmiştir. Türkiye'de televizyon yayınlarının olgunlaşmasında imzası vardır.


Edirneli Aldo'yu anlatmaya çalışan bu yazıyı çeşitli kaynaklardan (İTÜ yayınları başta) bulabildiğim fotoğraflar, Belediye önceki başkanlarından ve Edirne Yerel Tarih Grubu Kurucularından Başkanı Güngör Mazlum ile Ünlü Fotoğraf sanatçısı Gökhan Demirer'in kaynaklarından, yine Gökhan Demirer'in yayına hazırladığı "Edirneli İki Harp Çocuğunun Memleket Anıları" isimli kitaptaki anılara dayanarak ve alıntılayarak derledim.  Katkıda bulunan herkese hassasiyetleri için teşekkür ederim.  
(SÜRECEK)

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'yi yasa boğan kaza
Mimar Ali Erol üzdü
Aramızdan ayrılanlar
Cansu dev derbiyle tarihe geçti
Üner: Erçevik'in yaptığı etik değil
Bu akşam tango rüzgarı esecek
İnce’den söz vermeme tepkisi
ETUS'tan 'mazot' sitemi
3 köy taşkından kurtulacak
‘Alkış değil, hakkımızı istiyoruz’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama