ANASAYFA
20 Mayıs 2022 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Milli ekonominin temeli, tarımdır’
TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilciliği tarım ve gıda sektörünün tüm bileşenlerinin, gerçek sorunlarımızı içtenlikle ve hep birlikte konuşarak, tartışarak çözebileceği ortamın öncelikle kamu yönetimince yaratılmasını istediklerini bildirdi.
Haberin Yayın Tarihi: 11-01-2022 07:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Milli ekonominin temeli, tarımdır’

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilcisi Erdoğan Yanılmaz, ülkemizde tarım öğreniminin başlangıcının 176. yıl dönümü  dolayısıyla Yönetim Kurulu adına yaptığı açıklamada şunlara yer verdi: .
“Hepinizi TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Edirne İl TemsilciliğiYönetim Kurulu Başkanı olarak şahsım, Yönetim Kurulumuz ve Oda örgütlülüğümüz adına sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Bugün, 10 Ocak 2022. 1846'dan 2022'e, Osmanlı'dan Türkiye Cumhuriyeti'ne, geçmişten bugüne gelen ve tüm dünyada geçmişte ve gelecekte hak ettiği yeri alan ve alacak olan Ziraat Mühendisliği mesleğimiz adına, 10 Ocak tarihi, ülkemizde çok önemli ve bizler için çok onurlu bir tarihtir.
Öncelikle, Ülkemizde Tarım Öğreniminin başlangıcının 176. Yıl dönümünü, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası olarak İlimizde ve Ülkemizde kutluyoruz. Kutlarken, aslında, süreci anıyor, tarımsal üretimdeki sorunları ve meslekteki sorunlarımızı da bugün sorguluyoruz.
'Milli ekonominin temeli, tarımdır'.,'Üniversiteler özgür olmalıdır, özgür kalmalıdır' diyen Cumhuriyetimizi kuran, Ulusal Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün tarım politikaları ve de eğitim politikalarına yönelik yıllar öncesinden bizlerle paylaştığı geleceği öngören hedeflerine uygun olarak; bilimsel esaslara dayalı eğitim ve öğretim vermek, teknolojiyi geliştirmek ve milletin efendisi gerçek çiftçimiz ile buluşturmak, planlı bir şekilde kendimize yeterli olarak insanlarımıza gerekli tarım ürünlerini yetiştirebilmek, işleyip iç pazar ötesi dış ülkelere pazarlayabilmek ve her koşulda tüketicimize ucuz, sağlıklı ve yeterli miktarda gıda temin etmeye yönelik politikalar ve çözümler geliştirmek dahil, ulusal çıkarımıza dayalı, o dönem için ilgili tüm kesimlerce ortak belirlenen, somut, yerli ve milli tarım politikası hedefleriyle uyumlu şekilde çalışacak donanımlı Ziraat Mühendisi yetiştirecek ve üniversite olarak hiçbir koşulda bilim dışında asla susmayacak; özgür ve demokratik bir ortamda bilimsel ziraat mühendisliği öğrenimine başlayan ve sürdürmeye kararlı olan ülkemizin kurucu ilk Ziraat Fakültesi; Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi&dir.
Odamız, Anayasanın 135. Maddesinde tanımlanan kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşudur. Doğrudan kamu kuruluşu olmasa da, kamu adına meslektaş ve meslek hakları konusunda çalışmalarını sürdüren, sıcak siyasetin dışında, ilime dayalı, kamu yararı ve toplum çıkarını gözeten, meslektaş ve meslek yararına çalışmalarını titizlikle geçmişten geleceğe yürüten, 1954 yılında kurulmuş ve o günden bugüne çalışmalarını sürdüren bir meslek örgütüdür.
Ülkemizde ve İlimizde tarım sektörümüzde sorunlar çok ve kökeni uzun yıllara dayanmaktadır. Bu sorunlar ve çözümüne yönelik çok ciddi analizler gerekiyor.
Tarım ve gıda sektörünün yakıcı sorunlarının ve de gerçekçi çözüm önerilerinin, çözümdeki en önemli aktör ve faktör olan, olması gereken ilgili kamu yönetimince, şu andaki adıyla Tarım ve Orman Bakanlığı'nca, yakıcı sorunların yıllardır bilerek ya da bilmeyerek yeterince görülmediği, algılanamadığı ya da bilerek görmezden gelindiği, ya da algı yönetimiyle gerçeklerin bilerek halkımızdan saklanmak istendiği, açık ya da gizli başka senaryoların gündemde olduğu dünden bugüne bilinmektedir.
TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası ve Edirne İl Temsilciliği olarak, öncelikle; 12 Eylül Askeri Darbe ürünü antidemokratik YÖK sisteminin artık son bulduğu, idari mali ve bilimsel özerkliğin olduğu, rektörlerin ve dekanların atama yerine seçimle göreve geldiği, akademisyenlerin ve öğrencilerin üniversitelerde söz yetki ve karar sahibi olduğu, özgürce  bilim ve teknoloji üretilen, demokratik laik özgür özerk üniversiteler, fakülteler, bilim yuvaları istiyoruz.
Ziraat Fakültelerinde; giriş puanlarındaki dengesizliklerden eğitim müfredatındaki sürekli değişen karmaşıklığa kadar, uygulama ve staj yetersizliğinden yüksek lisansa ve doktoraya kabul edilmeye kadar ki liyakatsız tercihler dahil, yüksek öğrenimde, tarımsal yüksek öğrenimde nitelik ve nicelik sorununun çözülmesini istiyoruz.
Eğitim-istihdam planlaması yapılarak; her konuda ve ortamda fiziki mekanı dahil, altyapısız, yeterli laboratuvarı olmayan, nitelikli öğretim elemanı bulunmayan, sonrasında işsiz kalmaya mahkum olan çok sayıda donanımsız, yılda ortalama 5.000 meslektaş adayımızı, meslektaşımızı mezun eden fakülte ve bölüm açılmamasını, ve mevcutlarda da yetersiz koşulları içerenler dahil bir an önce kapatılmasını istiyoruz.
Mezun olan meslektaşlarımızın, özel sektörde mühendise yakışır ücretle, güvenceli sözleşmelerle, SGK dahil geçmişteki gibi kamu yönetimi denetimin yeniden yapıldığı, meslek alanlarında istihdam edilmesini istiyoruz. 
Tarımsal potansiyeli çok yüksek olan ülkemizde mezuniyet sonrası kamuya başvurup, gereksiz ve anlamsız gerekçelerle atanamayan meslektaşlarımız sorunu yaşanmaması için, her yıl kamuda şu kadar eksik istihdam var söylemlerinin artık gündemden düşmesini, kamuda yeterli sayıda gerekli kadroların sürekli açılmasını, atanan meslektaşlarımızın da güvenceli koşullarda çalışmasını istiyoruz.
Tarımsal ar-ge bütçesinin artırılmasını, kamu-üniversite-özel sektör uyumlu, israflar ve tekrarlanan sonuçsuz projeler yerine, bilim ve teknolojinin bizzat uygulamaya geçmesini sağlayan somut ortak projeler istiyoruz.
Tarım sektörü bir bütün. Bir parçası eksik kalırsa sorunlar çözülemez. İnsanlığı doyuracak üretim olmaz ise, mühendise de gerek kalmaz, ziraat mühendisine de gerek kalmaz. Tarım sektörümüzün kronikleşen yapısal sorunlarını çözmek yerine, sadece dışalım bağımlılığına dayalı, kamuyu devre dışı bırakıp serbest piyasa mantığıyla üretimimiz ve üretecimiz yerine, sırf kâr mantığı ile tarım sektörünü özel sektöre eklemlemeye çalışan politikalar, düzenlemeler, atamalar mevcut ve artan sorunlarımızı çözemez. Daha da artırır. Nitekim de artmaktadır.
Tarım sektörümüzün yapısal sorunlarının ivedilikle çözülmesini istiyoruz. Üniversitelerimizin de katkısıyla, biz mühendisler olarak planlama yapabilmek için bizlere gere olan ve halen yeterince ulaşılamayan güncel ve sağlıklı verilerin üretilmesini ve zamanında kamuoyuyla paylaşılmasını istiyoruz.
Üretim ortamı olan verimli tarım arazilerimiz ve de meralarımızın Arazi Kullanım Planlaması kapsamında amaç dışı kullanımlara karşı koşulsuz korunmasını istiyoruz. 
Özellikle Covid-19 pandemisinin yaşandığı son 2 yıldır tarımsal üretimin kıymetlendiği ve öne çıktığı ülkemizde; Tarımsal faaliyet gösteren yerli üreticimiz ve üretimimizin; desteklenmesini ve ek ekonomik destekler tüm dünyada gündemdeyken ülkemizde de tarıma yönelik ek ekonomik desteklerin gündeme gelmesini, dövize bağlı mazot, gübre, ilaç, tohum, yem dahil girdilerde KDV ve ÖTV indirimleri yapılmasını, şu an borç krizinde olan çiftçilerimizin üretime devam etmesi için üretim araçlarına el konulmamasını, finans kuruluşlarına olan borçlarının ana paralarının 5 yıla kadar taksitlendirilmesini ve faizlerinin silinmesini, üreticilerimizin güçlendirilmesini ve önünü görerek sürekli üretimde bulunmasını istiyoruz.
10 Ocak 2022 tarihinde TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilciliği olarak; tarım ve gıda sektörünün tüm bileşenlerinin, gerçek sorunlarımızı içtenlikle ve hep birlikte konuşarak, tartışarak çözebileceğimiz ortamın, öncelikle kamu yönetimince yaratılmasını istiyoruz.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
En çok özlenen pilav!
Mesleğin çınarı 145 yaşında!
‘Mahalle Meclisleri için yeni adım’
Kürek'te büyük atılım!
Gürkan 'En Roman Dostu' başkan!
Süloğlu Belediyesi'nden bedava fide
Kurumlar turnuvasında durmak yok
Her yer SAMSUN!
CHP'den 19 Mayıs töreni
EDİRNE ve BİSİKLET -10-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke