ANASAYFA
20 Mayıs 2022 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Gübresiz ekim verimi düşürür’
Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Kırbiç, “Girdi maliyetlerinin son yılların en büyük artış gösterdiği zaman dilimindeyiz. Tüm dünyada gübre fiyatlarında bir yükseliş söz konusu. Diğer girdi maliyetleri de tarım ilaçlarında, tohumda, akaryakıtta girdi maliyetleri çok yüksek seviyelere ulaştı” dedi. Bu sevilerde çiftçilerin üretim yapmasının zorlaştığını söyleyen Kırbiç, “Özellikle buğdayda gübre kullanımından kaçınmak sıkıntılı bir tablo. Verim kaybına neden olabilecektir. Her ne kadar yüksek maliyet getirse de eksik gübre kullanımını tercih etmemelerini tavsiye ediyorum” şeklinde konuştu.
Haberin Yayın Tarihi: 21-12-2021 07:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Gübresiz ekim verimi düşürür’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Kırbiç, 2021 yılını değerlendirdi ve ülkede ve dünyada olduğu gibi kurumsal anlamda da zor ve sıkıntılı süreç yaşandığını söyledi. Kırbiç, özellikle üreticinin gübresiz ekim yapmaması konusunda da çağrıda bulundu. 
Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, 2021 yılını değerlendirdi. Artan fiyatlara ve ürün tedariki, girdi maliyetleri gibi birçok konuyu ele alan Kırbiç şunları söyledi:
"AYÇİÇEĞİ VE YAĞINDA SIKINTI YOK"
"2021 yılı üreticimiz, ülkemiz ve açısından açısından zor bir yıl oldu. Sel felaketleri, kuraklık, pandemi bunların etkisiyle ürün fiyatlarında ciddi artışlar meydana geldi. Döviz artışından dolayı da fiyatlarda yükselişler oluştu. Ürün tedariki ile ilgili zaman zaman görsel basında da görüyoruz.  Ürünle ilgili özelikle biz kendi iştigal alanımız olarak ayçiçeğinde, ayçiçeği yağında bir sıkıntı yok. 
Her ne kadar üretmesek de ülke üretimi ülke ihtiyacının yüzde 50-60 civarında karşılamakta. Bunun diğer kalan kısmı da yurt dışından ham yağ veya çekirdek olarak ithal edilip burada rafine edilerek tüketicilere sunulmakta. Trakya Birlik olarak bizde geçtiğimiz kampanya döneminde 278 bin ton ürün mübayaasında bulunduk. Bunu da yaklaşık olarak parasal değeri 1 milyar 600 milyon TL civarında. Bunlar üreticilerimizin hesaplarına yatırılmış ödemesi yapılmıştır.
"KAR PAYLARI 5 OCAK İTİBARI İLE DAĞITILACAK"
1 Ağustos itibari ile kampan-yamız başlamıştı. Kampanya dönemi bitene kadar kısa bir süre de 15 gün içerisinde üreticimizin paralarını ödedik. Önümüzdeki süreçte de yeni ana sözleşmemiz gereği kar payı anlamında üreticilerimize bir miktar ödeme oluşacak. Bu kar payı geçtiğimiz yılın 2020-2021 yılının kar payı oluşacak. Bu yılın ki bir daha ki yıl oluşacak. Çünkü Trakya Birliğin yılbaşı 1 Ağustos'ta başlıyor. Yani diğer şirketler gibi 1 Ocak'ta, 31 Aralık'ta son değil. Kampanya dönemi 31 Temmuz'da biter. 1 Ağustos'ta yeni kampanya dönemi başlar. İnşallah bu dönemde de karlı bir yıl geçirip, bu yılın kar payını inşallah ortaklarımıza ayın 5'i itibari ile dağıtacağız.
MALİ GENEL KURUL 5 OCAKTA
Birliğimiz 5 Ocak'ta mali genel kurulu yapılacak. Genel kurulun akabinde de ortaklarımıza geçtiğimiz yılın kar payını dağıtacağız. Ortaklarımız inşallah memnun olacak. Pandemiden, dünyada yaşanan olumsuz şartlardan dolayı zor bir dönem geçiyor. Kurum açısından da ülkemiz açısından da dünya açısından da sıkıntılı bir süreç var. Şu anda işlerimiz iyi gidiyor. İnşallah olumsuz bir tablo oluşmaz.  Verimli bir şekilde yılı tamamlarız.  Ortaklarımızı da memnun ederiz.  Bütün ortaklarımıza bereketli bir yıl diliyorum. Şu anda buğday ekimleri gerçekleşti. Şubat, Mart aylarına doğru bazı erkenci bölgelerimizde ayçiçeği ekimleri de gerçekleşecek. Buğday açısından şartlar iyi inşallah olumsuz bir tablo olmaz. Verimli ve bereketli bir yıl geçiririz. 
"ÜRETİM ZORLAŞTI"
Girdi maliyetleri son yılların en büyük artış gösterdiği zaman dilimindeyiz. Bunlar tabi ki Trakya Birliğin elinde değil. Tüm dünyada gübre fiyatlarında bir yükseliş söz konusu. Diğer girdi maliyetleri de tarım ilaçlarında, tohumda, akaryakıtta girdi maliyetleri çok yüksek seviyelere ulaştı. Bu sevilerde çiftçilerimizin üretim yapması zorlaşmakta. Bizim beklentimiz ileri ki dönemlerde fiyat artışları ile bunların tamamlanması. Hükümetimiz tarafından bunların göz önünde bulundurulacağını tahmin ediyoruz. Desteklerin arttırılması ile devletimiz açıkladığı taban fiyattaki artışlar ile çünkü başka bir şekilde sürdürülebilirlik yürütülemez.  Bu çiftçinin üretimi devam ettirmesi için para kazanması gerekiyor.
GÜBRE KULLANIMI AZALDI
Buğdayda ayçiçeğinde çok gübre kullanımı yok. Bazı bölgeler hiç kullanmıyor. Kullanılan bölgelerde de az miktarda kullanılabiliyor. Gübresiz ekim buğdayda az kullanıldığında o da sıkıntılı bir tablo. Verim kaybına neden olabilecektir. Her ne kadar yüksek maliyet getirse de eksik gübre kullanımını tercih etmemelerini tavsiye ediyorum. Çünkü o daha vahim sonuçlar doğurabilir. Hem kişisel bir kayıp hem de ülkenin milli geliri ekonomisi anlamında bir düşüş yaşatacaktır. Üreticilerin bunu dikkate alması önemlidir.
"BİZİM ÜRETİCİMİZ ÜRETİMDEN VAZGEÇMEZ"
Üretici bizim bölgemizden üretimden vazgeçmez. Çünkü Anadoluda bazı bölgelerde sulama ve kuraklıktan maliyeti karşılamama gibi bir tablo oluşuyor. Ama bizim bölgelerimizde üreticimiz üretimden vazgeçmesi söz konusu değil. Çok çorak arazilerde zaten orada 2 yıl nadas dediğimiz  sistem işliyor. 
"DEVLETİMİZ FİYAT FARKINI TELAFİ EDECEKTİR"
Bizim bölgelerimizde üretimden vazgeçme yok ama eksik gübre kullanımından dolayı eksik bir ürün alma gibi bir tablo oluşması ülkemiz açısından da çiftçimiz açısından da problem yaratabilir.  Devletimiz oluşan fiyat farkını telafi edecektir diye düşünüyorum.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
En çok özlenen pilav!
Mesleğin çınarı 145 yaşında!
‘Mahalle Meclisleri için yeni adım’
Kürek'te büyük atılım!
Gürkan 'En Roman Dostu' başkan!
Süloğlu Belediyesi'nden bedava fide
Kurumlar turnuvasında durmak yok
Her yer SAMSUN!
CHP'den 19 Mayıs töreni
EDİRNE ve BİSİKLET -10-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke