ANASAYFA
04 Ekim 2022 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Alkış değil, hakkımızı istiyoruz’
Hak-İş Öz Sağlık İş Sendikası Edirne Şube Başkanlığı, Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi önünde sağlık çalışanlarına yönelik yapılacak ödeme ile ilgili talepleri basın açıklamasıyla paylaştı. 
Haberin Yayın Tarihi: 09-12-2021 07:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Alkış değil, hakkımızı istiyoruz’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Hak-İş Öz Sağlık İş Sendikası Edirne Şube Başkanlığı, Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi önünde sağlık çalışanlarına yönelik yapılacak ödeme ile ilgili talepleri basın açıklamasıyla paylaştı. 
Hak-İş Öz Sağlık İş Sendikası Edirne Şubesi, kendilerini sağlık çalışanı olarak görmeyen anlayışı kabul etmediklerini bildirdi. 
Şube Başkan Emre Promet, alkış değil çalışanların haklarının verilmesini istedi ve şunları söyledi:
"Hepinizin yakından bildiği gibi kamuoyunda 'Hekim Zammı' olarak adlandırılan çalışma, diğer tüm sağlık çalışanlarının tepkisi ile karşılaşılınca isabetli bir karar ile yeniden değerlendirilmek üzere bütçe görüşmelerinden sonraya bırakıldı. 'Pandeminin kahramanı sağlık çalışanlarına müjdemiz var' denilerek açıklanan zam haberi ile kimlerin sağlık çalışanı olarak görülüp, kimlerin kapsam dışı tutulduğu net olarak ortaya çıktı.
"ALKIŞ DEĞİL, HAKKIMIZI İSTİYORUZ"
Yapılan açıklamalarla, sağlık işçisinin sağlık çalışanı olarak görülmemiş olması bizleri derinden üzdü. Hekimlere yapılacağı ilan edilen ve biz sağlık işçilerinin de desteklediği zamlarla ilgili kimsenin bir sıkıntısı yoktur.
"SAĞLIK İŞÇİSİ DE EMEĞİNİN HAKKINI İSTİYOR"
Sıkıntı; ayrıştırılmakta, ötekileştirilmekte, 'Sağlık Ekip İşidir' sözünün boşa çıkartılmasında, çalışma barışının altına dinamit yerleştiril-mesinde, fedakarlığın meslek ayrımına tabi tutulmasında, sağlık işçisinin sağlık çalışanı olarak görülmemesinde, nimet - külfet dengesinde, işçiye sadece külfetin yazılmasındadır. Öncelikle bilinmelidir ki; sağlık ve sosyal hizmet işçisinin yetkili sendikası olarak; işçiyi sağlık çalışanı olarak görmeyen anlayışı kabul etmiyoruz. Sağlık kurumlarının bel kemiği olan sağlık işçileri olmasa, dünyada ilk sıralara oturan, her türlü övgüyü hak eden Türk sağlık hizmetinin çökeceği herkesin malumu olan yadsınamaz bir gerçektir.
Pandemi koşullarında gösterilen fedakarlıktan söz edilirken; ambulanslarla kovitli hasta taşıyan  112 personelinden, ambulans sürücülerinden, hasta karşılama personelinden, kovitli hastaların altını temizleyen, bakımını yapan, yemeğini yediren, yönlendirmelerini yapan, verilerini giren çalışanlardan, teknik personelinden, sağlık işyerlerinde asayişi sağlayan güvenlik görevlilerinden, teknik işlerden sorumlu işçilerden söz etmemek, onların fedakarlığını yok saymak, ailelerinden uzakta günlerce izinsiz çalışan sağlık işçilerini sağlık personelinden saymamak şeklindeki bir anlayışı kabul etmiyoruz.
Balkonlardan alkış aldığımızda ve hakkınız ödenmez denildiğinde kendimizi vatan nöbetinde hissedecek. Kadar onurlanmış, gurur duymuştuk. Ama bugün görüyor ki 'hakkınız ödenmez' sözü meğer gerçek anlamında kullanılmış. Sağlık Bakanlığı'nda çalışan 170 bin  sağlık işçisinin yetkili sendikası olarak;sağlık işçisinin emeğinin hakkını istiyoruz. Bizlerin de sağlık çalışanı olduğumuz gerçeğinin şartsız kabulünü istiyoruz. Nimet külfet dengesinde eşitlik istiyoruz. Sağlık hizmeti verilirken işçinin de emeğinin görülmesini istiyoruz. Sizler kabul etmeseniz de sağlık ekip işidir. Bizleri mali haklar üzerinden birbirimize düşürmeyin. Bizler işyerlerindeki çalışma barışını korumaya çalışırken, eylem ve söylemlerle bu birlikteliği baltalamayın. Sağlık çalışanlarının tamamı pandeminin kahramanıdır, ortada bir paylaşım varsa herkes hakkı olanı almalı. Biz sağlık çalışanlarının hizmeti nefes gibidir, kesilince hissedersiniz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Trafik canavarına iki günde, iki can!
‘Yaşlı ve emekliler sendikada örgütlenmeli’
Aramızdan ayrılanlar
Memlekette seçim, Edirne'de geçim!
İnadına Söğütlük!
Edirnespor galibiyeti unuttu!
Vatan Partisi Edirne'de kurultay
'Hızlı Tren' buluşması
Kadınlar hem sattı, hem çaldı!
Tunca'da 'tonca' atık!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke