ANASAYFA
25 Eylül 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
EDİRNE OSB'leri!
Geçmişte ağırlıklı olarak İstanbul'u besleyen Edirne bölgesidir. 4 gümrük kapımız ile 150 milyar dolarlık Balkan pazarına ve Avrupa pazarına bağlantı noktasında olmamıza rağmen Edirne'nin ihracat ticareti yok denecek seviyededir.
Haberin Yayın Tarihi: 14-01-2022 06:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
EDİRNE OSB'leri!

Yük. Müh. Hüseyin ERKİN
DSİ Em. Böl. Müd. Yrd.

 

Dünyanın hiç bir şehrine nasip olmayacak nimetlere sahip Edirne, ne hikmetse bu varlıklarını bir türlü katma değere dönüştüremiyor. Halbuki tarihsel süreçte Edirne'nin Avrupa ve Balkan ilişkilerinde rolü çok olmuştur. Bu yüzden devletin Edirne'ye vefa borcu vardır. 
Önceki yıllarda sınır kenti olma dezavantajı, gelişen teknolojik süreçte bu dezavantaj avantaja dönüştüğü halde Edirne bundan yararlanamamaktadır. 
Geçmişte ağırlıklı olarak İstanbul'u besleyen Edirne bölgesidir. 4 gümrük kapımız ile 150 milyar dolarlık Balkan pazarına ve Avrupa pazarına bağlantı noktasında olmamıza rağmen Edirne'nin ihracat ticareti yok denecek seviyededir.
Tarım kültürü ve hafızası zengin olan Edirne'nin yetiştirdiği ürünler endüstriyel anlamda işlenemediği gibi katma değeri yüksek tarımsal ürün de yetiştirilmiyor. 
İller arası gelişmişlik sıralamasında sürekli aşağı inen Edirne ''Teşvik almada 2. grupta yer alıyor''. Konya, Kayseri, Denizli, Bilecik.. gibi iller gelişmiş kabul edilen 2. grup iller sınıfıdır. Edirne deki OSB ler ile 2. gruptaki diğer illerdeki OSB lere baktığımızda bu illere yapılan OSB 'ler ve yatırımlar mukayese bile edilemez. 
Edirne maalesef bu konuda mağdur edilmiştir.1994 yılında Süloğlu Domurcalı köyü merasında Edirne OSB müteşebbis heyeti kurulmasına rağmen OSB alanında ancak 20 civarında fabrika faaliyet göstermektedir. 
Keza aynı yıllarda Keşan da Yeniceçiftlik köyü hudutlarında OSB kurulma girişimi oldu. Lakin itirazlar sonrasında vazgeçildi.
İki yıl önce Paşayiğit - Çobançeşme meralarının bir bölümünde ''Keşan Gıda İhtisas OSB'' kurulması planlandı.  Henüz bir çalışma başlatılmadığı görülüyor.
Uzunköprü Kavacık Köyü hudutlarında kurulması planlanan ve müteşebbis heyeti de oluşturulan OSB iki yıllık süreçte itirazlar sonrasında iptal edilmiş görünüyor. 
2021 yılında İpsala Kumdere Köyü merasının bir bölümünde D110/E84 karayolu kenarında ''İpsala OSB'' kurulması planlandı. (İpsala OSB yeri, imkanları itibarıyla Keşan OSB den çok daha uygun görünüyor) 
Keşan ve İpsala'da aynı sürede iki OSB kurulması çok mantıklı değildir. Keşan ve İpsala yerel yönetimleri, Ticaret Borsa ve Ticaret Odaları Ziraat odaları bir araya gelerek bu konuyu görüşüp ortak akılla iki ilçe hinterlandında bir Gıda İhtisas OSB kurulmasına karar verilmesi akılcı olur. Yapılacak istişarelerden sonuç alınmazsa hem Keşan hem de İpsala'da OSB oluşum süreci uzayacak bölge bundan arzu edilen faydayı sağlamada gecikilecektir. OSB oluşum kriter ve imkanları açısından (endüstriyel su, elektrik, ulaşım, atıksu deşarjı, ihracat kolaylığı, teşvik imkanları..vs) İpsala Gıda İhtisas OSB kurulması çok daha uygundur. 
Ayrıca Hamzadere sulaması bir bölümü, Yenikarpuzlu, Sultanköy ve Altınyazı Sulamaları İpsala ilçe sınırlarındadır. Bu hinterland da üretilecek tarımsal ürünlerin İpsala Gıda OSB de işlenmesi daha uygun olacaktır. Hatta bu OSB'nin adı ''Keşan-İpsala Gıda İhtisas OSB'' olması daha yakışır diye düşünüyorum. 
Benim bu tezimi destekleyici argüman, 2022 yılı Teşvik Yatırım Destek listesine alınan ''Edirne İpsala, Meriç, Lalapaşa, Enez'' ilçelerinde oluşacak OSB'ler 4. bölge teşvik imkanlarından yararlandırılacaktır. 
Bu açıdan acilen Edirne için ''Tarımsal üretim ve Endüstriyel Tarım'' için ''Stratejik Plan'' hazırlanmalıdır. Edirne için çok geç kalınmış Endüstriyel Tarımın oluşturulacağı OSB'lerin hızla gelişmesi şarttır. 
Edirne imkanlarının hiç biri olmayan Karaman ilinde 2 tane Tarım İhtisas OSB ve 2 adet OSB mevcut olup ihracat yapılmaktadır. Edirne ile aynı yıl müteşebbis heyeti oluşan Kırklareli OSB'de Edirne OSB'den 3 kat daha fazla fabrika kurulmuş ve ikinci OSB alanı açılmıştır. 
Pandemi salgını ile önem kazanan ''Gıda Üretim ve Pazarı'' dikkate alınıp, Balkan pazarı ve İstanbul pazarı da düşünülerek Edirne de Gıda İhtisas OSB'lerin hızlı şekilde geliştirilmesi için proje geliştirilip kafa yorulmalıdır. 
Çevresel etkiler elbette önemli, lakin bunu istemezük mantığıyla inatlaşarak gündemde tutmak Edirne'ye çok şey kaybettiriyor. Ortak akılla bunun var olan çareleri konuşulmuyor, sadece OSB karşıtı düşünceler kamuoyunda dillendiriliyor.İtiraz edilen konuların çareleri konuşulup Gıda İhtisas OSB(lerin Edirne için önemi dillendirilmiyor. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Sağlık Bakanlığı'ndan mal alım ilanı
Vakıflar gayrimenkul kiralayacak
Taşıt satılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke