ANASAYFA
15 Ağustos 2022 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
'Esatlar Börek' geri döner mi?
Helvanın ikiz kardeşini özleyenler onu da istiyor
Haberin Yayın Tarihi: 30-12-2021 06:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
'Esatlar Börek' geri döner mi?

(DÜNDEN DEVAM)
Refik USLUY


"BÜYÜKBABAM ŞİMDİ KOSOVA SINIRLARINDA KALAN GORA'DAN GELMİŞ"
Aillem Makedonya'dan Edirne'ye gelmiş, ancak benim babam Edirne'de doğmuş. Büyükbabamın memleketi şu anda Kosova sınırları içinde kalan Gora kentinin Rapçe köyü…. (Cem Yılmaz'ın filmine adını veren "Gora" aslında Kosova'da  58 köyü bulunan bir Türk bölgesi. Slovence 'Dağ' anlamına gelen Gora, Selçuklular döneminde İslamiyet'le tanışmış. Gora, Osmanlı'nın bölgeden çekilmesiyle Sırp, Makedon, Rus ve Bulgar devletlerinin baskılarıyla karşılaşmış. Peçenek, Kıpçak ve Kuman Türkleri'nin devamı olduklarını düşünen Goralılar'ın dillerinde 3 bine yakın Türkçe kelime bulunuyor. ) Babam şu an sağlık sorunları nedeniyle istirahat ediyor. Arada yanıma uğruyor yardım ve teftiş etmek için. Zamanla imalat kısmını ben devir aldım, tezgaha  bir eleman, imalatta da yanıma bir yardımcı aldım, şimdi birlikte devam ediyoruz.  Yani tezgahta bir kişi, burada da iki kişiyiz, butik üretim yapıyoruz, dede mirasını elimizden geldiğince devam ettiriyoruz. Çünkü babam Salih Ergülen bu konuda Türkiye'nin en iyi ustalarındandır. O da babasından, Esat büyükbabamdan öğrenmiş, O'nun da  başka ustaları, bu işi yapan akrabaları varmış,


Mesleği bu şekilde devam ettirmişler. Sonra biz devralarak buraya kadar getirdik ve minimum düzeyde maksimum iş yaparak götürmeye çalışıyoruz. Her yerden istiyorlar özellikle yurt dışı, Edirne, İstanbul başka şehirlerden de çok talep var fakat büyümediğimiz için ancak kendi tezgahımıza kadar çıkarabiliyoruz. İleride büyüyüp fabrikasyona dönebilirsek tabi, onun da bir sürü prosedürü var maddi manevi zor bir süreci var. Eleman almak gerekiyor büyüdüğü zaman her işte olduğu gibi işi elemanlar yapacağı için kalite düşüyor. Şu anda bir imalathane ve bir de Çilingirler Çarşısında dükkanımız var. 


BÖREK ÇOK MEŞAKKATLİ BİR İŞ 
Bir çok yer değiştirdik, açıldık kapandık, kimi unuttu eskiler kayboldu şu anda çok eski dükkanı hatırlayanlar, 35 yaşlarına kadar kurtarıyor, ondan sonraki kuşak hatırlamaz, zaten şuan sadece helvamız devam ediyor böreği biz bilmiyoruz. Çünkü börek daha meşakkatli çok erken kalkılıp hazırlanması gereken bir olay. Eski müşterileriler hala 1992 yılında kapattığımız dükkandaki böreği arıyorlar. Otuz yılı geçmiş üzerinden hala o böreği istiyorlar, bakalım bu iş nereye kadar gidecek. Şu anda yanımda çalışan arkadaşımın oğlu var kendisi askerde. Benim oğlum İstanbul'da okudu. İyi  de bir işi var, ama ileride dönmek ve dönerse işi büyütmek istiyor. Biz de onlara destek olup gittiği yere kadar götüreceğiz. Ben çok geç, 45 yaşından sonra başladım bu işe, o yaştan sonra usta olmak çok zor oldu. Bizim ustamız  babam olduğu için biz de öğrendik, şimdilik tek başıma devam ediyorum . Kısa bir süreliğine ama tek başına da zor oluyor elbet şimdi bir de helvanın sezonu... 


SEZONUMUZ BALIKLA BAŞLAR KIŞ BOYU SÜRER
Sezonumuz Eylül'de yani balık ile başlar, havaların soğuması ile hızlanır. Kasım, aralık, ocak, şubat, mart en hızlı aylardır. Sonrasında yaz sezonu işler sakinler. Belli bir süreden beri Bulgar ve Yunan turistler hafta sonları İstanbul'da gelenler, beni olduğu gibi her esnafı ayakta tutar. Yazın da iyi kötü bir şeyler oluyor, normalde yazın üretimi de düşürürüz dolayısı ile satış da düşüyor. Böylede sağlığımız el verdikçe devam edeceğiz inşallah. 
Pandemi her esnafı etkilediği gibi bizi de etkiledi tabi ama yazın hariç kış sezonunda çok da etkilediğimi söyleyemem. İşlerimiz düştü elbette, ama biz iyi kötü döndürmeye çalıştık, kapatmadık. İnsanlar kapandı özellikle şehir dışı müşterilerimiz telefonla sipariş ediyor, kargo şirketi ile anlaşma yaparak daha uygun fiyatlarla gönderdik ve hala da göndermeye devam ediyoruz. Bizim bir yerlerde reklamımız yoktur sadece instagram sayfamız bulunmakta çünkü iyi bir tadı her yerde bulamadıkları için her deneyen bir başkasına anlatarak bizlere ulaşıyor ve bu nedenle de reklama gerek duymuyoruz. 
ESATLAR HELVANIN SIRRI KALİTELİ HAMMADDE VE ÖZEL YAPIMI
Bizim gibi butik üretim yapan küçük esnaf ve tesisler var mı, evet var. Onlar da eski ustalar nereye kadar devam ederler kimbilir? Onun dışındakiler hepsi fabrikasyon onlar da bizi tutmuyor. Çünkü ben malzemenin en iyisini kullanıyorum. Trakyamızın yerli susamından yapılan tahini üreten  Uzunköprü'de küçük bir işletme var, onlar da kaliteden taviz vermeden en iyisini yapmaya çalışıyor, ellerinden geldiği kadarı ile… Daha sonra da yine Trakya'nın pancarından elde edilen pancar şekerini bulabildiğimiz ölçüde kullanıyoruz. Katkı maddesi bizde yok. Mesela yağının çıkmasını engelleyen gıda codexine uygun ama ben onu kullanmıyorum. Benim helvamın yağı çıkar çünkü yerli susamın yağ oranı yüksektir artı bir de bazı maddeler var onları da koymam. Günlük üretip günlük tükettiririz müşterimize de mümkün olduğu kadarıyla böyle sunmaya devam ediyoruz. 
TADI BİLEN BULGAR VE YUNAN MÜŞTERİMİZ GELİYOR
Bizim helvamızın tadını bilen Bulgar ve az da olsa Yunan turistler, hafta sonları başta İstanbul Çorlu çevre il ve içeler geliyor. Ürün pazarlamada bizim çok sorunumuz olmuyor tabi ekonomik durumlar da var şu anda o yüzden işler düşük insanlar da haklı bu şekilde götürmeye çalışıyoruz. Havalar daha da soğuduğunda neler olacağını göreceğiz. Tabi tek olduğum için problem ama uğraşıyoruz. Bu arada Esatlar markası tescillidir benim üzerime, gıda patentleri ismi hepsi var bende Tarım İl Müdürlüğünden izinleri belgeleri alınmıştır. İleride büyürsek yeni prosedürler çıkacak yeni belgeler çıkarmak gerekecek. Her büyüme biraz sorunlu olur ama  kısmet, ileride bakıp göreceğiz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bakım ve onarım işleri yaptırılacak
Kırtasiye malzemesi alınacak
Bakım ve onarım işleri yaptırılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke