ANASAYFA
20 Mayıs 2022 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Trakya'dan 1,560 milyar Dolar ihracat
Trakya Kalkınma Ajansı 2021 yılında Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne'nin toplam ihracatı 1 milyar 560 milyon 412 bin Dolar olarak gerçekleşerek 2020 yılında 1 milyar 154 milyon Dolar ihracat gerçekleştiren Trakya illeri ihracatının böylelikle  407 milyon Dolar arttığını bildirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 05-01-2022 06:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Trakya'dan 1,560 milyar Dolar ihracat

Trakya Kalkınma Ajansı 2021 yılında Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne'nin toplam ihracatı 1 milyar 560 milyon 412 bin Dolar olarak gerçekleşerek 2020 yılında 1 milyar 154 milyon Dolar ihracat gerçekleştiren Trakya illeri ihracatının böylelikle  407 milyon Dolar arttığını bildirdi.
Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Türkiye İhracatçılar Meclisi rakamları üzerinden Trakya Bölgesi 2021 yılı ihracat verilerini değerlendirdi. İhracattaki artışa dikkat çeken Şahin, tüm Türkiye'de gözlenen yükselişin Trakya'ya da yansıdığını söyledi. Şahin açıklamasında şu noktalara değindi:
” 2021 yılında ülkemizin toplam ihracatı 225 Milyar Doları geçti. Bu rakamlara Trakya olarak biz de 1,5 milyar Doları aşan bir ihracatla destek olduk. 2021 yılında Tekirdağ 1.370.411.000 Dolar en çok ihracat yapan ilimiz oldu. 2020 yılında 991.422.000 Dolarlık bir ihracat yapan Tekirdağ böylece ihracatını yaklaşık 379.000.000 Dolar arttırmış oldu. Tekirdağ'dan sonra en çok ihracatı 126.959.000 Dolarla Kırklareli yaptı. Geçen yıl bu rakam 108.110.000 Dolar seviyesinde idi. Kırklareli'nin ihracat artışı da yaklaşık 18 Milyon Doların üzerine çıktı. 2021 yılında Edirne ise 63.042.000 Dolar ihracat gerçek-leştirdi. Bu rakam da geçen yılki 54.439.000 Dolar'dan 8,6 Milyon daha büyük bir artışa işaret ediyor.
İllerimizin ne ihraç ettiğine bakacak olursak Tekirdağ; çelik,  çimento cam seramik ve toprak ürünleri,  demir ve demir dışı metaller,  deri ve deri, mamulleri, diğer sanayi ürünleri,  elektrik ve elektronik,  fındık ve mamulleri, gemi, yat ve hizmetleri, halı, hazırgiyim ve konfeksiyon, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri,  iklim-lendirme sanayii, kimyevi maddeler ve mamulleri, kuru meyve ve mamul-leri, madencilik ürünleri, makine ve aksamları ve diğer ürünleri ihraç etti.
Kırklareli ise çelik, çimento cam seramik ve toprak ürünleri, demir ve demir dışı metaller, deri ve deri mamulleri, diğer sanayi ürünleri, elektrik ve elektronik, fındık ve mamulleri, halı, hazırgiyim ve konfeksiyon, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, iklimlendirme sanayii, kimyevi maddeler ve mamulleri, kuru meyve ve mamulleri, madencilik ürünleri, makine ve aksamları,  meyve sebze mamulleri ve diğer ürünleri yurt dışına gönderdi.
Edirne'ye gelince, bu ilimiz ağırlıklı olarak çelik, çimento cam seramik ve toprak ürünleri, demir ve demir dışı metaller, deri ve deri mamulleri, diğer sanayi ürünleri, elektrik ve elektronik, fındık ve mamulleri, halı, hazırgiyim ve konfeksiyon, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, iklimlendirme sanayii, kimyevi maddeler ve mamulleri, kuru meyve ve mamulleri, madencilik ürünleri, makine ve aksamları,  meyve sebze mamulleri ve diğer ürünleri ihraç etti.
Bölge illerimizin ihracat yaptığı ülkelere baktığımızda ise 2021 yılında Tekirdağ'ın en çok ihracat yaptığı ülke Almanya oldu. Almanya'yı sırasıyla ABD, İtalya, Bulgaristan, Birleşik Krallık, İspanya, Fransa ve Polonya izledi.
Kırklareli'nin ise en çok ihracat yaptığı ülke Bulgaristan oldu. Bulgaristan'ı Birleşik Krallık, Almanya, Nijerya, Kenya, Angola, İtalya ve Gana izledi.
Edirne'nin en çok ihracat yaptığı ülke Yunanistan olurken, Yunanistan'ı sırasıyla Bulgaristan, Almanya, Kosova, Arnavutluk, Angola, Belçika, Bosna-Hersek izledi.
İhracatımızdaki artışın devam etmesi en büyük dileğimiz. Firmalarımıza Trakya Dış Ticaret İstihbarat Merkezi gibi kurduğumuz yapı ve projelerle 2022 yılında da destek olmaya devam edeceğiz.” 
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
En çok özlenen pilav!
Mesleğin çınarı 145 yaşında!
‘Mahalle Meclisleri için yeni adım’
Kürek'te büyük atılım!
Gürkan 'En Roman Dostu' başkan!
Süloğlu Belediyesi'nden bedava fide
Kurumlar turnuvasında durmak yok
Her yer SAMSUN!
CHP'den 19 Mayıs töreni
EDİRNE ve BİSİKLET -10-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke