ANASAYFA
20 Mayıs 2022 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Pandemide iyi kar!
Türkiye'nin ayçiçeği yağı devi Trakya Birlik'in Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, 2020/2021 İş Yılı Olağan Genel Kurulu'nda yılı doğru ticari hamlelerle 259 milyon 301 bin TL gibi iyi bir karla kapattıklarını söyledi… Yağ fiyatlarının aşırı artış göstermesi sonucu ortak üreticileri kar bekleyen Birliğin Başkanı Kırbiç, yaklaşık 2 yıldır tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi belası ile hep birlikte mücadele ettiklerini belirterek,“Mubayaa ettiğimiz ürünleri en iyi şekilde değerlendirerek elde edeceğimiz kazancı 2021/2022 genel kurulunda ortaklarımıza takdim edebilmek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 06-01-2022 07:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Pandemide iyi kar!

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Türkiye'nin ayçiçeği yağı devi Trakya Birlik'in Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, 2020/2021 İş Yılı Olağan Genel Kurulu'nda yılı doğru ticari hamlelerle 259 milyon 301 bin TL gibi iyi bir karla  kapattıklarını söyledi. Ortak üreticileri yağ fiyatlarının aşırı artış göstermesi sonucu  kar bekleyen Birliğin Başkanı Kırbiç, “Ortaklarımızdan mubayaa ettiğimiz ürünleri en iyi şekilde değerlendirerek elde edeceğimiz kazancı 2021/2022 genel kurulunda ortaklarımıza takdim edebilmek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.  
S.S Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği'nin (Trakya Birlik) 2020/2021 İş Yılı Olağan Genel Kurul toplantısı dün Mimar Sinan Spor Salonu'nda  yapıldı. Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, "Doğru ticari hamlelerle 259 milyon 301 bin TL gibi iyi bir karla yılı kapattı" dedi. 
48 bağlı kooperatifi olan Trakya Birlik 2020/2021  İş Yılı Olağan Genel Kurulunu Mimar Sinan Spor Salo-nu'nda gerçekleştirdi. Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, açılış konuş-masında iş yılının genel bir değerlen-dirmesini yaparak ayçiçeği üretim sezonunu anlattı. Kooperatifçilik faaliyet ve çalışmalarına da değinen Kırbiç şunları söyledi:
"ZORLU İŞ YILI BAŞARIYLA TAMAMLANDI"
"Bilindiği gibi 1 Ağustos 2020 tarihinde başlayan iş yılımızın ilk ve en önemli faaliyeti; hasat dönemi hazırlık-larının tamamlanarak mübayaanın baş-laması, tüm ortaklarımızın ve kamu oyunun beklediği ürün fiyatının belirlenmesi ve ortaklarımızın emeklerinin karşılığı olarak ürün bedellerinin ödenmesi olmuştur. 
Bu çerçevede, ortaklarımızın ve dolaylı olarak diğer üreticilerin de memnun olacağı piyasa fiyatının oluşması konusunda piyasa yapıcı konumunda olan birliğimiz, ekonomik anlamda çok dalgalı ve zor piyasa koşullarında üreticilerimizin alın terinin karşılığını bulması için yoğun emek ve çabalar sarf etmiş, zorlu bir iş yılını başarıyla tamamladı.  
2020/2021 ayçiçeği üretim sezonunda iç piyasa fiyat hareketlerinin yanı sıra dış piyasa fiyatları gözlemlenerek, hükümetimizin sağladığı yerli üretimi destekleme amaçlı ithalatı düzenleyici destekler ile koordineli olarak Birliğimiz, 24 Ağustos2020 tarihinde %40 yağ oranlı yağlık ayçiçeği tohumu için 3.240 TL/ton fiyat ile avans ödemesi gerçekleştireceğini açıklamıştır. Akabinde 2 Eylül 2020 tarihinde %40 yağ oranlı yağlık ayçiçeği tohumu için avans ödeme fiyatını 3.550 TL/ton olarak revize etti. 14 Eylül 2020 tarihine gelindiğinde ise 2020/2021 iş yılı %40 yağ oranlı yağlık ayçiçeği tohumu için 3.850 TL/ton ön alım fiyatı açıklamış olup takip eden süreçte hasat bitimine kadar 263.854 ton yağlık ayçiçeği tohumu mubayaa edilerek 1 milyar 64 milyon 730 bin 979 TL ürün bedeli tutarı ortaklarımıza ödendi.
Ayçiçeği alım dönemini takip eden süreçte değişken ve zorlayıcı piyasa koşullarına, yüksek finansman maliyetlerine rağmen ortaklarımıza kullandırılan kredilerde hiçbir kısıtlama olmaksızın ortaklarımızdan gelen taleplerin tamamı karşılandı. Uygun maliyetlerle ithal edilerek Trakya Birlik markasıyla ortaklarımızın istifadesine sunulan üre gübresi başta olmak üzere, tohum, zirai ilaç ve karma yem gibi hayvansal ve tarımsal üretim girdileri yanı sıra tarla hazırlığı ve ekim giderlerinin karşılanmasına yönelik nakdi krediler ile Birliğimiz üretimi rafine yağ, margarin, ayni kredi kooperatiflerimizce ortak ve müşterilerimize sunuldu.
Trakya Birlik olarak piyasada mevcut her türlü fırsat ve tehdit göz önünde tutularak sürdürülebilir işletmeciliğin temel düsturu basiretli tacir olmanın yanı sıra ortaklarımızın çıkarlarının ön planda tutulduğu 2020/2021 iş yılını, yüksek üretim ve satış rakamları beraberinde yapılan doğru ticari hamlelerle başarılı bir şekilde tamamladık. Bunu sizlerden aldığımız destek ve güvenle hep birlikte çok çalışarak sağladık. Bu vesileyle emeği geçen, destek olan herkese teşekkür ediyorum."
2021/2022 iş yılı ile ilgili olarak bugüne kadar gerçekleştirdikleri faaliyetlere ilişkin de Kırbiç şunları aktardı:
"Özellikle 2021 Mayıs ve Haziran döneminde ürün gelişimi gözlemlerimizde, hasada ilişkin yüksek mubayaa beklentileri Temmuz ayının ikinci yarısı ile yaşanan aşırı sıcaklar ile beklenenin altında gerçekleşmiştir. Çeşitli varyantlar ile artarak süren pandemi sebebiyle üretici ülkelerin ihracat kısıcı tedbirleri, beraberinde global düzeyde yukarı yönlü fiyat hareketlerini getirmiş, 2021 Ağustos ayı itibariyle 550-600 Dolar seviyelerinde olan ithal ayçiçeği tohumu fiyatı 2021 Kasım ayında 770$ seviyelerine kadar yükseldi. Bu süreçte iç piyasa fiyatları da kurdaki yükselişinde etkisiyle kaçınılmaz olarak dış piyasa fiyatları paralelinde hareket etti.
Trakya Birlik olarak 14 Eylül 2021 tarihi itibariyle 5.100 TL/ton avans fiyat açıklanmış olup bu tarih itibariyle ayçiçeği mübayaamız 138.000 bin tona ulaşmış idi. Yukarı yönlü fiyat hareketlilikleri göz önüne alınarak 1 Ekim 2021 tarihine gelindiğinde ayçiçeği mübayaamız 270.000 ton seviyelerine ulaşmışken ön alım fiyatımız 5.400 TL/ton olarak belirlenmiş olup, hasat sonu itibariyle ortaklarımızdan toplam 278.465 ton ürün mubayaa edilmiştir. Randıman oranı esaslı alım ile ortaklarımızın eline ton başına 5.705.-TL geçmiş olup, 1 milyar 588 milyon 698 bin 839 .-TL tutarındaki ürün bedelinin tamamı ortaklarımıza ödendi.
Birliğimiz hasat sonu ile birlikte fiyatların hızla arttığı ve tedarik sorunlarının yaşandığı ayçiçeği yağında, piyasa bulunabilirliği noktasında sosyal sorumluluğunun bilincinde olup her iki işletmesinde 24 saat çalışma esası ile üretime devam ederek, maksimum günlük üretim kapasitesi dahilinde üretilen mamulleri piyasaya arz etmeye devam etmekte.         
İş yılının ortalarına geldiğimiz şu günlerde ortaklarımızdan mubayaa ettiğimiz ürünleri en iyi şekilde değerlendirerek elde edeceğimiz kazancı 2021/2022 genel kurulunda ortaklarımıza takdim edebilmek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  
Tüm faaliyet ve çalışmalarımızda en büyük önceliğimiz her zaman olduğu gibi ürünlerimizin tarladan sofralarımıza gelene kadar emeği geçen tüm paydaşlarımızın sağlığını ve iş güvenliğini korumak, tüketicilerimize sunduğumuz mamullerimizin üretimindeki yüksek standartlarımızın sürdürülebilirliğini sağlamak ve ülkemiz için en temel tarım ürünlerinden olan yağlık ayçiçeği tohumunun üretiminde sürdürülebilirliğe destek vermektir."
DİVAN HEYETİ
Genel Kurulda Divan Başkanlığı'na Durgut Ersoy (Pehlivanköy), Başkan Vekilliği'ne Levent Kızıltan (Gelibolu), Katip Üyeliklere Muzaffer Borucu (Muratlı)  ve Hakkı Çetin (Yenişehir) seçildi.
GÜNDEM
Atatürk ve aziz şehitler için yapılan saygı duruşunda bulunulması İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra Yönetim Kurulu Çalışma Raporları ile Bilanço ve Gelir Tabloları okunup oybirliği ile ibra edildi. Söz alan olmadığı için gündem maddelerine devam edilirken, 2020/2021 İş yılı Bağımsız Denetim Kuruluşu raporu oy birliği ile kabul edildi.
2021/2022 iş yılı dönemine ait Bütçe ve Çalışma Raporları ile Bilanço ve Gelir Tabloları okunarak, oybirliği ile kabul edildi. Ayrıca Birlik faaliyetlerinin yürütülmesi amacıyla kredi alma, ipotek işlemleri, Birlik fonlarının kullanılması,  kredi kullandırma birlik mamullerinin satışı, kooperatiflere hizmet bedeli ödenmesi, şirket kurma ve kurulu şirketlere ortak olma, alım satım faaliyetlerinde bulunma v.b. gibi konularda Yönetim Kuruluna yetki verilmesi kabul edildi.
İnsan Kaynakları ve Satın Alma yönetmeliklerinde yapılacak değişiklikler görüşülerek oybirliği ile kabul edildi.
Entegre Tesislerimiz ile Karacabey Yağ Fabrikasına 2021/2022 iş yılında yapılacak yatırımlarla ilgili hazırlanan raporlar kabul edildikten sonra ise bazı kooperatiflere 2021/2022 iş yılında yapılacak yatırımlarla ilgili hazırlanan rapor görüşülerek kabul edildi.
2021/2022 iş yılı dönemine ait genel bağımsız denetleme faaliyetinin ANY PARTNERS Bağımsız Denetim  A.Ş'ye yaptırılması genel kurula sunularak oy birliği ile kabul edildi.
Dilek ve temenniler bölümünde söz alan Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç Genel Kurula hitaben teşekkür konuşmasıyla Genel Kurulu sonlandırdı.
                                    
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
En çok özlenen pilav!
Mesleğin çınarı 145 yaşında!
‘Mahalle Meclisleri için yeni adım’
Kürek'te büyük atılım!
Gürkan 'En Roman Dostu' başkan!
Süloğlu Belediyesi'nden bedava fide
Kurumlar turnuvasında durmak yok
Her yer SAMSUN!
CHP'den 19 Mayıs töreni
EDİRNE ve BİSİKLET -10-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke