ANASAYFA
25 Eylül 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Bir Mahalleden Dünyaya Açılan Pencere
İki Harp Çocuğu ve aile gibi bir mahalle
Haberin Yayın Tarihi: 13-01-2022 07:30
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Bir Mahalleden Dünyaya Açılan Pencere

Gönül UYANIKTIR
'Edirneli İki Harp Çocuğunun Memleket Anıları'nı okurken; kimini ismen kimini şahsen tanıdığım insanların, ailelerin geçmişine, Edirne'nin ve Yeniimaret'in kuytu derinlerine indim.  Merhum Talia ve Doğan Demirer'in kaleme aldıkları anılarını derleyen ve bu anıları dip notlarla zenginleştiren oğulları Ahmet Gökhan, gerçekten harika bir iş yapmış... Bir anne- baba vefatlarından sonra ancak böylesi anlamlı bir işle yaşatılabilir… Bir kentin ve bir mahallenin özelinde bu kitaba adeta bir ülke ve bir dönem sığdırılmış… Bostan kökeni gibi derler ya; bir şehrin ve o şehrin bir mahallesinde yaşayanların köklerinin nerelere kadar uzandığını, tanımadığınız ama ismen bildiğiniz, kimi ünlü kimi ünsüz isimlerin birbirlerine yakınlık ve akrabalıklarını bazen hayret ederek, bazen da unuttuklarınızı tazeleyerek sizi peşinden sürüklüyor.


Kitapta, babaannemden (Hayat Uyanıktır) dinlediğim;  bazılarının sadece çocuk ya da torunlarını tanıdığım isimlerin birbirleriyle olan akrabalık ve komşuluk bağları, anıları, eski fotoğraflarda kalan özen ve zarafetleri çok etkileyici… Kollarını başka fidelere uzatan bostan kökenleri gibi soyları sopları birbirine karışan bu insanların akrabalık bağları, Edirne'nin o dönemde yetiştirdiği fikir ve siyaset adamları, yazar, hakim, öğretmen, mühendis, doktor ve üst düzey bürokratların çokluğu hayret verici. Meğerse o dönemin Edirne'si bu gençleri yetiştirmekte ne kadar verimliymiş. Savaş yılları ve sonrasının zorlukları içinde, aileler; gencecik Cumhuriyetimize ne kadar da güçlü bir şekilde sahip çıkıp yücelmesi için ne denli emek vermiş. O dönem genellikle mübadil, köy kökenli varsıl ve memur ailelerin yaşadığı Yeniimaret semtinde, bu ailelerden biri olan "Yaveroğlu"lar önemli bir örnek teşkil ediyor. Sevgili Talia Yaveroğlu Demirer, Edebiyat öğretmeni aydın ve ufku açık bir Cumhuriyet Kadını olarak yaşadığı dönemi tarihe not düşmek istemiş, yazmış. Oğlu Ahmet Gökan, torunu Enis ve yeğeni  Kudret Topyan ile kayda alınan söyleşiler yapmış.


Ardından da eşi Hakim Sırrı Doğan Demirer, kendi anılarından yola çıkarak ailesi, çevresi  ve ülkenin geçtiği döneme ilişkin notları kaleme almış. Değerbilir insanlar; aile arşivlerinde sakladıkları fotoğrafları da cömertçe paylaşınca, Edirneli İki Harp Çocuğunun ve bu iki aile özelinde, ama kökenleri Edirne'den Türkiye'ye hatta dünyanın çeşitli ülkelerine uzanan bir sarmal ortaya çıkmış. Ahmet Gökhan Demirer de iyi ki bu notları ve fotoğrafları birleştirip yayına hazır hale getirmiş ki, sonuçta ortaya bu kitap çıkmış.


YENİİMARET MAHALLE DEĞİL ADETA BÜYÜK BİR AİLE 
Talia (Yaveroğlu) Demirer'in komşularıyla sıcak bağlarını ve son derece sevecen bir insan olduğunu, babaannemle de ayrı bir hukukları olduğunu biliyorum. Babaannem, "Talia okuldan gelir gelmez seni sevmek için bize gelirdi" diye anlatırdı. Hatta üçümüzün birlikte bir de fotoğrafı vardır, ben Talia ablanın kucağında, henüz bir yaşında değilim, Edirne Ticaret Lisesi'nde Edebiyat Öğretmeni olduğu yıllar, babaanneme, hep 'Hayat hanım teyzeciğim' diye hitap ettiğini hatırlıyorum. Bir de Talia ve Doğan Demirer çiftinin düğünlerini… 
ÇOCUKLUĞUMDAN HATIRLADIĞIM İLK DÜĞÜN 
Şimdiki Belediye Mali Hizmetler Müdürlüğü'nün bulunduğu binanın üst katı, uzun süre Borsa binası olarak kullanıldı... Benim hatırladığım ilk düğündü sanırım. Bütün gece duvarda ışıl ışıl yanan lale biçimli apliklere bakıp durmuştum.  Sonra da masanın üzerinde uyuya kaldım. Ama Talia abla ve Doğan ağabeyin  (annem öyle söylerdi, biz de teyze amca demedik. Çünkü anne ve babalarına teyze ve amca diyorduk) salona girişlerinde herkes gibi ellerimi çırparak alkışlamıştım. Birbirini çok seven ve yakışan bir çift oldukları uzun yıllar konuşulmuştu. O zamanın deyimiyle, 'soydan soptan gelen aile çocuklarıydılar'
Baba Yaveroğlu ve Baba Demirer'in bazı konularda ters düşmelerine karşın, onların görgülü, bilgili evlerde yetişmiş, çok iyi eğitimler almış, bir o kadar da tevazu sahibi, yardımsever ve sevecen evlatlarıydılar. Talia ve Doğan'dan geriye de kendileri gibi eğitimli ağırbaşlı, sevecen, güzel sanatların çeşitli branşlarında son derece yetenekli, dünyayı kucaklayan, evrensel değerler taşıyan, saygın çocuklar, torunlar bıraktılar… Ahmet Gökhan da  sadece çocukluğundan tanıdığım kardeşi Gül (Demirer) Demirhan da anne ve babalarının en değerli özelliklerini taşıyor… 


O dönemin insanlarında çok görmüş geçirmiş bir asalet hakimdi. Çünkü başka başka coğrafyalardan Edirne'ye gelmiş ve burayı yurt yapmışlardı. Hepsinin beraberlerinde getirdikleri artıları vardı. Zamanla öyle kaynaşmışlardı ki komşuluklar akrabadan öte yakınlıktaydı. Bahçe kapıları kilitlenmez, evden eve 'komşu kapı' lardan teklifsiz girilirdi. Mahallenin çocukları yağlı ekmeklerini  bile paylaşır, iş olduğu zaman da birlikte girişirlerdi.
Komşular birbirlerinin ölüsünde de düğününde de yardıma koşardı. Çok iyi hatırlıyorum, Şuayip (Topyan) ağabey  her akşam bir posta, babaannemi ziyaret eder hal hatır sorardı. O da eşi Mukadder (Yaveroğlu  Topyan) abla da ölene dek babaannemi hiç yalnız bırakmadı. Babaannem  son nefesini verirken Mukadder abla elini tutuyordu, sonra da bizi teselli etmekle uğraşmıştı. Komşuluktan da öte, artık 'aile'ydi bu.  (SÜRECEK)

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Sağlık Bakanlığı'ndan mal alım ilanı
Vakıflar gayrimenkul kiralayacak
Taşıt satılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke