ANASAYFA
20 Mayıs 2022 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Teknoloji İşbirliği Kurulu oluşturuldu
Edirne Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Salih Akbulut, Vali Ekrem Canalp başkanlığında Sanayi ve Teknoloji İşbirliği Kurulu'nun (SANTEK) kurulduğunu açıkladı.
Haberin Yayın Tarihi: 29-12-2021 06:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Teknoloji İşbirliği Kurulu oluşturuldu

İl Müdürü Akbulut açıklamasında, "Bakanlık Makamının 20/09/2021 tarihli ve 2814179 sayılı Onayı ile yürürlüğe konulan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Taşra Teşkilatı Yönetmeliği'nin 14.maddesi gereği Valilik Makamının 10.12.2021 tarih ve 3126209 sayılı Onayı ile Vali Başkanlığında Sanayi ve Teknoloji İşbirliği Kurulu(SANTEK) kurulmuş olup, Kurul Haziran ve Aralık ayı sonuna kadar yılda iki defa toplanacaktır. Kurulun amacı, ilin sanayisi ve teknolojisine ilişkin politika ve stratejileri belirlemek, sorunları tartışmak ve çözüm üretmek amacıyla paydaşlar arasındaki etkileşimi arttırmak, ulusal yenilik ekosisteminde işbirliğini geliştirmek, sanayimizin rekabet gücü ve katma değeri yüksek, yenilikçi üretebilen, yüksek teknoloji ağırlıklı ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması hedeflenmektedir" dedi. 
EDİRNE İLİ SANAYİSİNİN GENEL DURUMU 
Edirne sanayisinin genel durumu hakkında bilgi veren Akbulut, "Edirne ilinin coğrafi olarak üç önemli nehrin (Meriç, Tunca, Arda) birleşim noktasında olması ve verimli topraklar üzerinde kurulu bulunması nedeniyle önemli miktarda tarımsal üretim gerçekleşmektedir. Bugün için yaklaşık olarak Türkiye çeltik üretiminin %43'ü, yağlık ayçiçeği üretiminin %13'ü ve buğday üretiminin %3'ü Edirne'de gerçekleşmektedir. Buna bağlı olarak da İl sanayinin gelişimi tarıma dayalı sanayi şeklinde oluşmuştur" dedi. 
Akbulut, şu bilgileri verdi:
6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu kapsamında İlimizde 446 adet sanayi işletmesi sanayi siciline kayıtlıdır. Bugün için sanayi siciline kayıtlı gıda işletmelerinden; 39 adedini pirinç üretimi yapan işletmeler, 12 adedini Ham ve Rafine Yağ üretimi yapan işletmeler, 13 adedini un üretimi ve 18 adedini Süt ve Süt Ürünleri üretimi yapan işletmelerden oluşmaktadır. Tarıma dayalı sanayi işletmeleri dışında ilde gelişen diğer bir sektör tekstil sektörüdür. Bugün için ilde 40 adet tekstil işletmesi bulunmakta olup buralarda çalışan sayısı yaklaşık olarak 9675 kişidir. 
Edirne Linyit Kömürü rezervleri bakımından önemli bir potansiyele sahiptir. 24 adet Linyit Kömürü işletmesinde yaklaşık olarak yıllık 429 bin ton Linyit Kömürü üretilmektedir. Üretilen kömürün büyük bir bölümü il sanayi işletmelerinde ve konutlarda ısınma amaçlı kullanılmaktadır.
Edirne ilinde sanayide yaklaşık 16.657 kişi istihdam edilmektedir.
2020 yılında, İl ihracatı 68,4 milyon dolar, İl ithalatı 108,7 milyon dolar olmuştur.
İl Sanayindeki Büyüklükler 
Edirne ilinde 2020 yılında 318 hektarı OSB, 76 hektarı KSS ve 673 hektarı münferit alan olmak üzere toplam 1067 hektar sanayi alanı vardır. İlde serbest bölge bulunmamaktadır.
İl Sanayi Genel Değerlendirme 
Edirne sanayisinin gelişim yönünü ilin tarımsal üretimi ve pazarlara olan yakınlığı belirlemiştir. İlimizde Türkiye Çeltik ve Ayçiçeği üretiminin önemli bir kısmı yapıldığından sanayi tesisleri de buna paralel gelişmiştir. Yine Avrupa Birliği ülkelerine en önemli ihraç ürünümüz olan tekstil ürünleri üretimi ilimizde gelişmiştir.
Türkiye'nin en büyük tüketim pazarı olan İstanbul'a yakınlığımız gıda sektörünün gelişimine katkıda bulunmuştur.
Sanayi Alanları 
İlde 3 adet OSB, 9 adet KSS bulunmaktadır. Sanayi alanlarının toplam büyüklüğü 1067 hektardır. İlimizde kurulu bulunan 3 adet OSB'den sadece Edirne OSB'nin alt yapısı tamamlanmış durumda ve burada da doluluk oranı %100'e ulaşmıştır. Diğer iki OSB olan Uzunköprü OSB ve Keşan Gıda İhtisas OSB'de ise altyapı yatırımları henüz başlamamıştır. KSS'lerde ise doluluk oranları %90'ların üzerinde olup ihtiyaçları karşılayamayacak düzeydedir.
Organize Sanayi Bölgeleri
Edirne ilinde 1'i ihtisas OSB olmak üzere 3 adet sicil almış OSB vardır. OSB'lerden 1'i faaliyete geçmiştir. İlde altyapı yatırımı devam eden OSB yoktur. İlde planlama çalışmaları başlamış, ancak henüz yatırım programına alınmamış 2 OSB vardır.
Edirne İli Tamamlanan Organize Sanayi Bölgeleri 
Edirne OSB; 1994 yılında kurulmuş olup 2006 yılında faaliyete başlamıştır. Toplam alan 107 hektardır. Toplam 43 parsel olup 40 adeti tahsislidir. 23 adet parsel üretime geçmiş olup 11 adet parsel inşaat halindedir. Toplam istihdam 850 kişidir. Edirne OSB'de toplam 37 firmaya tahsis yapılmıştır. 3 firmaya birden fazla sanayi arsası tahsis edilmiştir.
Sanayi Siteleri
Edirne ilinde, 4 SS'nin altyapısı/ üstyapısı Bakanlığımızdan kredili olmak üzere toplam 9 küçük sanayi sitesi (SS) vardır. Bunlar; Edirne Merkez ve Yeni KSS, Uzunköprü KSS, Keşan KSS, Havsa KSS, Lalapaşa KSS, Süloğlu KSS, Meriç KSS ve İpsala KSS 'dir.
İl Dış Ticaretinin Gelişimi
Edirne ilinin 2020 yılında; ihracatı 68,4 milyon dolar iken ithalatı 108,7 milyon dolar dır. Edirne ili Türkiye genelinde illerin 2020 yılı dış ticaret performansları sıralamasında ihracatta 60. sırada, ithalatta ise 40. sırada yer almaktadır.
İL SANAYİNİN SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
Ulaşım altyapısı
Edirne'de 688 km karayolu, 60 km otoyol ve 96 km demiryolu bulunmaktadır. İlimizde Bulgaristan'a açılan 2 karayolu ve 1 demiryolu kapısı ile Yunanistan'a açılan 2 karayolu kapısı ile Avrupa'ya bağlantı sağlanmaktadır. 
Faaliyette olan tek organize sanayi bölgesi olan Edirne OSB'nin mevcut karayolu bağlantısı yetersiz kalmakta olup yeni planlanan Havsa-Hamzabeyli karayolu gerçekleştiğinde ulaşım problemi kalmayacaktır. 
Sanayi bölgelerinin altyapısı
İlimizde faaliyette olan tek organize sanayi bölgesi Edirne OSB'de arıtma tesisi bulunmakta, ancak ulaşım altyapısında problem bulunmaktadır. Bu da Havsa-Hamzabeyli karayolu bağlantısı hayata geçtiğinde çözülecektir.
Kentleşme imar sorunları
Edirne merkezde yer alan 1. ve 2. Küçük Sanayi Siteleri şehir merkezinde kaldığından bunların daha modern bir şekilde yapılacak yeni sanayi sitelerine taşınması ilin gelişimi için önem arz etmektedir. Geçmişte Edirne Belediyesi tarafından böyle bir girişim başlatılmışsa da herhangi bir sonuca ulaşılamamıştır. 
İşgücü Sorunları
İldeki çalışma çağındaki nüfus 283.384 kişidir. İlde ikamet eden göçmen nüfus 5084* ve çalışma çağındaki göçmen nüfus 4205* kişidir. (* Edirne İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından bildirilmiştir.)
İlde sanayi tesislerinde çalışan göçmen işçilerin sayısı 33 kişidir ve bu işçiler diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı, ana metal sanayii, makine ve teçhizat hariç, fabrikasyon metal ürünleri imalatı, gıda ürünlerinin imalatı, giyim eşyalarının imalatı ve diğer madencilik ve taş ocakçılığı sektörlerinde yoğunlaşmıştır. 
İlimizde bulunan Edirne OSB, şehir dışında bulunmasından ve ulaşım konusunda sıkıntı yaşanmasından dolayı işgücü temininde sıkıntılar yaşanmaktadır. İlimizde bulunan küçük sanayi siteleri şehir içinde olduğundan dolayı ulaşımda sıkıntı yaşanmamakta ve nispeten iş gücü sıkıntısı bulunmamaktadır. Ancak sanayi sitelerinde yetişmiş eleman bulma konusunda sıkıntı yaşamaktadır.
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
En çok özlenen pilav!
Mesleğin çınarı 145 yaşında!
‘Mahalle Meclisleri için yeni adım’
Kürek'te büyük atılım!
Gürkan 'En Roman Dostu' başkan!
Süloğlu Belediyesi'nden bedava fide
Kurumlar turnuvasında durmak yok
Her yer SAMSUN!
CHP'den 19 Mayıs töreni
EDİRNE ve BİSİKLET -10-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke