ANASAYFA
15 Ağustos 2022 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Bir mahalleden dünyaya açılan pencere
İki Harp Çocuğu ve Yaveroğlu Ailesinin yakınları...
Haberin Yayın Tarihi: 15-01-2022 06:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Bir mahalleden dünyaya açılan pencere

Gönül UYANIKTIR
TALİA'NIN ANNESİ MUHSİNE VE MİLLET MEKTEPLERİNDE OKUMA YAZMA ÖĞRENEN KADINLAR
Talia'nın annesi Muhsine Yaveroğlu'nun ailesi, Bulgaristan Svilengrad ve Haskova arasında (şimdi bulunmayan) Evciler isimli köyden gelir. Edirne'ye gelişlerinde o dönem  Bulgarların yaşadığı Ortakçı Köyüne yerleşir. Ancak Bulgar işgali sırasında babası Sarayiçi'nde esir tutulurken verem olup ölür. Annesi de çocuklarını beslemek adına tarlalarda çalışırken bakımsızlık ve soğuktan böbreklerini üşütüp kısa sürede vefat eder. Bunun üzerine Amcası Ayvaz Ağa'nın (Ayvazoğulları) yanında büyür. Ancak her nedense Muhsine'yi okutmak istemezler ve okuldan alırlar. 
Muhsine, çocuk yaşta Mehmet Yaveroğlu ile evlendirilir ve buluğa erdikten sonra nikahı kıyılır. Evlenip kızı Talia'nın doğumunun ardından Atatürk'ün halkın yeni harflerle okuma yazma öğrenmesi, cahil kalmaması amacıyla açtığı Millet Mekteplerine devam eder. Bu mekteplere devam eden bütün vatandaşlar okuma yazma öğrenirler. Millet Mektepleri, Türkiye'de 1 Kasım 1928'de yeni harflerin kabulünden sonra halkı okuryazar kılmak amacıyla gerçekleşen eğitim seferberliği için kurulmuş dört ay süreli eğitim veren halk eğitimi kurumlarıdır. Millet Mekteplerinin Genel Başkanı ve Başöğretmeni Mustafa Kemal Atatürk'tür. 


MEHMETMUHSİNE YAVEROĞLU'NUN DİĞER ÇOCUKLARI MUKADDER VE YENER
Muhsine ve Mehmet Yaveroğlu'nun Talia'dan başka iki çocuğu daha vardı. Yaşamını halen Edirne'de sürdüren, Talia'dan dört yaş küçük, emekli öğretmen Mukadder Yaveroğlu Topyan (Ziraat Bankası Edirne Merkez Şube şeflerinden Şuayip Topyan'ın eşi), oğlu Nedim , gelini Ayla ve torunları Nihan ve Tuna… Aile, soğuk aylarda kışlık evlerine yazları Şarköy'e gitse de yılın büyük bölümünü hala Yeniimaret'teki kendi evlerinde geçiriyor. Büyük oğul Kudret Topyan ise ODTÜ'de Ekonomi mezuniyetinin ardından, yaklaşık 40 yıl önce Amerika'ya gitti ve şu anda Manhattan College'de profesör… Kudret'in  kızı Meriç de doğup büyüdüğü Amerika'da yaşıyor… 
Kudret her yıl yaz tatiline geldiğinde teyzesi ve eniştesinin  anılarını kayda almış ve aile fotoğraflarıyla da kitaba katkıda bulunmuş… Ahmet Gökhan gibi kuzeni Kudret de çok küçük yaşlardan itibaren fotoğrafçılıkla uğraşmaya başlamıştı. Edirneli İki Harp Çocuğunun Memleket Anıları'nı okuduğumda fotoğrafçılık merakının da aileden gelen bir özellik olduğunu farkettim. 


Ailesin son ferdi, isimlerini iki abla; Talia ve Mukadder'in koyduğu Yener Yaveroğlu… Uzun yıllar SSK Kurumu'ndan şef olarak görev yapan Yener ağabey, ilkokulda sınıf öğretmenimin  doğum izninde olduğu dönemde vekil olarak benim öğretmenim de oldu. En küçük kardeşim Mustafa Sinan öldüğünde ( O zaman Gülseven daha doğmamıştı ve ben de 5 yaşındaydım) beni oyalama görevi Yener Ağabey'e verilmişti. O da elimden tutup cenaze evden gidene kadar mahallede tur attırmış, "Okula gideceksin, arkadaşların öğretmenlerin olacak" diye bir hayal dünyası yaratmaya çalışmıştı… Yener Yaveroğlu da eşi  Sevinç abla, kızları Gülşah Yaveroğlu, Emel Beylikçi, damatları Feramiz  Beylikçi, oğlu Mehmet Yaveroğlu,  Emel'den olan torunlarıyla birlikte Edirne'de yaşıyorlar.
MEHMET YAVEROĞLU BİLGE VE AYDIN BİR ÇİFTÇİYDİ 
Yaveroğlu Ailesi ipek böcekçiliği ve çiftçilikle uğraşır, Çukurçayır ve Sakalar'daki arazilerini de ekip biçerlerdi. Mehmet Yaveroğlu askeri Rüştiye mezunudur ve okulda da üstün başarılı bir öğrencidir. Rüştiyede daha yükseğini de okumak isteyince bu kez ailesi, "Asker olup giderse biz bir daha oğlumuzu göremeyiz"  diye endişeye düşer ve  eğitimine son verirler. Ancak ailesinin bedel ödemesine karşın Mehmet Yaveroğlu tam 9 yıl er olarak askerlik yapar. Askerlik dönüşünde babasına, ticaretle uğraşan tanıdıklarından gelen beraber iş yapma tekliflerini sorar. Her zaman, 'nasıl uygun görürsen öyle yap' diyen babası, 'Ananı kardeşlerini bu topraklarla geçindirdim' diyerek toprağa bağlanmasını ister ve Mehmet Yaveroğlu da onca eğitimine karşın çiftçilikte karar kılar. Ancak o dönemin Edirne'sinde kalburüstü isimlerinden biridir ve o çevreden çok dostu arkadaşı vardır.
Mehmet amcanın (Yaveroğlu), yaşlılık dönemini hatırlıyorum. Çiftçilik yapıyordu ama sıradan çiftçilere hiç benzemezdi. Bilgili bilge bir adamdı, her konuda danışılan ama bir o kadar da çekinilen biriydi. Gece komşu gezmelerine gidildiğinde benim favorim Muhsinea hanım teyzenin eviydi.  Dilaver Bey sokaktaki evin porda kapısından girildiğinde sağda çok büyük hangar gibi bir bina vardı. Ahır olarak kullanılır, üretilen ürünler bir bölümünde depolanır, tarım malzemeleri de burada dururdu. Sol tarafta ise birbirine bağlı gibi duran ama bir bahçe duvarı ile bölünmüş iki ev ve büyük bahçe içinde de bir ahşap konak yer alırdı. Bahçesinde çok lezzetli erik ve dut ağaçları vardı. 


DUT AĞACININ TEPESİNDE YAKALANDIK
Mehmet amca kahveye çıktığında giderdik o eve… Çünkü o evdeyse kadınlar muhabbet edemezdi, Mehmet amca sürekli radyo dinlerdi. O odanın kahve kokusunu çok severdim. Babaannem, kendi kahvesinden tabağa bir miktar döker, bana verirdi, artık nasıl bakıyorsam kahveye!? O anlar benim en keyifli anlarımdı. Muhabbetleri merakla dinler anlamaya çalışırdım…
Muhsine hanım teyze meyveler olduğunda alt dallardan toplar konu komşuya dağıtırdı. "Mehmet amcan yokken gelin toplayın ben ağaca çıkamıyorum" derdi. Bir defasında dut ağacının tepesinde Mehmet amcaya yakalanmıştık. "Çabuk inin aşağıya, bir daha da çıkmayın" deyince ağaçtan inmeye bile korkmuştuk. Muhsine hanım teyzeye de, "Sen şımartıyorsun bu çocukları, düşüp bir yerlerini kırarsalar sen-ben sorumlu olacağız" diye kızmıştı. Mehmet amcadan çekinirdik ama bu çekinmeyle kendimize de çeki düzen verirdik. Mesela yaz geceleri bağıra çağıra saklambaç oynarken yaşlıların evlerinin önünde fazla oyalanmazdık.  Güzel anılar güzel günlerdi. Kısaca bu mahallenin prensipleri, prensipli, saygı duyulası insanları bizim çocukluğumuzda bu günlerimizin temellerini atmıştı. Hepsini sevgiyle ve gözlerim yaşararak anıyorum.     
KÜÇÜK HALA EMİNE VE MUHLİS BEY İLE ÇOCUKLARI ALPASLAN
Mehmet Yaveroğlu'nun ablaları Refia ve Emine'nin evliliklerinden toplam üç yeğeni vardır. Bunlar Refia ablasının çocukları Sükuti ve Mücahit ile Emine ablasının tek oğlu Alpaslan İzer'dir. Ancak üçünün de çeşitli nedenlerden hiç çocukları yoktur. Sükuti (sevdiği kızla evlenemediği için belki) hiç evlenmemiştir. Mücahit ünlü bir siyasetçi ve eski bir başbakanın kız kardeşi ile kısa bir evlilik yapmış ancak genç yaşta vefat etmiştir.  Emine ablasının oğlu Alpaslan'ın da çocuğu yoktur.  Alpaslan son derece güçlü ve mahir bir satranç oyuncudur ve Ankara Şampiyonluğu vardır. Evliliğini 63 yaşında yapmış ve annesinin vefatına kadar Ankara'da birlikte yaşamışlardır. Emeklilik sonunda Kıbrıs'ta yerleştiği sanılıyor. 
Ailenin 'Büyük Ev' diye adlandırdığı, Süheyl Ünver'in de Edirne çizimleri arasında yer alan Aliş Paşa Caddesi üzerindeki tarihi konak, Mehmet Yaveroğlu'nun babası tarafından satın alınır. Bu ev satın alındığında Emine 7-8 yaşlarındadır. Evi satan, yeğenine (Muhlis bey) küçük Emine'yi göstererek, 'bu kız çok akıllı ve becerikli bununla evlen' der, söz kesmiş gibi olurlar. İkisi de daha çocuktur, ancak aradan geçen zamanla aralarında bir sevgi oluşur. Kötü savaş yılları aradan geçen zamana karşı sevgileri azalmaz ve yıllar sonra evlenirler.  Bir çocukları olur ve o çocuk okuyup İnşaat Mühendisi olur.  Babası erken vefat eder, ancak 96 yaşına kadar yaşayan annesi Emine İzer, oğlu Alpaslan'ın Afet İşleri Genel Müdür Yardımcılığı ve genel müdüre vekalet ettiği yılları görür. Annesine çok düşkün olan Alpaslan, çok iyi bir satranç oyuncusudur ve şampiyonlukları vardır. 63 yaşında evlenen Alpaslan halen eşiyle birlikte Kıbrıs'ta yaşamaktadır.   
(SÜRECEK)
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bakım ve onarım işleri yaptırılacak
Kırtasiye malzemesi alınacak
Bakım ve onarım işleri yaptırılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke