ANASAYFA
17 Mayıs 2022 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Bulgarlarla ilgisi yok’
Eczacı Şükrü Ciravoğlu, bazı ilaçların temininde yaşanan sıkıntının Bulgarlarla ilgisi olmadığını söyledi...
Haberin Yayın Tarihi: 23-12-2021 07:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Bulgarlarla ilgisi yok’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
İğneden ipliğe her türlü ihtiyacını Edirne merkezden karşılayan Bulgar vatandaşlar fiyatını ucuz bulduğu kozmetik ürünler, soğuk algınlığı, ağrı kesici, vitamin, bitkisel destekler gibi ilaç ve ürünler için de eczanelere akın ediyor. Eczacı Şükrü Ciravoğlu, bazı ilaçların temininde yaşanan sıkıntının Bulgarlarla ilgisi olmadığını söyledi. Ecz.Ciravoğlu,"Bazı ilaçların temininde; üretiminde, dağıtımında sorun yaşanıyor"dedi. 
Edirne'ye alış veriş için akın eden Bulgar vatandaşların çoğu ucuz bulduğu basit ilaçları da Edirne merkez eczanelerinden temin ediyor. Bazı ilaçların yokluğu Bulgarların yoğunluğundan kaynaklandığı söylemlerini de beraberinde getirdi. 
Konuyla ilgili Ecz. Şükrü Ciravoğlu, "Yabancılarla ilgisi yok" dedi ve şunları söyledi:
"YABANCILARLA İLGİSİ YOK"
"Bulgarların alış veriş rotası sadece Edirne değil İstanbul ve Bursa'ya kadar uzanan bir süreç. Bütün temel ihtiyaçlarını temin ettikleri gibi akla gelen her çeşit ihtiyacını temin ettikleri gibi, bir bölümü de rutin kullandıkları basit ilaçları da eczanelerden temin ediyorlar. Buradaki neden Türk Lirası ile Bulgar Levası arasında büyük bir kur farkı oluşması. Leva Yaklaşık 7-8 katı değere ulaştı . Dolayısıyla oradaki insanlara fiyatlar ucuz geliyor. Pazar alış verişi dahil her türlü gereksinimini Türkiye'den karşılar duruma geldiler. 
"ONLARIN ALDIKLARI BİZİM YOK SATTIĞIMIZ İLAÇLAR DEĞİL"
Eczanelerden basit ilaçlar alıyorlar. Soğuk algınlığı, ağrı kesici, vitamin, bitkisel destekler, kozmetik ürünler gibi ağırlığı bunlara veriyorlar. Bugün itibariyle önemli miktarda ilaç çeşidinde piyasada yokluk var. Bu bir gerçek. Ama bunu Bulgarlarla ilgisi yok. Onların aldıkları ilaçlar bizim yok sattığımız ilaçlar değil. Daha basit ilaçlar. 
"İLAÇ YOKLUĞUNUN NEDENİ BAŞKA"
Diğer ilaç yokluğunun nedeni başka. İlaç fiyat kararnamesinin her yıl Şubat Ayı'nda güncellemesi nedeniyle Şubat ayına yaklaştıkça maalesef son yıllarda her zaman yaşanan bir olay. Bir çoğu da ithalata bağlı olduğu için ham madde girdileri dolaysıyla firmalar sıkıntı yaşıyor güncellemenin gecikmesiyle ilgili. Bazı ilaçların temininde, üretimin, dağıtımında sorun yaşanıyor. Bunun çözümü var, başka yerlerde aramak lazım çözümü. Bunun yabancılarla alakası yok. 
"HALKIN MAĞDURİYETİ SÖZ KONUSU DEĞİL"
Bulgarlar Edirne'deki eczanelerden kendi ihtiyaçlarını karşılayacak kadar alıyor. Bunun haricinde ticarete dönüşecek boyutta değil. Bu nedenle böyle mağduriyet yok. Eczanelerden günlük ihtiyacını aşacak ilaç alması da yasal olarak mümkün değil.  Toptan ilaç satışı ecza depolarından yapılır yönetmelik gereği. Ama insan sayısı artıyor, dolayısıyla çok kişi alınca çok ilaç satılıyor. Dediğimiz gibi basit ilaçları alıyorlar, stokları etkilemeyecek düzeyde.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Elveda Rumeli!
Belediye çalışanı Burak Göktaş vefat etti
Pilav bahane, buluşmak şahane!
‘Ediwood içimde ukde!’
'Fahri Hemşehri'ye veda yemeği
Oltalar ödül için yarıştı!
Edirne Lisesi 165 yaşında
EDOSK'tan tarihi gezi
EDİRNE ve BİSİKLET -8-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke