ANASAYFA
26 Haziran 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
İki Harp Çocuğu ve Edirne'nin en verimli dönemi
Bir mahalleden dünyaya açılan pencere
Haberin Yayın Tarihi: 14-01-2022 06:54
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
İki Harp Çocuğu ve Edirne'nin en verimli dönemi

Gönül UYANIKTIR
CON MUSTAFA'NIN AİLESİ VE ÇOCUKLARI
'Edirneli İki Harp Çocuğu'ndan biri olan Emekli Hakim Doğan Demirer'in annesi Vedia Emire hanım, Zagrep'e 20 km uzaklıktaki Prudnice yerleşkesinden varlıklı, emlak ve arazi sahibi Ali beyin oğlu Koca Yusuf beyin torunu, Hacı Hamdi Karahan'ın da kızıdır. Ali bey tımar sahibidir ve Mora isyanının bastırılmasında büyük yararları olduğu için mükafat olarak Edirne'ye gönderilir. Ancak Edirne'ye geldiğinde zehirlenerek öldürülür. 

Aile bunun üzerinde Çatalca'da yaşayan akrabalarının yanına gider. Hacı Hamdi Karahan ve eşi Ayşe (Akhanım) Karahan'ın üçü kız dört çocuğu; Vedia Emire, Ahmet, Zehra ve Fahire birbirlerine çok bağlıdır. Ahmet, Pancar Şirketinde memur olur. Zehra Edirne Kız Öğretmen Okulu'nu bitirip öğretmenlik yapar. Fahire ise ilk evliliğinde eşiyle anlaşamayınca Çatalca Maliyesi'nde çalışmaya başlar. Memuriyeti sırasında aradığı insanı bularak ikinci kez evlenir.


AİLE FATİH SULTAN MEHMET'İN SIR KATİBİNİN SOYUNDAN  GELİYOR  
Doğan Demirer'in babası Con Mustafa; şimdi Bulgaristan sınırlarında olan Cisr-i Mustafa Paşalı (Svilengrad) Necip Efendi ve Azize Molla çiftinin üçüncü çocuklarıdır. Con Mustafa ile Vedia Hanımın Handan ve Sırrı Doğan isimli iki çocukları olur. Con Mustafa'nın kardeşi Kamil Efendi ile eşi Mesrure Hanım'ın da Hamdiye, Muzaffer ve Necip  isimli üç çocuğu vardır. Hepsi de okumuş yazmış insanlardır. Kamil Efendi, çocuklara, ailenin Fatih Sultan Mehmet'in sır katibi (Özel Kalem Müdürü) olan bir aileden geldiğini bunun şecere belgeleri olduğunu anlatır.


NEDEN "CON MUSTAFA" OLDU 
Mustafa, Selanik'teki üçüncü orduya gönüllü katılır. Abdülhamit'i tahttan indirmek için İstanbul'a giden 'Harekat Ordusu'nda ve bu arada çıkan çatışmalarda yer alır. Bu eylemlere katılanlara 'Jön Türkler' dendiği için yerel ağızda Jön' kelimesi 'Con' olarak değişir ve 'Con Mustafa' diye anılmaya başlar. 
ÇETİN ALTAN'IN BABASI HALİT BEY VE CON MUSTAFA'NIN KOOPERATİFÇİLİĞİ
Maliye Memuru olan Con Mustafa, Edirne Varidat (Gelir) Müdürlüğü'nde çalışırken 1933 yılında Edirne Memurlar Kooperatifi yönetiminde de görev alır. Kooperatifin yöneticileri arasında dönemin Defterdarı ile Hukuk İşleri Müdürü Halit Bey (Çetin Altan'ın babası Ahmet ve Mehmet Altan'ın dedesi) de vardır. Edirne Memurlar Kooperatifi'nin yeri  Yetimler Çarşısı'nda bugünkü Vakıfbank'ın bulunduğu binadır. Con Mustafa bu görevinden emekli  olunca Yeniimaret'teki arazilerinde eşi ile birlikte günlerini bahçe işleri ile uğraşmakla geçirir. 


FAHİRE TEYZE ÖNCE CELAL BAYAR'IN SONRA SADİ IRMAK'IN YAKINIYLA EVLENİYOR
Sırrı Doğan Demirer'in teyzesi Fahire Hanım (Karahan), Celal Bayar'ın kızı Nilüfer Gürsoy (Bayar) ile gerek öğrenim yıllarında gerekse ailece çok iyi görüşmektedir. Fahire, daha sonra bu aileyle akraba bağı bulunan ilk eşiyle tanışıp evlenir. Ancak bu evlilik uzun sürmez.  Eşinden ayrıldıktan sonra da Nilüfer Gürsoy ve Bayar ailesiyle görüşmeye devam ederler. 
Fahire teyze ilk eşinden boşandıktan sonra , Çatalca Maliyesi'nde çalışmaya başlar. Orada çalışırken denetime gelen bir Maliye Müfettişi ile tanışır. İkinci eşi olan Cemil Keşmir, eski Başbakan ve TBMM Başkanlarından Sadi Irmak'ın yeğenidir ve çiftin mutlu bir evlilikleri olur. Eşinin Mali Müşavirlik Ofisi'nde birlikte çalışırlar. Tayyar ve Serdar isimli iki çocukları olur.


DOĞAN DEMİRER'İN ABLASI HANDAN, TARİHÇİ CEMAL KUTAY'IN SEKRETERLİĞİNİ YAPTI
Doğan Demirer, 1 Ocak 1930 gecesi halen Polis Evi ve bir dönem de karakol olarak kullanılan tarihi binada doğdu. Ondan önce doğan ablası Handan ile birlikte hatırladığı anıları Eski İstanbul Caddesi'nde babası ve amcasının satın aldığı 4 kat 20 odalı eve ait. Bu evde kalabalık bir aile olarak yaşanmış. Ablası Handan Edirne Kız Öğretmen Okulu Niğde'ye taşındığı için Edirne Lisesi'ne geçiş yapmış ve 1942-43 yılında mezun olmuş. Ardından Eczacılık Fakültesine kaydolmuş ancak burayı sevmeyince Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü'ne geçmiş. Bu arada baba öldüğü için kendi harçlığını çıkarmak adına Tarihçi Cemal Kutay'ın sekreteri olarak da görev yapmış. 


EDİRNE'NİN EN VERİMLİ DÖNEMİNİN GENÇLERİ 
Okumuş yazmış bir aile geleneğinden gelen Sırrı Doğan Demirer ve yaşıtları ile sonradan eşi olan Talia Yaveroğlu'nun mensubu olduğu Cumhuriyet'in ilk kuşağı, yetiştirdiği gençler adına belki de Edirne'nin en verimli dönemine rastlar. İmkanlar kısıtlı olsa da aileler çocuklarına iyi birer eğitim vermek adına her sıkıntıya rıza gösterir. Talia ve Doğan Demirer çiftinin paylaştığı eski fotoğraflarda da göründüğü gibi o yıllarda öğrenci olan gençlerin hemen hemen tümü ülke çapında önemli mevkilere gelmiş, önemli hizmetlerde bulunmuş insanlardır…  
(SÜRECEK)
MİLLET MEKTEPLERİ VE OKUMA YAZMA ÖĞRENEN KADINLAR
Talia'nın annesi Muhsine Yaveroğlu'nun ailesi, Bulgaristan Svilengrad ve Haskova arasında şimdi bulunmayan Evciler isimli köyden gelir ve  o dönem  Bulgarların yaşadığı Ortakçı Köyüne yerleşir. Ancak Bulgar işgali sırasında babası Sarayiçi'nde esir tutulurken verem olup ölür. Annesi de tarlada çalışırken bakımsızlık ve soğuktan böbreklerini üşütüp kısa sürede vefat eder. Bunun üzerine Amcası Ayvaz Ağa'nın (Ayvazoğulları) yanında büyür. Ancak Muhsine'yi okutmak istemezler. 
Muhsine çocuk yaşta Mehmet Yaveroğlu ile evlendirilir, ancak buluğa erdikten sonra nikahı kıyılır. Muhsine Yaveroğlu evlenip çocuk sahibi olduktan sonra Atatürk'ün halkın okuma yazma öğrenmesi, cahil kalmaması amacıyla açtığı Millet Mekteplerine devam eder. Bu mekteplere devam eden bütün kadınlar okuma yazma öğrenirler.
(SÜRECEK)

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çatı onarımı yaptırılacak
Kazan onarım işi yaptırılacak
Bina işleri yaptırılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke