ANASAYFA
15 Ağustos 2022 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Halk ekmek yakında
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, halk ekmek çalışmasını bu ay sonuna kadar yetiştirmeyi planladıklarını belirterek, "En çok ihtiyacı olan bölgeleri belirlemeye çalışıyoruz" dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 05-01-2022 06:57
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Halk ekmek yakında

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, halk ekmek çalışmasını bu ay sonuna kadar yetiştirmeyi planladıklarını açıkladı. Gürkan, "En çok ihtiyacı olan bölgeleri belirlemeye çalışıyoruz" dedi.
Belediye Başkanı Recep Gürkan halk ekmekle ilgili çalışmaların sürdüğünü açıkladı. Edirne Belediyesi olarak fırıncı esnafıyla birlikte başlattıkları halk ekmek projesinin süreciyle ilgili Gürkan şunları anlattı:
HALK EKMEK ÇALIŞMASI SÜRÜYOR
"Halk ekmekle ilgili hem belediye olarak hem de fırıncı arkadaşlarımız çalışmaları yapıyor. Hedefimiz Ocak ayının sonuna yetiştirmek. Ocak sonu Şubat başı gibi yetiştirmek istiyoruz. Hem kapasite, sayı belli olacak hem satış yerleri beli olacak. Ekmeği alıp dağıtmak mesele değil sadece, onlara uygun lokasyonlarda göreceli olarak tabi ki ekmeğe hepimizin ihtiyacı var. Buna en çok ihtiyacı olan bölgeleri belirlemeye çalışıyoruz. Kapasite raporları, satış rakamları gibi birtakım veriler bugüne kadar oluşturulmuş bir veri yok. Bunları yakalamaya, toparlamaya çalışıyoruz. 
"DENGEYİ TUTTURMAK ZORUNDAYIZ"
Fırıncı esnafıyla bir sorunumuz yok ve süreci onlarla beraber yürüteceğiz. Dengeli şekilde olacak. Şehrimizde fırıncılar iki grup. Gelir seviyelerine göre kanuni olarak bir kısmı esnaf bir kısmı da ticaret odasına kayıtlı. Esnaf odaları geçtiğimiz günlerde yeni tarifeyi açıkladı.  200 gram ekmek 2,5 Lira. Yani kilosu 12,5 Liraya denk geliyor. Tahmin ediyorum Ticaret Odası da bugün yarın bir tarife açıklaması yapacaktır. Girdi maliyetlerinden dolayı esnafı mağdur etmemekte lazım. Çünkü birkaç ay önce 115 Lira olan bir kilo çuval un bir ara 380 Liraya kadar çıktı yılbaşından önce 320 Lira civarındaydı. Esnafı mağdur etmezken vatandaşı da mağdur etmemek lazım. Esnaf faaliyetini sürdürebileceği kadar gelir elde etmeli ama vatandaşta karnını doyurabileceği bir fiyattan ekmeği almalı. Bu dengeyi tutturmak zorundayız. 
Belediyenin burada tarife, fiyat belirleme konusunda bir yetkisi yok. Esnaf Odaları Birliği ve Edirne Ticaret ve Sanayi Odası kendine kayıtlı üyeleri bazında tarifeleri belirliyor. Burada tarifeler de birbiriyle uyumlu olmalı.  İki kurum uzlaşarak karar vermeli. Son aşamada valiliğe  oradan da bakanlığa gidecek. EDESOB'un tarifesi yürürlüğe girdi diye biliyorum. Ticaret Odası henüz tarife açıklamadı. Açıklandığında onu tekrar değerlendiririz.
"FİYAT DAHA UYGUN OLACAK"
Edirne Belediyesi olarak Edirne'deki fırıncı esnafı ile beraber halk ekmek projesini başlattık. Ocak sonu Şubat başı gibi halk ekmek satışları başlayacak. Çalışmada halk ekmeğin fiyatı ortaya çıkacak. Ekmeğin fiyatı fırınlarda satılandan daha uygun olacak. Şöyle bir beklentiye de kimseyi sokmayalım. Örnek olarak söylüyorum Edirne'de diyelim ki günlük 100 bin ekmek tüketiliyor bunun yüz binini de halk ekmek vermeyecek. O zaman fırınlara gerek kalmaz. Gerçekçi olmak lazım. Geçen bir toplantı vesilesi ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile beraberdik. Halk ekmeğin kapasitesini sorduk. Halk ekmek günde 1 milyon ekmek üretiyor. İhtiyacın ne kadarını karşılıyor ona bakmak lazım. Oradaki makul seviyeyi yakalamak gerekiyor. Yoksa esnafın işini de belediyeler yaparsa o zaman esnafa hayat hakkı kalmaz. O dengeyi gözeteceğiz.
BÜTÇE ERİYOR
Kasım ayı meclisinde 2022 yılını bütçesini onayladık. Pazartesi itibari ile bütçe uygulamaya girdi. Ama uygulamaya girmeden Aralık ayında bütçenin yüzde 35'i eridi. Şu anda da yaklaşık yüzde 10 eridi. Biz kurumsal olarak bilemiyorsak vatandaş ne yapıyor şaşırıyorum.
"BEN GEÇİNEMEM"
En düşük emekli maaşı 2 bin 500 Lira oldu. Ben 2 bin 500 Lira ile geçinemem, geçinen nasıl geçiniyor onu da bilemiyorum.
Vatandaşın işi çok zor, bizim işimiz iki kez çok zor. Hem vatandaştan alacakları tahsil etmek durumundayız. Hem de vatandaşın beklediği hizmeti kesintisiz sürdürmek durumundayız. Personelin maaşlarını ödemek durumundayız, gider maliyetleri çok arttı.
Vatandaş yol bekliyor aynı vatandaş faturaları ödeyemiyor. Biz o faturalar, alacaklar tahsil edemezsek hizmetleri nasıl sürdüreceğiz? 2020 yılı Mart ayında asfaltın ham maddesi olan Tüpraş'ın sattığı ve peşin para ile aldığımız bir tanker 26 bin Liraydı. Şu anda döviz kurlarındaki dalgalanma sebebiyle 180 bin Lira.
Bütün belediyelerin bütçesini revize etmesi gerekiyor. Fiyatı yükseltmek tek başına bir çözüm değil. Vatandaşın ödeme gücünü aşıyorsa ne yapacağız? Üstüne çökecek halimiz yok ki. Belediyelerin en büyük sorunu hizmetlerin kesintisiz olma mecburiyeti. Vatandaş haklı olarak istiyor kaynak ve şartlar belli. Vatandaşta olmadığını görüyoruz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bakım ve onarım işleri yaptırılacak
Kırtasiye malzemesi alınacak
Bakım ve onarım işleri yaptırılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke