ANASAYFA
25 Haziran 2022 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Dayatılan sefalet ücreti’
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Edirne İl Temsilciliği  Saraçlar Caddesi PTT önünde düzenlediği basın açıklamasında, "Ekmeğimizi AKP ve TÜİK değil, mücadelemiz belirleyecek" diye haykırdı… 
Haberin Yayın Tarihi: 17-01-2022 07:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Dayatılan sefalet ücreti’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Edirne İl Temsilciliği  Saraçlar Caddesi PTT önünde basın açıklaması yaparak, "Ekmeğimizi AKP ve TÜİK değil, mücadelemiz belirleyecek" diye haykırdı. 
Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Edirne İl Temsilciliği, maaşlara enflasyon oranı altında zam yapılmasını protesto etti. Dayatılanın sefalet ücreti olduğu her defasında vurgulandı ve açıklamayı okuyan İl Temsilcisi Nedim Zobar şunları söyledi:
"Ülkedeki ekonomik krizi, açlığı, yoksulluğu ve enflasyonu yok sayan AKP iktidarına sesleniyoruz:
2021 yılı ekonomik krizin doruğa ulaştığı ve yıkıcı etkilerinin en ciddi şekilde hissedildiği yıl olarak geride kaldı. İşçi, memur ve emeklilerin yıllık zam oranları, büyük ölçüde çarpıtılan rakamlara göre belirlenmiştir. Kamu emekçilerine Ağustos ayında imzalanan toplu sözleşme ile 2022 yılı için yüzde 5+7 zam verilmişti. Ancak bu komik ve yüzdelik kölelik oranlarını kabul etmedik ve her fırsatta her platformda dile getirdik. 
"EKMEĞİMİZİ AKP VE TÜİK DEĞİL, MÜCADELEMİZ BELİRLEYECEK"
Temel tüketim ürünlerine peş peşe gelen zamlarla halkın satın alma gücü daha önce hiç olmadığı kadar düşmüştür. Döviz kurundaki ani artışlar Türk lirasını pula çevirmiş vatandaşın gelirini hızla eritti. Birleşik Kamu-İş Ar-Ge birimi Kamu-Ar halkın enflasyonu araştırmasında Aralıkta %22, yıllık ise 78,4 oranında artış olduğunu açıklamıştır.  Konfederasyonumuza göre ilk 6 ayda %51.8 + %5 toplu sözleşme oranıyla birlikte toplamda % 56.8 oranında zam yapılması gerekmektedir. Ancak TÜİK açıkladığı rakama göre enflasyon,  Aralık 2021'de yüzde 13,58 artarken, yıllık bazda ise yüzde 36,08 oldu.
"ZAM UTANÇTIR"
Hükümet gerçekçi enflasyonu değil manipülasyonlu rakamları baz aldı. Rakamlarla oynadıkları yetmemiş gibi gövde gösterisi şekilde sunulan % 2,5'luk ek zam utançtır. Ekonomik kriz, artan hayat pahalılığı ve yüksek enflasyon kamu emekçilerini ciddi şekilde etkiledi. BOTAŞ, doğalgaz için; mesken tarifesine yüzde 25, sanayi tarifesine yüzde 50, elektrik üretim amaçlı santrallara yüzde 15 zam yaptı.  Vergi ve harçlarla birçok ürüne yüzde 36'nın üstünde zam yapıldı. 
2021'in son ayında başlayan ve yılın ilk günü zirve noktasına çıkan zamlar Türkiye'de enflasyonun kronik hale geldiğini gösteriyor. Memur ve memur emeklisine sözde yüzde 30.5 oranında zam yapıldı. SGK ve Bağ-Kur emeklisine 25.48 zam yapıldı. Ancak memurlar, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, SGK ve Bağ-Kur emeklisine gelen sözde zamları hükümet yaptığı zamlarla geri aldı. Kamu emekçileri ve emeklilerinin 2022 Ocak maaşı cebe girmeden eridi."
"DAYATILAN SEFALET ÜCRETİDİR"
Konfederasyon Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Genel Sekreteri Mehmet Koç da devamla 'Dayatılan sefalet ücretidir" dedi ve şunları söyledi:
"AKP iktidarının yaptığı zamlar nedeniyle emekçiler; temel besin maddelerini dahi karşılayamaz duruma getirildi. Buğday ülkesinde ekmek lüks olmuş emekçiler halk ekmek kuyruklarına girmek zorunda kaldı. Bebek mamalarına zincir vurulmuş şeker ve yağ satışına sınırlama getirildi.
Hükümet, enflasyon ile değil enflasyon sepetiyle mücadele ederek enflasyon rakamlarını olduğundan farklı çıkarıyor. Resmi olarak açıklanan enflasyon ile emekçilerin enflasyonu arasında çok ciddi bir uçurum var. Ülkemizin yaşadığı derin ekonomik kriz sonucunda ortaya çıkan aşırı zamlar, pahalılık, döviz kurlarındaki artış ve yoksulluk emekçilerin artık tükenmesine neden oldu.
Sözde toplu sözleşme görüşmelerinde kamu çalışanlarına reva görülen 2 yıllık zamlar ocak ayı bitmeden çoktan eridi. 
İktidar ve yandaş konfederasyonların ortaklığı ile imzalanan TİS gelecek uzun yıllar boyunca kamu emekçilerinin nezdinde satış sözleşmesi olarak kalacak. Kamu emekçilerini enflasyona karşı ezdirenler göstermelik zamlarla sonuç alamayacak. 
"ZAMLAR GERİ ALINSIN"
Esas mesele biz kamu emekçilerine dayatılan sefalet ücretidir. Özelleştirmeleri savunanlar ve babalar gibi satarım diyenler elbet de hesap verecek. Elektrik, doğalgaz, köprü, hastane, otoyollar kamulaştırılsın. Zamlar geri alınsın. Toplu sözleşme masası yeniden kurulsun. 
Emekçiler için vergi dilimi % 10'da sabitlensin. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak  kamu emekçilerini ve yurttaşları açlığa, sefalete mahkûm eden enflasyon oranını ve zamları kabul etmiyoruz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Koman'ın eserine rekor rakam!
Gülen'in yeğeni sınırda yakalandı!
Kupada hasadı Tarım İl Md. yaptı!
TÜ 40 değil 53 yaşında!
Kamyonetin çarptığı at telef oldu
Edirne'ye 8 doktor kadrosu
Üründe 'mor' alternatif
Kaybolan tekneyi radar buldu!
Ihlamurlardan ne istediniz?
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke