ANASAYFA
09 Aralık 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Öğretmenlerin bayrak teslimi
24 Kasım Öğretmenler Günü'nde Atatürk Anıtı'ndaki töreninin ardından Halk Eğitim Merkezi'ndeki buluşmada, mesleğe yeni başlayan aday öğretmenler yemin ederken, emekli olanlara ise hizmet şeref belgesi verildi...
Haberin Yayın Tarihi: 25-11-2021 07:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Öğretmenlerin bayrak teslimi

Olgay GÜLER 
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e 'başöğretmenlik' unvanının verilişinin yıldönümünde, 24 Kasım Öğretmenler Günü, Edirne'de düzenlenen törenlerle kutlandı.
24 Kasım Öğretmenler Günü, Edirne ve Meriç ilçesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen törenlerle kutlandı. Kent merkezinde düzenlenen törenler sabah Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başladı. İl Milli Eğitim Müdürü Öner Arpacı, müdür yardımcıları ve öğretmenlerin katıldığı törenin ardından program Halk Eğitim Merkezi'nde devam etti. Edirne Valisi Ekrem Canalp ve İl Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı Meriç ilçesinde düzenlenen programa katılırken, Halk Eğitim Merkezi'ndeki programa ise Vali Yardımcısı Ali Uysal, milli eğitim müdür yardımcıları ve öğretmenler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal marşı ile başlayan törende ilk olarak mesleğe yeni başlayan öğretmenler adına Edirne Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Duygu Nalbant yaptı. 
'ÖĞRETMENLİK BİR İDEAL, GAYE VE HİZMET MESLEĞİDİR' 
Öğretmenlik mesleğinin kelimelerle ifade edilemeyeceğini söyleyen Nalbant, "Öğretmenlik mesleği her şeyden önce bir ideal, gaye ve hizmet mesleğidir. Toprak altına atılan bir tohumun filiz verebilmek için kendini feda etmesi gibi öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna feda etmektedir. İşte biz tüm bunları mesleğe yıllarını adamış öğretmenlerimizden öğrendik ve öğrenmeye de devam edeceğiz. Öğretmen bu toplumun hem mazisidir, hem maziyi öğretenidir, hem de geleceğinin kurucusudur. Emin olunuz ki, pek çok şanlı zafere sahne olan mazimiz gibi nice başarılar elde edecek bir gelecek kurmak var gücümüzle çabaladık, çabalamaya da devam edeceğiz" dedi. 
'ÖĞRETMENİN EN BÜYÜK MİRASI YETİŞTİRDİĞİ ÖĞRENCİLERİDİR' 
Emekli öğretmenler adına konuşan Şükrüpaşa İlkokulu öğretmenlerinden Ergin Kervan ise yaptığı konuşmada, “32 yıllık meslek hayatımın en zor görevi belki de 24 Kasım öğretmenler gününde konuşma yapmak. Bir öğretmen için meslekten ayrılış kolay değildir. Öğretmenlik mesleği, hepimizin hayatında unutulmayacak anılar, izler bırakır. Öğrenciler çocuğumuz okul evimiz olmuştur. Biz öğretmenlerin en büyük mirası yetiştirdiği öğrencileridir. Onların yüreğinde bir iz bırakabildiysek ne mutlu bize. Yüreğimizde her zaman öğrencilerimiz, okulumuz ve meslektaşlarımız olacaktır" dedi.
'ÖĞRETMENLER İÇİN VEFA GÜNÜ'
İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Müzekka Bayrak da öğretmenlerin eğitimin lider, geleceğin mirası olduğunu belirtti. Bayrak, "Eğitim camiası olarak, taşıdığımız sorumluluğun bilinciyle tüm imkanlarımızı eğitimin kalitesini bir adım daha ileri götürmek için seferber ettik. Hedefimiz Başöğretmen Ulu Önder Atatürk'ün; 'Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir' veciz sözündeki görevi en iyi şekilde gerçekleştirmektir. Bugün bir gün değil her gün gösterilen çabanın karşılığını hiçbir bedelin ödeyemeyeceği bir emeğe sahip öğretmenlerimiz için vefa günüdür. Öğretmenin değerinin daha iyi anlaşıldığı bir dünya, gelecek umutlarının çoğalması demektir. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki, öğretmen unutmaz ve asla unutulmaz" şeklinde konuştu. 
Törende, konuşmaların ardından mesleğe yeni başlayan öğretmenler meslek yemini etti. Hafta dolayısıyla düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon dereceye giren öğrencilere ödül verilen törende ayrıca emekli öğretmenlere de hizmet şeref belgesi verildi. Öğretmenlere belgelerini veren Vali Yardımcısı Ali Uysal, öğretmenlikte sevginin önemine vurgu yaptı. Uysal, "Bir çocuk dersini aldığı öğretmenini seviyorsa o dersi seviyor. Bence anahtar kelime sevgi. Bu her meslek için böyle ama öğretmenlikte bu biraz daha fazla. Ben eşimden de bu konuda çok şey öğrendim. Kendisi çok fedakâr bir öğretmen. Sevgi varsa her şey var. Aslında yaramaz, bilgisiz bir öğrenci yok. Sadece ilgisiz ve sevgisiz, dokunulmamış çocuklar var. Her meslekte anahtar kelime insana dokunabilmektir. Eğer biz bir insana dokunabiliyorsak, farkındalık yaratabiliyorsak en güzel şey budur" diye konuştu. 
Program, 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencilerinin öğretmenler günü ile ilgili hazırladığı oratoryo sunumu ile son buldu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'yi yasa boğan kaza
Mimar Ali Erol üzdü
Aramızdan ayrılanlar
Cansu dev derbiyle tarihe geçti
Üner: Erçevik'in yaptığı etik değil
İnce’den söz vermeme tepkisi
ETUS'tan 'mazot' sitemi
‘Alkış değil, hakkımızı istiyoruz’
Bu akşam tango rüzgarı esecek
3 köy taşkından kurtulacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama