ANASAYFA
18 Mayıs 2022 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Türkiye'nin en uzun bulvarı
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, toplamı 18 bin 742 metre olan bu bulvarın Türkiye'nin en uzun Atatürk Bulvarı olduğunu söyledi...
Haberin Yayın Tarihi: 22-12-2021 07:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Türkiye'nin en uzun bulvarı

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Atatürk Bulvarı açılış töreni protokolün katılımıyla Belediye binası ve Eski Camii arasındaki alanda yapıldı.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Cumhurbaşkanı sıfatıyla Edirne'ye son kez gelişinin 91. yılında Atatürk Bulvarı'nın açılışı yapıldı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, toplamı 18 bin 742 metre olan bu bulvarın Türkiye'nin en uzun Atatürk Bulvarı olduğunu söyledi.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın önerisiyle Belediye Meclisi Aralık ayı toplantısında görüşülerek, Talatpaşa Caddesi ile doğusunda eski E-5 olarak bilinen Yıldırım semti altında bulunan kısmı ve batısında E-5 Karayolu Caddesi ile birlikte yeni Kırklareli Kavşağı'na kadar olan kısmının 'Atatürk Bulvarı' olarak adlandırılması oy birliğiyle kabul edilen bulvarın açılışı törenle yapıldı. 
Edirne Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesiyle başlayan törende Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır, Belediye Meclis kararını okudu. 
Belediye Başkanı Recep Gürkan, 21 Aralık tarihinin önemine dikkat çekti ve şuyla konuştu:
"ATATÜRK HİÇ GİTMEDİ"
" Bugün bizim için anlamlı ve tarihi bir gün. Ulu Önder Atatürk'ün Cumhurbaşkanı olarak Edirne'ye 4'üncü kez gelişinin ama bir daha hiç gitmeyişinin 91. yıl dönümü. Bir kez daha Cumhuriyetimizin kurucusu, milletimizin kurtarıcısı Ulu Önderimizi sevgi, saygı ve rahmetle yad ediyorum. Ruhu şad olsun. Kuşkusuz Atatürk, sadece Türk milletine değil, bütün dünya milletlerine, mazlum milletlere de örnek olmuş bir lider. Ölümünün üzerinden bu kadar zaman geçmesine rağmen değeri ve zaman geçtikçe önemi, dünya ve insanlık tarihi için yaptıkları ve söyledikleri daha çok anlaşılıyor, daha da çok kıymetleniyor.  
"ATATÜRK'ÜN İSMİ SONSUZA KADAR YAŞAYACAK"
Edirne'de yıllardır kimi bölümü Talatpaşa Asfaltı, kimi bölümü Londra Asfaltı, kimi bölümü e-5 olarak bilinen ana caddenin Atatürk'ün Edirne'ye gelişinin 91. yılında bütünüyle bir Atatürk Bulvarı olmasını arzu etiklerini belirten Gürkan, "Bu düşüncemizi Sayın Valimiz Ekrem Canalp'e arz ettim. O da büyük bir mutluluk ve onurla bu kararı onaylayacaklarını söylediler. Belediye Meclisi'mizdeki bütün partilerin gönülden oybirliğiyle bu kararı aldık. Sayın Valimiz, kararın Valiliğe iletildiği gün bu meclis kararını onaylayarak, bir tarihe imza attılar. Bu anlamda da kendilerine Edirne halkı olarak teşekkür ediyorum. Bugün sizlerle birlikte Otoban köprüsünden başlayarak, TED Koleji'nin yeni Kırklareli kavşağının oraya kadar ve  toplamı 18 bin 742 metre olan ve bana göre ben bu konularda biraz iddiayı severim, Türkiye'nin en uzun Atatürk Bulvarı'nın bugün açılışını yapıyoruz.  Dünya var oldukça Türk milleti de var olacak; Türk milleti var oldukça Atatürk'ün ismi sonsuza kadar yaşayacak. Bir kez daha Ulu Gazi'ye, Kurtarıcımıza Edirne'ye hoş geldin ama hiç gitmedin diyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum."
Edirne Valisi Ekrem Canalp de Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Osmanlı, Türk ve Edirne tarihiyle ilgili bir tespitinden bahsederek şöyle konuştu:
"Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Edirne'ye gelişinde Selimiye Camii ziyaretinde diyor ki; "Bakınız, ecdadımız İstanbul'un fethinden 125 yıl sonra bu muhteşem eseri, Selimiye gibi bir camiyi İstanbul'da değil Edirne'de yapmıştır. Ve bu camiyi Edirne'ye yapmakla Edirne'ye damgasını vurmuş, tescillemiştir." Evet, aynen Atamızın ifadesi gibi şuanda gölgesinde bulunduğumuz muhteşem eserler bizim Trakya'da, Balkanlar'da tarihimiz, bugünümüz için damgamız, tescilimizdir. Biz bu damgaları, tescilleri Atamızdan emanet, miras olarak devraldık. Atamızın ifadesi ile tescil olan bu eserlere layık olmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Selimiye'nin etrafında devam eden çalışmayı görüyoruz. 
"ÇALIŞMA BELEDİYENİN ÖDÜLLÜ PROJESİYLE FAALİYETE GEÇEN ÇALIŞMADIR"
Bu çalışma Edirne Belediyesi'nin ödüllü projesiyle faaliyete geçen bir çalışmadır. Proje belediyenin, finansman desteği ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza aittir. Vakıflar Genel Müdürlüğü ile yaptığımız anlaşma ile Selimiye'nin çevresindeki 360 derecelik bütün alanın yenilenmesini yapıyoruz. Bu alan bittiği zaman Selimiye Cami'si ihtişamıyla tekrardan göz dolduracak. Ama aynı zamanda caminin ana yapısını da yakın zaman içerisinde yeniden restore edeceğiz. Bizler Atamızın ifadeleriyle ecdadımızın emanetlerine, miraslarına sahip çıkıyoruz. Devletimizin kurucusu, milletimizin ölmez önderi Gazi Mustafa Kemal'in adını her şeyde yaşatmak için elimizden gelen ger gayreti göstermeye çalışıyoruz. Edirne'yi boydan boya geçen ana bulvarın adı bundan sonra Atatürk Bulvarı'dır. Gelecek nesiller de bu bulvarın adını farklı isimlerle değil ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün adıyla anacaklardır."
Edirne Valisi Ekrem Canalp, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Cihanoğlu ve Belediye Başkanı Recep Gürkan, T.Ü Rektörü Prof.Dr. Erhan Tabakoğlu, belediye meclisi üyeleri ve protokolün diğer isimlerinin katıldığı törende konuşmalardan sonra bulvarın açılışı yapıldı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Belediye çalışanı Burak Göktaş vefat etti
Elveda Rumeli!
Pilav bahane, buluşmak şahane!
‘Ediwood içimde ukde!’
'Fahri Hemşehri'ye veda yemeği
Edirne Lisesi 165 yaşında
Oltalar ödül için yarıştı!
EDOSK'tan tarihi gezi
EDİRNE ve BİSİKLET -8-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke