ANASAYFA
26 Haziran 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Edirne hala o tadı arıyor
Torun Gökhan Ergülen büyükbabası 'GORALI Esat'ın yarattığı lezzetin izinde
Haberin Yayın Tarihi: 29-12-2021 07:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Edirne hala o tadı arıyor

Refik USLUY
Aradan yıllar geçse de tadı damağımızdan gitmeyen lezzetler vardır. O tadı benzerlerinde bulamayız. 'Anne yemeği', 'Anne Pilavı' der her yediğimiz pilavda o tadı ararız. Nedeni sadece annemizin içine koyduğu yağda, pirinçte aramak hata olur, o yemeği yediğimiz anların, yapan kişinin size duyduğu sevginin, malzemenin kalitesinin ve ne miktarda konduğunun, hatta ne kadar aç olup olmadığınızın da önemi vardır... Giderek o tad damağınıza, damağınız da o tada alışır… 'Esatlar'ın helvasının damağımıza, damağımızın da bu tada alışmasının hikayesi buna benzer…. Makedonya göçmeni  Esat Ergülen ve ailesinin Edirne'ye sunduğu ve zamanla hepimize sevdirip alıştırdığı lezzet, aynen anne pilavı gibidir. Tadı damağımızdan hiç gitmez. Benzerleri çoktur, her yörede yapılır ama Esatlar'ın helvası başkadır, hiç biri yerini tutmaz!


'Esatlar börek ve helva' Edirne'de bir asra yakın zamandan bu yana en bilindik yerel markalardan birisi'… Tescilli bir marka ve butik üretim yapıyor. En son temsilcisi, ismi markalaşan (büyükbaba) dede Esat'ın torunu Gökhan Ergülen… Gökhan Ergülen , Türkiye'de helva işini bilen ve yapan en iyi usta olan babası Salih Ergülen'in izinden gidiyor. Ve günün birinde Elektrik ve Haberleşme Mühendisi olan oğlunun da bu meşaleyi devralmasını istiyor.
Uludağ Üniversitesinde okuyan işletmeci 55 yaşındaki Gökhan Ergülen ile Hükümet Caddesi üzerindeki bir iş hanının giriş katında bulunan imalathanesinde  görüştük. Torun Ergülen, bize ismin nereden geldiğini bu lezzet mirasının yolculuğunu ve bugünlere geliş öyküsünü büyük bir içtenlikle anlattı. Kendisinin 'Esatlar' markasının sadece helva ürünü ile meşgul olduğunu, ancak Esatlar Böreği de tekrar müdavimlerine sunma planlarının bulunduğunun müjdesini verdi.  Gökhan Ergülen ile sohbetimizle devam edelim: 


AİLE BÖREĞİN YANISIRA HAYVANCILIK, YOĞUR VE  PEYNİRCİLİKLE MEŞGULDÜ
"Bizim helva ve böreğin serüveni  büyükbabam Esat Ergülen ile başlıyor, ismi de dedemin isminden geliyor. Babam Salih Ergülen büyüdükten sonra helva ve böreği o öğreniyor. Tabi o yıllarda börek de vardı. Uzun bir süre devam ettikten sonra bırakıyor ancak bir süre sonra tekrar üretime başlıyorlar. Bizim aile börekçi ama önceleri  peynircilik, yoğurtçuluk ve hayvancılıkla da uğraşıyor. Kendi çiftliğimizden elde ettiğimiz koyun sütlerini bu şekilde değerlendiriyor. 


SABAHLARI BÖREK ÖĞLEDEN SONRA HELVA
Sonrasında işi börek ve helvayla sınırlandırmışlar. Eski dükkanda sabah öğlene kadar börek vardı, öğlenden sonra da helva çıkardı. Tezgahta rahmetli amcam Cavit Ergülen olurdu. Babam ve Cavit amcam abi kardeş 1992 yılına kadar devam ettiler. Dedem hayvanlarla ilgileniyorken baba imalatta amca tezgahta o şekilde sürdürdüler. Dükkanımız  Saraçlar Caddesi'nde Hocaoğlu karşısında, şimdi Nurlu Peynirlerinin  satıldığı yerdi. Dededen kalma bu dükkan amcamın rahatsızlığından dolayı işi bırakmaları nedeniyle satıldı. 1994 yılında da amcam Cavit Ergülen vefat etti. 


İŞLETME OKUDU,  AİLE MESLEĞİNİ YAŞATMAK İÇİN DÖNDÜ 
Babam da ufak tefek rahatsızlıklar ve ameliyatlar geçirdiği için o da uzun süre çalışmadı, tam hatırlamıyorum 1998 ya da 2000 yılında tekrar başka bir yerde başlayıp bir iki dükkan değiştirdi.  O arada ben de başka işler yapıyorum tabi, on yıl kuyumculuk yaptım. Bursa Uludağ Üniversitesi'nden mezun olup Edirne'ye geldiğimde kuyumculuk ve gümüş işi yaptım. Sonrasında babam tekrar işine dönmüştü,  ben de ekonomik nedenlerle işyerimi kapattım. Bu defa babamla dede yadigarı mesleğe yoğunlaştım. Belli bir süre beraber götürdük. Sonrasında, babam 'ben yapamayacağım' deyince tekrar kapattık. Ben de değişik işlere yöneldim. Ancak bir süre sonra o iş yerini de kapattım ve babamla birlikte şimdiki yerimizdeki imalathaneyi kurduk. Ben tezgahta babam imalatta duruyordu. Yaşından dolayı babam zorlanınca ben imalatta yanına gelmeye başladım, babam 81 yaşına gelinceye kadar birlikte devam ettik. 


(DEVAM EDECEK)

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çatı onarımı yaptırılacak
Kazan onarım işi yaptırılacak
Bina işleri yaptırılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke