ANASAYFA
17 Mayıs 2022 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Yol ortasında ‘yadigar’
Edirne'de Osmanlı dönemi alimlerinden, 1660 yılında Selimiye Camii müezzini iken vefat eden Saçlı İbrahim Efendi ve Ethem Baba'nın Kıyık Caddesi üzerindeki mezarı, bir süre önce yol genişleme çalışması yapıldığı için caddenin ortasında kaldı... 
Haberin Yayın Tarihi: 17-01-2022 07:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Yol ortasında ‘yadigar’

Olgay GÜLER
Edirne'de Osmanlı dönemi alimlerinden, 1660 yılında Selimiye Camii müezzini iken vefat eden Saçlı İbrahim Efendi ve Ethem Baba'nın Kıyık Caddesi üzerindeki mezarı, bir süre önce yol genişleme çalışması yapıldığı için caddenin ortasında kaldı.
Osmanlı'ya 88 yıl başkentlik yapmış Edirne'de, yol kenarında ve kavşaklarda bulunan mezarlar dikkat çekiyor. Osmanlı eseri gibi korunarak saklanan bu kabristanların en dikkat çekeni ise Meydan Mahallesi ve Sarıcapaşa Mahallesi'ni birbirinden ayıran yolun ortasında kalan Saçlı İbrahim Efendi ve Ethem Baba'nın mezarları oluyor. Fatih'in İstanbul'un fethi için topları döktürdüğü Tophane Bayırı'nda bulunan iki mezar görenleri şaşkına çeviriyor.  Meydan Mahallesi Muhtarı Emin Özbostan, vatandaşlar ve belediye tarafından etrafı yeşillendirilerek bakımı yapılan iki mezarın da bölgenin simgesi haline geldiğini belirtiyor.
'MAHALLENİN SİMGESİ OLDU'
Meydan Mahallesi Muhtarı Emin Özbostan, refüjle etrafı çevrilen mezarların mahallenin simgesi oldu-ğunu söyledi. İbrahim Efendi'nin mezarının 4 asırdır mahallelerinde bulunduğunu söyleyen Özbostan, "Yol ortasında kalan mezarımızda Osmanlı döneminde yaşamış 4 asır önce vefat eden, önemli alimlerden Saçlı İbrahim Efendi burada yatıyor. 4 asırdır mahallede yatıyor. Burasının simgesi gibi oldu artık. Bakımını da belediye yapıyor. Bizler de kabrinin korunması için elimizden geleni yapıyoruz. Önemli bir zat Saçlı İbrahim Efendi bildiğimiz kadarıyla. Osmanlı döneminde ülkenin çoğu yerini dolaşmış, görev yapmış ve Edirne'ye gelip burada yaşamış ve vefat etmiştir" dedi.
'MERAK EDENLER OLUYOR, ÇOK ŞAŞIRIYORLAR'
Edirne'de bu şekilde çok sayıda eski mezar olduğunu söyleyen Özbostan, "O zamanlar Kıyık Caddesi ufak bir yoldu. Şimdi büyüyünce yol genişledi ve kabri yol ortasında kaldı. Neden yol ortasında olduğunu merak eden oluyor ve şaşırıyorlar, ilgi de çekiyor. Edirne'de çok var böyle eski mezar. Böyle yerlerin korunması gerek çünkü bunlar bize Osmanlı'dan kalma yadigar eserler" diye konuştu. 
Mahallenin sakinlerinden Hüseyin Çokötmez de, mezarın yanından her geçişlerinde dua okuduklarını belirtti. Çokötmez, "Her geçişimizde vatandaş olarak duamı okuyorum, kendilerine ve ruhlarını yad etmiş oluyoruz. Osmanlı'dan günümüze kaldığı söyleniyor. Edirne'de çok sayıda eski mezar var zaten. Mezarlar böyle yol ortasında kalmış ama sürekli de bakımları yapılıyor. Belediye de böyle uygun gördü sanırım. Ben de her geçişimde duamı okuyorum" şeklinde konuştu.
'TURİSTLERE İLGİNÇ GELİYOR'
Şafak Öztürk ise ellerinden geldiğince mezarlara sahip çıkarak bakımlarını yaptıklarını dile getirdi. Öztürk, "Bu mezarlar uzun yıllardır burada duruyor. Burada yol düzenlemesi yapılırken yeniden düzenleme denendi ama olmadı. O nedenle kaldırılmadı ve yol sağından ve solundan verildi. Gelip geçerken gören bir Fatiha okuyor, bakımlarını da belediye yapıyor. Biz de eğer etrafında çer çöp oldu mu kaldırıyoruz" diye konuştu.
Bölgede esnaflık yapan Güldane Çalışkan ise gelen turistlerin mezarları görünce çok şaşırdığını ifade etti. Çalışkan, "Bunlar Osmanlı döneminden kalma mezarlar bildiğimiz kadarıyla. Bazen geçerken dua okuyoruz. Yanından geçen çoğu vatandaş da durup dua okuyor. Yolun ortası olması bize de ilginç geliyor, turistlere de. Biz de elimizden geldiğince sahip çıkmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Elveda Rumeli!
Belediye çalışanı Burak Göktaş vefat etti
Pilav bahane, buluşmak şahane!
‘Ediwood içimde ukde!’
'Fahri Hemşehri'ye veda yemeği
Oltalar ödül için yarıştı!
Edirne Lisesi 165 yaşında
EDOSK'tan tarihi gezi
EDİRNE ve BİSİKLET -8-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke