ANASAYFA
25 Eylül 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Fırıncılar dert küpü!
Edirne Fırıncılar Odası'nın, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'na bağlı üyeleri, odaya 2 yıl boyunca verdikleri 8 zam talebi içeren dilekçenin değerlendirilmemesine tepki gösterdi...  Un fiyatlarındaki artışa dikkat çeken Edirne Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Canbaz zarar ederek ayakta duramayacaklarını belirtirken, "Devletimizin bu konudaki çabalarını görüyoruz ve devletimize olan güvenimiz ve umudumuz hala devam etmektedir. Ama bizim de dayanma gücümüz, depomuzdaki un kadardır. Unumuz bittiğinde ne yapacağımızı bilmiyoruz" dedi...
Haberin Yayın Tarihi: 27-11-2021 07:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Fırıncılar dert küpü!

Olgay GÜLER
Edirne Fırıncılar Odası'nın, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'na bağlı üyeleri, odaya 2 yıl boyunca verdikleri 8 zam talebi içeren dilekçenin değerlendirilmemesine tepki gösterdi.
Edirne'de, ekmeğe zam verme yetkisi bulunan iki kuruluştan Edirne Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (EDESOB) fırıncıların zam talebine olumlu yanıt vererek kilo fiyatını 10 liraya çıkarırken, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) ise bu talebe henüz olumlu yanıt vermedi. Edirne Fırıncılar Odası'nın 2 yıl boyunca zam ile ilgili verdiği 8 dilekçeyi de değerlendirmeyen oda, bu süreçte ekmeği zamlı tarifeden satan 19 üyesini geçici olarak üyelikten uzaklaştırıp, 15'ine de kınama cezası verdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Edirne Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Canbaz, dayanacak güçlerinin kalmadığını ifade etti. 
'TALEBİMİZİ GÖRMEZDEN GELDİLER' 
Fırıncı esnafının son aylarda yaşanan girdi maliyetlerindeki artış nedeniyle zor günler geçirdiğini belirten Oda Başkanı Canbaz, "Halkımızın yanında yer alarak, vatandaşın evine ekmek götürebilmesi için mücadele ediyoruz. Ama ne yazık ki, üyesi olduğumuz, bizim verdiğimiz aidatlarla hizmet sunan odamız bizi gerçekten zor durumlara sokmakta. İki yıldır ekmeğe zam yapılması için ETSO'ya 8 dilekçe vermemize rağmen, bu dilekçelerin hiçbirini gündeme bile getirmediler. Yani fırıncının zam talebini görmezden geldiler. Bizde esnaf ve Sanatkarları odalarının verdiği fiyat tarifesine uymak zorunda kaldık. Şimdi ise ETSO bizden fiyat tarifemizi kendi verdiği tarifeye çekmemizi istiyor. Yani 200 gram ekmeği 1,5 TL'den satmamızı istiyor" dedi. 
'KARDAN ZARAR ETMİYORUZ, DİREK ZARAR EDİYORUZ' 
Hazırlanan bilirkişi raporlarına göre; 200 gram ekmeğin maliyetinin 2 lira 70 kuruş olduğunu ifade eden Canbaz, "Şimdi maliyet 2 lira 70 kuruş olan ekmeği biz nasıl 1 lira 50 kuruştan satalım. Bu fiyata satarsak nasıl ayakta durabiliriz? Şu anda biz kardan zarar etmiyoruz. Direk zarar ediyoruz. Halkımızı mağdur etmemek, halkın ekmeğe ulaşmasını sağlamak için mücadele ediyoruz. Ülkemizin yaşadığı şu zor günlerde, halkımızın yanında olarak kazanç hesabı yapmadan üretim yapıyor ve fakirin fukaranın karnını doyurabilmesi için mücadele ediyoruz. Bugün bir kilo un 8 lirayken, bizden bir kilo ekmeğin 7 liraya satılması isteniyor. Biz bunu nasıl gerçekleştirebiliriz?" diye konuştu. 
'GÜCÜMÜZ DEPOMUZDAKİ UN KADAR' 
ETSO yönetiminin tarife ile ilgili baskısına anlam veremediklerini söyleyen Canbaz, "Devlet şu anda bu konunun çözümü için bize destek vermenin peşinde. Tahsisli un veya ucuz unu fırıncıya vererek ekmeğin vatandaşa ulaşması peşinde koşan bir devlet varken bizim Ticaret Ve Sanayi Odamızın fırıncıyı batırmak gibi bir isteği var. Biz bugün işyerlerimizin kapısına kilit vuracak duruma geldik. Birlikte yaşadığımız halkla birlikte olmasak, ekmeğin değerini bilmesek bugün kapımıza kilit vururuz. Biz kimse ekmeksiz kalmasın derdindeyiz. Evinize ve evimize ekmek götürme derdindeyiz. Halkın mağdur olmaması için mücadele ediyoruz. Unu 140 liradan alırken ekmeği 2 liradan satıyorduk. Bugün un 314 lira. Biz hala üretime devam etmek için mücadele veriyoruz. Devletimizin bu konudaki çabalarını görüyoruz ve devletimize olan güvenimiz ve umudumuz hala devam etmektedir. Ama bizimde dayanma gücümüz, depomuzdaki un kadardır. Unumuz bittiğinde ne yapacağımızı bilmiyoruz" şeklinde konuştu. 
'ZARAR EDERSEK KAPILARA KİLİT VURURUZ' 
Oda ile aralarında yaşanan gerginliğin halen devam ettiğini kaydeden Canbaz, ETSO'nun kendilerini 5 yıl uzaklaştırma ile tehdit ettiğini belirtti. Canbaz, "Bunun neden istendiği veya fırıncıya uyguladığı bu baskının nedenini biliyoruz. Umarım bu süreç Edirne halkının ekmeğe ulaşmasını engellemez. Çünkü bizim birer işletme olduğumuz unutulmamalı. Zarar ederek, ayakta duramayız. Zarar edersek kapılara kilit vurur ve krizin geçmesini bekleriz. Şu anda ETSO üyesi fırınlar kentteki ekmeğin yüzde 80'ini üretiyor. Bu verdiğim rakamı tehdit olarak düşünmeyin, işin gerçeği bu. Biz halkın yanındayız. Komşumuzun evine ekmek götüremediği günü görmek dahi istemeyiz. Bizler burada yaşıyoruz, ekmeğimizi bu kentte üretiyoruz. Ekmeğimizi Edirne halkıyla paylaşıyoruz. Kimse ekmeğimizi paylaştığımız halkla aramıza giremez. Hele hele bu kriz günlerinde para kazanma derdinde olmadığımızı, herkesin evine ekmek götürebilmesi için mücadele verdiğimizi unutmayın" ifadelerini kullandı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Sağlık Bakanlığı'ndan mal alım ilanı
Vakıflar gayrimenkul kiralayacak
Taşıt satılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke