ANASAYFA
27 Kasım 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Doludan sonra bakanlık vurdu’
CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın kendisine verdiği cevapta, İpsala'da doludan etkilenen çeltik üreticilerinin zararlarını karşılamayacağını itiraf ettiğini söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 27-11-2021 07:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Doludan sonra bakanlık vurdu’

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın kendisine verdiği cevapta, İpsala'da doludan etkilenen çeltik üreticilerinin zararlarını karşılamayacağını itiraf ettiğini söyledi.
TBMM'de Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 2022 bütçesinin görüşmeleri sırasında CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Bakana İpsala'da yaşanan doluyu ve zararların karşılanıp karşılanmayacağını sormuştu. Bakanlıktan gelen cevapta ise doludan 9 köyün etkilendiği belirtilere sadece TARSİM tarafından hasar tespit ve tazmininin yapılacağı ifade edilmekle birlikte sigorta yaptıramayan üreticilerin durumuna ise hiç değinilmediğine dikkat çekildi. Ayrıca Bakanlıktan verilen cevapta; çiftçi borçları ile ilgili bir yapılanma müjdesi gelmezken, Bakanlık bünyesine mühendis, veteriner ve tekniker alımı konusunda net sayılar verilmediğinin altı çizildi.
Sorularına Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen cevapları değerlendiren CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu verilen cevapların çiftçi için atama bekleyen mühendis, veteriner ve teknikerler için hüsran olduğunu ifade ederek şunları söyledi: 
“İpsala'da yaşanan dolu zaten borçlu olan üreticimizin bir yıllık emeklerini vurdu. Üstüne bir de ithalatla çiftçimiz maliyetlerini karşılamayacak alım fiyatına mahkûm edildi. 
Tarım ve Orman Bakanlığı dolunun vurduğu çiftçiye TARSİM'i adres gösteriyor.  Ya sigorta yaptıramayanlar? Çiftçi o kadar borçlu ki artık sigorta yaptıramıyor. Bu yıl para kazanamayan, zarar eden ve gırtlağına kadar borçlu olan çiftçi ne yapacak? 
Çiftçi için bir yapılandırma da Bakanlığın gündeminde yok. Beşli çetenin milyarlarca borcunu bir kalemde silenler sıra çiftçiye gelince hiçbir şey yapmıyor hatta kendi çiftçisini batırmaya çalışıyor. İşte AKP gerçeği budur!
Yani kısaca Tarım Bakanlığında değişen bir şey yok. 2022'de de çiftçi bir bakanlığı olduğu bilmeyecek, ithalat lobileri desteklenecek. Türkiye'yi ve Türk Tarımını çok daha zorlu bir yıl bekliyor.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Meriç Nehri'nde ‘yandan çarklı’
Aramızdan ayrılanlar
Aramızdan ayrılanlar
Türk sürücüde tabanca ve mermi
Özgürlüğe 100. yıl damgası!
Bir asrın coşkusu!
Silah-uyuşturucu operasyonu
BİK Genel Kurulu'nda 3 gelişme
SAL ve 1. Amatör'de 14 mücadele
Kadın Dayanışması'ndan 'şiddete hayır'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke