ANASAYFA
15 Ağustos 2022 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Emekli maaşları düzeltilmeli’
İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, asgari ücretin çok daha altında emekli aylığı alan vatandaşların maaşlarının düzeltilmesi ve sosyal refah düzeyine getirilmesi gerektiğini belirterek, “En düşük emekli maaşının 2 bin 500 lira olarak düzenlenmesi bir müjde değil, muhtaçlığın resmidir” dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 14-01-2022 07:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Emekli maaşları düzeltilmeli’

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, asgari ücretin çok daha altında emekli aylığı alan vatandaşların maaşlarının düzeltilmesi ve sosyal refah düzeyine getirilmesi gerektiğini belirterek, “En düşük emekli maaşının 2 bin 500 lira olarak düzenlenmesi bir müjde değil, muhtaçlığın resmidir” dedi.
İYİ Parti Milletvekili Çakırlar, Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin 4. maddesi üzerine İYİ Parti grubu adına TBMM genel kurulunda yaptığı konuşmasında şunlara yer verdi: 
“Sözlerime başlamadan önce, Dün sabahA Milli Takımımızda da forma giyen, Konyaspor futbolcusu Ahmet Çalık'ın trafik kazası sonucu hayatını kaybettiğini derin bir üzüntü ile öğrendik. Merhuma yüce Allah'tan rahmet; ailesi, yakınları, ve Türk futbol camiasına başsağlığı diliyorum.
Kanun teklifinin 3, 4, 5 ,6, 7, 8 ve 9 maddeleri Bireysel Emeklilik Sistemiyle ilgili farklı düzenlemeler getirmektedir.
Bireysel Emeklilik Sistemi, rahat bir emeklilik dönemi için bireylerin çalışma yaşamları süresince birikim yapmasını sağlayan, Sosyal Güvenlik Sisteminin tamamlayıcısı olarak emeklilik gelirine ek bir gelir sağlayan özel emeklilik sistemidir. 
İktidarınız döneminde emekli aylığı bağlanma oranları düştüğü için insanlarımız emekli olunca bu aylıkların yetmeyeceğini düşünüp Bireysel Emeklilik Sistemine katıldılar.
Fakat günümüzde azalan alım gücü sonrasında vatandaşlarımız bırakın birikim yapmayı, maaşlarını ay sonuna yettirememektedir.
Birçok genç vatandaşımız ise işsizlik, gelecek kaygısı ve yurtdışında yeni bir hayat sebebiyle ülkemizde emeklilik hayalini kurmaktan uzak bir yaşam sürdürmektedir. 
Emeklilik,yaşlılık sebebiyle çalışması zorlaşan insanların halk arasında ikinci bahar olarak kabul edilen sisteme geçişini simgeler.
Fakat günümüzde emeklilik ikinci bahar dönemi yerine kara kış dönemi olarak adlandırılmaktadır.
Çünkü vatandaşlarımız emeklilik hakkını kazandıktan sonra hayat pahalılığını daha fazla hissetmeye başlamakta, bu sebeple vatandaşlarımız hayatlarını rahat geçirebilecekleri dönem olarak düşündükleri emeklilik döneminde bile maalesef çalışmak zorunda kalmaktadır.
Bireysel Emeklilik Sistemi ile sosyal güvenlik sisteminin eksikliğini örtmeye çalışmak vatandaşlarımızın emekli olduklarında geçinemeyeceklerini kabul etmek demektir. 
Bu sebeple öncelikli olarak asgari ücretin çok daha altında emekli aylığı alan vatandaşlarımızın maaşları düzeltilmeli ve sosyal refah düzeyine getirilmelidir.
En düşük emekli maaşının 2.500 lira olarak düzenlenmesi bir müjde değil, muhtaçlığın resmidir.
506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu'nun geçici 20. Maddesi kapsamındaki sandıklardan emekli aylığı alan binlerce insan,  bayram ikramiyelerinden mahrum edilmektedir.
SGK, BAĞKUR ve diğer emeklilere ödenen bayram ikramiyeleri hazineden karşılanırken, bu kurumlardan emekli olan binlerce vatandaşımız diğer emekliler gibi bu haktan yararlanmak istemektedir.
Anayasamızın eşitlik ilkesinin özüne ve ruhuna aykırı olan uygulamanın ve mağduriyetin giderilmesi için gerekli yasal düzenlemenin bir an önce yapılması gerekmektedir.
Asgari ücrete, memurlara ve emeklilere verilen yeni rakamlar karşısında, yeni rakamlar diyorum çünkü bunun zam ile alakası yok, zam olmuş olsaydı vatandaş kendine geçen yıldan daha mı iyi geçinir hale geldik diye sormazdı. 
Yeni yıla girdiğimiz ilk günden beri muazzam zam haberlerinden başka bir şey görmüyoruz.
Yeni yıldan öncede roket hızıyla artan zamlar hayatımızın bir parçası olmuştu ama o zaman kur yüksekliğinden bahsediliyordu, kur düştü zamlar yine devam ediyor. İşsizlik deseniz orduya dönüşmüş, eskiden ekmek aslanın ağzında derdik, şimdi bırakın ekmeği ortada aslan yok.
Gıdaya zam, ulaşıma zam, enerjiye zam, iletişime zam kısacası her şeye zam gelirken vatandaşımızı enflasyona karşı ezdirmeyeceğini iddia edenler hangi enflasyondan bahsetmektedir? Vatandaşımız kendisine bu zulmü layık görenlere dersini sandıkta verecektir.” 


 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bakım ve onarım işleri yaptırılacak
Kırtasiye malzemesi alınacak
Bakım ve onarım işleri yaptırılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke