ANASAYFA
25 Eylül 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Devecihan'a turistik işlev
Devecihan Rumeli Kültür Sanat Akademisi Edirne Valisi Ekrem Canalp, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Edirne protokolünün diğer isimlerinin katılımıyla törenle açıldı.
Haberin Yayın Tarihi: 27-11-2021 07:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Devecihan'a turistik işlev

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Devecihan Rumeli Kültür Sanat Akademisi Edirne Valisi Ekrem Canalp, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Edirne protokolünün diğer isimlerinin katılımıyla törenle açıldı. Çinicilik, desenleme, Edirnekari, Gastronomi, Hüsn-ü Hat, Kispet/Saraciye, Mis Sabun, Sepet örücülüğü ve süpürgecilik olmak üzere 9 atölyenin yer aldığı el sanatları akademisi Rumeli kültür sanat atölyesinde açıldı. Açılış töreni Rumeli Akademisi Eğitim ve Kültür Derneği Balkan Halk Dansları Topluluğu'nun halk oyunları gösterisi ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesinden sonra ilk konuşmayı İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk yaparak şöyle dedi:
HANDA 9 ATÖLYE 
"Deveci Han, Rumeli Kültür ve Sanat Akademisi ile geleneğin gelecekle buluştuğu kültür, sanat, edebiyat, müzik, tiyatro, gastronominin merkezi haline gelecektir. Bununla birlikte,  Deveci Han'ı yerli ve yabancı ziyaretçilerimizin kültür-sanat zenginliğimizi bir arada görebilecekleri kültür yolu rotasına dahil etmiş olacağız.
"TURİSTİK DESTİNASYON"
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da konuşmasında, "Sultanların Şehri, şehirlerin sultanı Edirne'de ne yaparsanız yapın adeta yakanıza değil gönlünüze taktığınız bir gül gibi orada tüm dünyayı selamlar. Şehrimizin turizm potansiyeline ciddi katkıları olacağı, yürekten inandığım  yeni bir anlayışla yorumlanan Devecihan Merkezimiz ki burası bir zamanlar Osmanlı Devleti'nde cezaevi olarak kullanılmış bir merkezdi. Şimdi turistik destinasyon haline getirmek, günü geleceğe taşımak budur. Hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
"EDİRNE TARİH VE KÜLTÜR ŞEHRİ"
AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal da, son 19 yılda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın desteğiyle  Edirne'ye  kültür ve turizm anlamında bir çok projeyi hayata geçirip restorasyonları gerçekleştirdiklerini belirtti ve şöyle konuştu:
"Mimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye Cami ve çarşılarıyla, köprüleriyle tarihi şehri Edirne. Edirne müdafi Şükrüpaşa'nın deyimiyle Şehri Mukaddes Edirne. Edirne bir tarih ve  kültür şehri. Bugün bu güzel mekanı da inşallah sizin hizmetine açıyoruz. Ayten Canalp olmak üzere, Sayın Valimize, il kültür müdürümüze bu güzel mekanın Edirne'ye hizmete açılmasından dolayı hepsine teşekkür ediyorum."
"İKİ ŞOK YAŞADIM"
Edirne Valisi Ekrem Canalp de, 3 yıldır görev yaptığı Edirne'de yaşadığı iki şoktan bahsetti ve şunları söyledi:
"Bu iki şoktan birisi büyük şok, diğer küçük şok. Büyük şok Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı'nı gördüğüm şoktu. Gerçekten muhteşem eser, iki defa restorasyona uğramış, istenilen şekilde işlemlendirilememiş ve boş kalmış mekandı. O zamanki il Kültür Turizm Müdürü Ahmet Bey'e şöyle söylediğimi hatırlıyorum; 'Ahmet Bey böylesi muhteşem mekanı İstanbul'da dahi görmedim. Bu kadar muhteşem mekan Edirne'de var doya doya kullanmamız gerekiyor. O muhteşem mekanın şu anda 3 ana parçadan oluşan bir parçasının Devlet Tiyatrosu haline getirdik. Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı'nı müzeler haline de getiriyoruz. Burada kuracağımız tarihte kurulmuş 16 devletin müzesi. Aynı zamanda Osmanlı'nın 36 padişahının heykellerinden ve anlatımından oluşan padişahlar müzesi, padişahların seferdeyken kullandığı ve yürüyen saray denilen Otayu Humayun, Balkanlarda'ki Osmanlı eserlerinin minialarını sergileyeceğimiz müzemiz bu kompleksin içinde yer alacak. Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansaray'ı kültür merkezi olarak Edirne'nin turizm ve ekonomisine katkı sağlayacak. Kervansaray'ın dışındaki dükkanların da restorasyon çalışması bitirilmek üzere. Bu kervansarayın otopark problemini Edirne Belediyesi ile birlikte yürütmüş çalışmayla otopark problemine çözüm bulacak alanı işlevlendirmiş olduk. 
Yaşamış olduğum küçük şok Devecihan'la ilgilidir. Bu mekana ilk defa ben il koordinasyon toplantısı vesileyle geldim. Burası muhteşem bir eser. 550 yıllık her şeyiyle tarih kokan ve Edirne'nin turizmine en iyi şekilde hizmet edebilecek bir eser. Bu yapıyı Edirne'nin kültürüne turizmine kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 
"EDİRNE'Yİ MÜZELER KENTİ HALİNE GETİRECEĞİZ"
Bu mekanın içinde var olacak olan atölyeler bizlere Edirne'nin kültürüne ve turizmine ne şekilde hizmet edebileceğinin ip uçlarını verecektir.Edirne demek geçmişine sahip çıkmak demektir. Edirne demek geçmişine sahip çıktıkça bugünü inşa etmek demektir. Edirne her şeyiyle öylesine muhteşem bir kent ki dokunduğunuz her yerden tarih fışkırıyor. Biz Edirne'yi müzeler kenti haline getirmek istiyoruz. Edirne'ye gelenlerin kalış sürelerini uzatmak. Ortaya öyle bir Edirne koymamız gerekiyor ki bir günde dönmesinler. Bu Edirne'mizin turizmine can suyu olacaktır.
"AŞKLA HEYECANLA ÇALIŞMAYA DEVAM"
Makedon Kulesi Edirne'nin tarihini en iyi şekilde yansıtan müze olarak Edirne'nin turizmine hizmet verecek. Edirne demek Roma kenti demek. Edirne demek Bizans&ın da kenti demek. Edirne Osmanlı kenti, aynı zamanda Cumhuriyet kenti. Makedon Kulesi'nin en çarpıcı özelliği burada çıkacak ortaya. O kuleyi tabanından başlayacağız Roma dönemini de yansıtacak, Bizans dönemini de, Osmanlı dönemini de Cumhuriyet dönemini de yansıtacak. En üst katında Edirne'nin bütün güzelliklerini seyredebileceğimiz teras katıyla beraber Edirne'nin turizmine katkı sağlayacak bir mekan haline dönecek. Bunlar beraber çalışmamızın eseridir. Aşkla heyecanla çalışmaya devam ettikçe yapacağımız çalışmalar asla ve asla bitmez."
Konuşmalardan sonra açılış yapıldı ve atölyeler gezilerek ikramda bulunuldu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Sağlık Bakanlığı'ndan mal alım ilanı
Vakıflar gayrimenkul kiralayacak
Taşıt satılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke