ANASAYFA
28 Ocak 2023 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
'Eğitimde engeller kalkmalı'
Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, eğitimde engelli öğrencilerin de engelsiz öğrenciler gibi eşit haklara sahip olması gerektiğini belirterek, " Engelli öğrenciler ile engelsiz öğrencilerin şartlarının eşitlendiği zaman eğitimde engel olmayacağını hepimiz çok iyi biliyoruz" dedi... 
Haberin Yayın Tarihi: 04-12-2021 06:56
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
'Eğitimde engeller kalkmalı'

Olgay GÜLER
Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, eğitimde engelli öğrencilerin de engelsiz öğrenciler gibi eşit haklara sahip olması gerektiğini belirterek, "Engelli öğrencilerin eğitime erişebilmesi için okulların fiziki şartlarının engelli öğrencilere göre dizayn edilmesi gerekiyor. Bu konuda da biz bir çalışma grubu olarak ön görülerimizi sunacağız" dedi.
Belediye Başkan Yardımcısı Tanrıkulu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, engelli öğrencilerin eğitim haklarına dikkat çekti. Tüm öğrencilerin aynı haklara sahip olması gerektiğini belirten Tanrıkulu, bu kapsamda çalışmalarının sürdüğünü dile getirdi. Tanrıkulu, Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi'nde engelli öğrenci için yaptıkları asansör çalışmasını örnek göstererek, okul birincisi olduğunun altını çizdi. 
'EĞİTİMDE EŞİT HAKLARA SAHİP OLUNMALI' 
Okulların fiziki şartlarının engelli öğrencilere göre dizayn edilmesi gerektiğini belirten Tanrıkulu, "Engelli öğrencilerin eğitim haklarıyla ilgili çalışırken, okulların erişime kolaylaştırıcı ve engelli öğrencilerin eğitime erişebilmesi için okulların fiziki şartlarının engelli öğrencilere göre dizayn edilmesi gerekiyor. Bu konuda da biz bir çalışma grubu olarak ön görülerimizi sunacağız. Mesela Yıldırım Anadolu Lisesi'nde dışarıda bir asansör var. Orada Yasemin diye bir kızımız vardı. Çok uğraştık 6-7 yıl önce ve çok güzel bir asansör yaptık okulun dışına ve Yasemin o sene lise birincisi oldu. Şimdi hukukta okuyor ve çok başarılı bir kızımız" şeklinde konuştu. 
'ŞARTLAR EŞİTLENDİĞİNDE ENGEL OLMAYACAK' 
Belediye olarak da çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Tanrıkulu, "Yani bu anlamda engelli öğrenciler ile engelsiz öğrencilerin şartlarının eşitlendiği zaman eğitimde engel olmayacağını hepimiz çok iyi biliyoruz. O anlamda da çalışacağız. Belediye'de de aylık toplantıları hep beraber yapıyoruz. İlgili birimleri ve yetkilileri çalışıyoruz. Toplantı raporlarını da aldık hatta Park ve Bahçeler Müdürlüğü, okulları dolaşmaya başladı. Daha aktif olacağız. Çocuklarımız için hep birlikte bir çalışma içerisine gireceğiz her zaman" dedi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
65’inde avukat oldu!
En eski mahalle ‘Baba Timurtaş’
Sektörlere hızlı tren ayarı
Edirne Sarayi için ‘Koordinasyon Merkezi’
Arasta esnafından otopark yakınması
Ulus'ta 'kış' durgunluğu!
Sinema Topluluğu'ndan ilk gösterim
Topluluktan konser maratonu
Ordu FK maçına kadın hakem
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke