ANASAYFA
09 Aralık 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Dostlar beni hatırlasın!’
Bugün televizyon izliyorsak arkasında yine 'o el' var
Haberin Yayın Tarihi: 25-11-2021 06:57
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Dostlar beni hatırlasın!’

Aldo D'orfani, Karaağaç doğumlu bir Edirneli. O ünlü Karaağaç fotoğrafını da mümkündür ki;  bu semtteki yakınlarını ziyaret etmek için gider veya dönerken ya da tam tersi sırf fotoğraf çekmek için orada bilinçli bulunduğu sırada çekti. Teknik Üniversite yılları o'nun gerçek ilgi alanını bulduğu, yeteneğinin ortaya çıktığı yıllardı. O yıllar ve Aldo'nun mesleki bir çalışma sırasında çok genç yaşta bir kaza sonucu aramızdan ayrılması… 
Belediye önceki başkanlarından Göngör Mazlum ve Fotoğraf Sanatçısı, Bankacı Gökhan Demirer'in ulaştığı kaynaklardan o'na dair anı ve fotoğraflarla… 


GÜNGÖR MAZLUM ALDO'YU ANLATIYOR
"Karaağaç yolunun karlı bir fotoğrafı vardır, eski yıllardan kalma. Fotoğraf sanatçısı dostlarım alınmasınlar, onun kadar güzel bir Karaağaç yolu fotoğrafı şimdiye kadar çekilmedi diyebilirim. İşte o fotoğrafın sahibini ben yıllardır arıyordum. Bu vesile ile Kaleiçi'ndeki İtalyan Kilisesi ile ilgili olarak bilgiler de edinebilirim diye düşünüyordum.
Elektrik Mühendisi Uğur Uçkun tarihe merakımı bildiği için büroya resimli bir belge bırakmış. Evrak sepetine koymuşlar, birkaç gün sonra fark ettim. Okuyunca  çok sevindim. Çünkü o güzel Karaağaç yolu fotoğrafını çeken Aldo D'orfanı'nin resmi ve özgeçmişi vardı belgede. Aldo, o fotoğrafı Edirne Lisesi öğrencisi iken Leice marka körüklü bir fotoğraf makinesi ile çekmiş. Çok sevindim demiştim ya bu sevinci sizinle paylaşmak istiyorum.  (Hudut Gazetesi Yayın Tarihi: 18 Nisan 2016)
EDİRNELİ ALDO'NUN  MİRASI VE HAZİN HİKAYESİ 
Kaleiçi'nde İtalyan Kilisesi ile ilgilenen 8 kişilik ailenin ferdiydi. 25 ağustos 1935'te Edirne'de doğdu. 6-7 yaşlarında anne ve babasını kaybetti. İlkokulun ilk 3 yılını bir İtalyan erkek okulunda okuduktan sonra, Edirne'ye kendini büyüten dedesinin yanına gidip ilkokulun kalan yıllarını, ortaokul ve Edirne Lisesi'ni bitirdi. Lisedeyken okulda son sınıfta kurs açarak öğrencilere fotoğrafçılığı öğretti. 
1954 yılında girdiği İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi'nden 1962 yılında Zayıf Akım Kolu'ndan Yüksek Elektrik Mühendisi olarak mezun oldu. 1962 yılında Yüksek Frekans Tekniği Kürsü'sünde çalışmaya başladı. 12 yıl boyunca öğretim ve laboratuar araştırma faaliyetlerinde bulundu.
Özellikle İTÜ Radyo ve Televizyon faaliyetlerinde yıllarca en büyük rolü üstlenenlerden biri oldu. Uzun yıllar İTÜ-TV deneme yayınlarının teknik sorumluluğunu üstlendi. Bu kapsamda Türkiye'de yapılan ilk canlı futbol naklen yayınını gerçekleştirdi. Aldo D'Orfani Tükiye'de özellikle televizyon yayınlarının olgunlaşmasında büyük emeği geçen ama bugün pek hatırlanmayan genç bir Edirneli kahramandır.
Amatör olarak fotoğraf ve film çekmekle de uğraşırdı. Bahsettiğim Karaağaç yolu fotoğrafını gençlik yıllarında çekmişti. Bu gün okul olarak kullanılan eski İtalyan Kilisesi'nin müştemilatında oturuyorlardı. Dedesi geniş aile fertleri ile burada ikamet ediyor ve kilisenin sorumluluğunu üstleniyorlardı. Okula gidip geldiği motosikletini çok sever, ona 'Elim ayağım' derdi. Güler yüzlü, bildiklerini sağlam bilen çalışkan bir insandı. 22.Aralık.1974 tarihinde çok genç yaşta anten kurarken çatıdan düşerek hayatını kaybetti. Bu çalışkan Edirne evladını rahmetle anıyorum."
GÖKHAN DEMİRER'İN  KAYNAKLARINDAN ALDO…
MİRANDA HANIMLA EVLENDİ.     İTÜ MEZUNU OĞLU  AMERİKA'DA  YAŞIYOR
Fotoğraf Sanatçısı Gökhan Demirer de Güngör Mazlum'un bilgilerine ek olarak yeni bilgiler ekledi  ve İTÜ çalışmalarına atıfta bulundu. Demirer, Aldo D'orfani'nin  Miranda D'orfani isimli bir eşi ve genç yaşta kaybettiği babasının adını verdiği Renato isimli bir erkek çocukları olduğunu, Renato D'orfani'nin de halen Amerika'da yaşadığını kaydetti.  Demirer edindiği bilgileri de yazımızda şöyle paylaştı.
"Aldo, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Zayıf Akım Kolu'ndan Yüksek Elektronik Mühendisi olarak mezun olduktan sonra 1962'de Yüksek Frekans Tekniği Kürsüsü'nde çalışmaya başladı. 12 yıl boyunca, öğretim ve laboratuvar araştırma çalışmalarında, İTÜ Radyosu ile İTÜ Televizyonu'nun faaliyetlerinde ve yıllarca da İTÜ-TV deneme yayınlarının teknik sorumluluğunda bulundu. Bu kapsamda Türkiye'de ilk canlı futbol naklen yayınını gerçekleştirdi. O yıllarda Kürsü'de yapılan radyo ve televizyonla ilgili çok sayıda uygulamalı diploma çalışmasını yönetti (Örneğin: TV Resim vericisi için Modülatör (Haluk Buran, 1966), TV Resim Vericisi Çılış Katı (Ilias Ioannou, 1966), Televizyon Efekt Devresi (Avni Morgül, 1970), FM Verici için Stereo Kodlayıcı (Osman Palamutçuoğulları, 1971), İTÜ-TV ile TRT-TV Senkronlama devresi (Uğur Çilingiroğlu,1973), Resim Yamama Efekti Devresi (Kazım Seven, 1975). 


İTÜ MEZUNU OĞLU AMERİKA'DA TÜMDEVRE  TASRIMI ALANINDA ÇALIŞIYOR
    Ayrıca, Hi-Fi ses kaydı ve yayını konularında da uzman olan Aldo D'Orfani Türkiye'de özellikle televizyon yayınlarının olgunlaşmasında büyük emeği geçen, ama bugün pek hatırlanmayan bir isim. Amatör olarak fotoğraf ve film çekmekle uğraşırdı. Okula gidip gelirken kullandığı 'Scooter'ı çok meşhurdu. Onunla birlikte çalışmış olanlar; öğrencilerİ ,meslektaşları onu; sevilen, güler yüzlü, titiz, bildiklerini sağlam bilen ve çalışkan bir akademisyen olarak hatırlıyor. 22 Aralık 1974'te, (anten ölçümü yapmak için Etiler'de çıktığı bir binanın tavan arasından, önlem alınmamış bir asansör boşluğuna düşerek) çok genç yaşta, acı bir kaza sonucunda aramızdan ayrıldı. Aldo D'Orfani, o sırada Miranda D'Orfani ile evli idi. Oğulları Renato D'Orfani de İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü mezunudur ve halen ABD'de tümdevre tasarımı alanında çalışmaktadır.
EDİRNELİ İKİ HARP ÇOCUĞUNUN MEMLEKET ANILARINDAKİ ALDO D'ORFANİ
    Gökhan Demirer'in derlediği kitapta, baba merhum Hakim Doğan Demirer'in anılarında da Aldo D'orfani'nin adı geçiyor. Doğan Demirer,  kitabın 117'nci sayfasında Aldo'nun dedesine ait çocuk yaşlardaki bir anısını şöyle anlatıyor 
"Fotoğraf Meraklısı Aldo D'orfani; özellikle bir fotoğrafı çok bilinir; 'Kışta Karaağaç Yolu'; çok eskiden beri Edirne'de yaşayan İtalyan Konsolosu'nun torunu idi; Hamdiye (Demirer) Ablamın da İstiklal İlkokulu'ndan öğrencisidir… O zamanlar Edirne'de İtalyan, Fransız Konsoloslukları vardı… Bir gün ablamın yemek sırasında gürültü çıkarma yaramazlığına kızan annem, onu kapı dışarı atmış... Ben 4-5 yaşındayım, ablam da benden biraz büyük; üzerimizde kirletmeyim diye önlükler var; o sırada kapının önünden İtalyan Konsolosu geçiyormuş, ihtiyar ak saçlı biriydi; ablam ona "seni de mi dışarı attılar?" diye sorunca anlamayıp merakla kapıyı çalmış ve "ne diyor acaba?" diye bize sormuştu!"
    …. Bu kentte doğmuş büyümüş eğitim görmüş, havasını koklamış, bu kentin yollarını ağaçlarını sevmiş, insanları ile dost arkadaş olmuş ve giderken de, geride; "dostlar beni hatırlasın!" dercesine eserlerini bırakmış bir değerimizi dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştık... Ne çok benzerleri var aslında, gün yüzüne çıkarılmayı, tekrar hatırlanmayı bekleyen veya halen aramızda yaşayan; imkan buldukça onları da sizlerle işbirliği yaparak hatırlatmak, geçmişe dönmek, geleceğe bırakmak isteriz ve biz buradayız…!

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'yi yasa boğan kaza
Mimar Ali Erol üzdü
Aramızdan ayrılanlar
Cansu dev derbiyle tarihe geçti
Üner: Erçevik'in yaptığı etik değil
Bu akşam tango rüzgarı esecek
İnce’den söz vermeme tepkisi
ETUS'tan 'mazot' sitemi
3 köy taşkından kurtulacak
‘Alkış değil, hakkımızı istiyoruz’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama