ANASAYFA
26 Mart 2019 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
65 yıllık fotoğraf
Olin Edirne – Fenerbahçe Ülker karşılaşması öncesi Olin Asbaşkanı Okan Hamami'nin Fenerbahçe Basketbol Şube Sorumlusu Nedim Karakaş'a sunduğu sürpriz fotoğraf, sarılacivertlileri tam 65 yıl öncesine götürdü...
Haberin Yayın Tarihi: 22-03-2011 18:24
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
65 yıllık fotoğraf
Olin Edirne – Fenerbahçe Ülker karşılaşması öncesi Olin Asbaşkanı Okan Hamami'nin Fenerbahçe Basketbol Şube Sorumlusu Nedim Karakaş'a sunduğu sürpriz fotoğraf, sarılacivertlileri tam 65 yıl öncesine götürdü...
 
Beko Basketbol Ligi'nin 22'nci haftasında Mimar Sinan Arena'da oynanan Olin Edirne – Fenerbahçe Ülker karşılaşması öncesi Olin Asbaşkanı Okan Hamami'nin Fenerbahçe Basketbol Şube Sorumlusu Nedim Karakaş'a sunduğu sürpriz fotoğraf, sarılacivertlileri tam 65 yıl öncesine götürdü.
 
Asbaşkan Hamami'nin Karakaş'a sunduğu fotoğrafta Trakya Kupası için 1946 yılında Edirne'ye ilk kez gelen Fenerbahçeli oyuncuların Edirne Karması ile birlikte Ekrem Demiray Spor Salonu'nda çekilen görüntüleri yer alıyor. Olin Edirne'nin Basketbol Gazetesi'nde de yer alan fotoğrafta, Edirne Karması ile de maç yapan Fenerbahçeli oyuncuların turnuvada birinci olarak tarihindeki ilk kupayı (Trakya Kupası) aynı yıl Edirne'de kazandığı belirtiliyor. Gazetede Fenerbasket.com kaynak gösterilerek, “İlk karşılaşmadan 65 yıl sonra tekrar Edirne'de” başlığı altında şunlar yazıyor:
 
“Fenerbahçe basketbol takımınınEdirne'ye sık sık gelip maçlar yaptığını büyüklerimizden dinler, duyardık.
 
Sonra, Edirne'de basketbolun tarihine kafamızı takınca araştırmalarımız genişledi. Bu araştırmalarım sonunda Fenerbahçe'nin Edirne'ye ilk kez 24 Şubat 1946 tarihinde geldiğine ulaştım. Edirne'de ulaştığım bilgiler bu tarihi 1948 olarak gösteriyordu. Ama yanlıştı. Fenerbahçe ile Edirne Karması'nın oynadığı maçtan geriye kalan bazı fotoğrafların arkasında 24 Şubat 1948 Pazar günü yazıyordu. Ama Fenerbahçe Basketbol takıkımının kurucularından Cem Atebeyoğlu bu tarihi 1946 olarak belirtince ona itibar etmek gerektiğini düşündüm. 24 Şubat 1948 tarihi Pazar gününe denk gelmiyordu. Günlerden Salıyı gösteriyordu. Ama 24 Şubat 1946 tarihi bir Pazar günüydü. Maçın da bir Pazar günü oynanmış olması daha kuvvetle muhtemeldi. O günü yaşayan ve halen hayatta olan ağabeylerimiz de zaten maçın bir Pazar günü oynandığı konusunda hem fikirdiler.
 
24 Şubat 1946 Spor Federasyonu tarafından Edirne'de düzenlenen “Trakya Kupası”na katılmak için Edirne'deydi Fenerbahçe. Ve Fenerbahçe 1946 yılında Trakya Kupası'nı kazanarak tarihinde kazandığı ilk kupaya ulaşmıştı.
 
Daha sonra 1960'lı yılların ortalarına kadar Fenerbahçe basketbol takıkımının Edirne'ye sık sık gelerek maçlar yaptığını biliyoruz. Sonra Edirne'de basketbola olan ilginin azalmasıyla bu gelişþler bitmişti. Ve şimdi hemen hemen tam 65 yıl sonra Fenerbahçe Ülker basketbol takımı uzun yıllar sonra tekrar Edirne'de.
 
Bunun gerçekleşmesinde en büyük pay kuşkusuz Sayın Mehmet Edip Ağaoğulları'na ait. Onun adeta şovalyevari tavrı olmasaydı biz bugünü yaşıyor olmayacaktık. Rahmetli pederleri Cevat amcanın da 1950'li yıllarda basketbola verdiği katkıyı o günleri yaşayanlar hala anlatıyor.
(Levent Takan)
 
İLK BAŞARILAR, İLK KUPAMIZ
 
“1946 yılı başında, İstanbul Bölge tarafından düzenlenen “Dörtlü Turnuva” bzim için ilk başarı oldu. İstanbul 2. Ligi'nin ilk dört takımı arasında eliminasyon usulüyle yapılan bu maçlarda kazandığımız iki galibiyet bize yalnız şampiyonluk hazzını ilk kez yaşatmakla kalmamış, aynı zamanda Spor Oyunları Federasyonu (o zamanlar basketbol; voleybol ve hentbol ile birlikte bu ad altında toplanan bir federasyona bağlı bulunuyordu) tarafından Edirne'de düzenlenen “Trakya Kupası” maçlarına katılma hakkını da bize bağışlamıştı. Bu, hepimiz için haklı bir sevinç ve hatta gurur kaynağı olmuştu.
 
Birinci takımımızdaki oyuncularımızdan bazıları, işleri nedeniyle İstanbul'dan ayrılamadıklarından, bu seyahate genç bir kadro ile gitmek zorunda kalmıþtık. Beyoğluspor'dan ayrılıp bize katılacağını vadeden Avram Barokas da bu seyahate iştirak etmişti.
 
Barokas, büyük bir istikbali olan çok iyi bir genç oyuncuydu. Nitekim daha sonra uzun yıllar Milli Basketbol Takımımızda yer alarak büyük değerini kanıtlayacak, ancak Beyoğluspor'u bırakıp Fenerbahçe'ye gelemeyecekti. İkinci mevki tren, kafile tenzilatı da yapılınca çok hesaplı geliyordu. Üstelik yol parası Federasyon tarafından karşılanıyordu. Edirne'de yemek ve yatma masrafları da Edirne Bölgesi'ne ait bulunduğundan, Muhtar'ın Yönetim Kurulu kapısında nöbete girmesine de ihtiyaç göstermemişti çok şükür. İlk maçımızda Edirne Lisesi takımını 4116, ikinci maçımızda da Edirne Karması'nı 3220 yenerek “Trakya Kupası”nı kazanmıştık. İki güzel oyun ve ikir güzel galibiyetle elde ettiğimiz ve Fenerbahçe'ye basketbol sahalarından gelen ilk kupaydı bu.
 
Takım kaptanımız Şükrü Mete bu kupayı Edirne Valisi'nin elinden alırken Muhtar'cık gözyaşlarını tutamamıştı. Fenerbahçeli basketbolcuların kendilerine verilen madalyaları Edirne Karması basketbolcularına hatıra olarak armağan etmeleri de büyük sevgi gösterilerine yol açmıştı. Edirne Lisesi'nde ağýrlanan Fenerbahçe basketbol takımı Edirne tren istasyonundan büyük bir kalabalığın sevgi gösterileri ve “Ya ya ya şa şa şa Fenerbahçe çok yaşa” tezahüratı arasında ayrılmıştı.
 
Sevgili dostum Muhtar Sencer'in, basketbol takımıyla ilgili tüm maddi sorunların hallinde “Sihirli Değnek” olacağını umduğu bu ilk kupa ile kulübe gidişini hiç unutamam. Nur içinde yat koca Muhtar. Gelgelelim bu “ilk kupa” da Yönetim Kurulu'nun basketbol şubesine ilgisini ve teveccühünü çekmekten uzak kalmıştı. O günleri yaşayanlar için paha biçilmez bir deðeri bulunan bu meşhur Trakya Kupası bugün nerededir acaba? Fenerbahçe Kulübü'nün sporun tüm dallarındaki bin bir şan ve şeref anılarıyşla dolu o zengin müzesinin bir köşesinde boynu bükük duruyor mu, yoksa bir kenara atılıp gitti mi? O tarihten bu yana Fenerbahçe Müzesi'nin dört kez taşınıp yer değiştirdiğini düşünecek olursak, kaybolup gitmiş bulunması da bir ihtimaldir. Bu nedenle Fenerbahçe Müzesi'nde bu kupayı aramaktan korkmuşumdur hep. İtiraf etmek gerekir ki; hiç de güzel bir görünüşü yoktu bu teneke kupanın. Fakat hiç kuşkusuz ağırlığınca altından çok değerliydi bizler için.
 
Trakya Kupası gerçi yönetim kurulunun ilgisini çekmemişti ama takımımıza bambaşka bir hava, bir azim, bir hırs ve bir güven vermişti. Fenerbahçe takımı bu kupayı kazanmakla, şampiyon bir takım olabileceğini kendine kanıtlamıştı hiç olmazsa. Bu başarı, içinde bulunduğumuz İstanbul 2. Ligi'nde de bal gibi tekrarlanabilirdi.
 
“Ne dersin, þampiyon olabilir miyiz?”
 
Muhtar Sencer'in ağzından düşürmediği meşhur piposunu dişleri arasında kemire kemire sorduğu bu soruya kim bilir kaç kereler muhatap olmuştum.
 
“Neden olmasın? Elbette oluruz” diye karşılık verirdim her seferinde.
 
“Allah Allah” diye o meşhur narasını atan sevgili dostum tarifsiz bir heyecan içinde ilave ederi “Seni Allah söyletiyor inşallah”. Ne günler, ne heyecandı o.”
 
(Fenerbahçe Basketbol Takımı kurucusu Cem Atabeyoğlu'nun kaleminden. Kaynak: Fenerbasket.com)
 
Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Yangın can aldı
İnsanlık ölmedi
Özcan'a veda teşekkürü
Özakıncı sektörün başpehlivanı
İki adımda komşu
‘İddialı gençlik istiyoruz’
Mehmet Eren'in mutsuzluğu
Asırlık yaş kütüğü
Edirnespor Şampi...
‘Ermeni Toplumu' sergisi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE