ANASAYFA
20 Mayıs 2022 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Yesari Asım ve Münir Nurettin gecesi
Edirne Devlet Türk Müziği ve Rumeli Müzikleri Topluluğu, Türk Musikisi'nin iki ünlü bestekarı, Yesari Asım Arsoy ve Münir Nurettin Selçuk'un eserlerinden oluşan bir konser verecek...
Haberin Yayın Tarihi: 26-01-2022 06:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Yesari Asım ve Münir Nurettin gecesi

Refik USLUY
Edirne Devlet Türk Müziği ve Rumeli Müzikleri Topluluğu, Türk Musikisi'nin iki ünlü bestekarı, Yesari Asım Arsoy ve Münir Nurettin Selçuk'un eserlerinden oluşan bir konser verecek.  Topluluk Konser Salonunda 27 Ocak Perşembe (yarın) akşamı saat 20.00'de başlayacak konserde iki ünlü müzisyenin eserleri beraber ve solo şarkılar şeklinde icra edilecek. 
Topluluk Müdürü Gökçe Bahar Bahçe, konserle usta iki müzisyeni eserleriyle birlikte anacak olmaktan çok mutlu olduklarını kaydetti. Bahçe, "Konserimize tüm sanatseverlerimiz davetlidir. Verdiğimiz her konserde bizi yalnız bırakmayan sanatsever Edirne halkını yine aramızda görmek istiyoruz" sözleriyle konser davetini tekrarladı. 
YESARİ ASIM ARSOY KİMDİR
Yesârî Asım Arsoy (Mustafa Âsım),  6 Ağustos 1896'da Drama'da doğdu. 19 Ocak 1992'de İstanbul'da vefat etti. Cumhuriyet dönemi Klasik Türk müziği bestekârı, söz yazarı ve yorumcusu olan Arsoy, Bergofçalı Ömer Lütfi Efendi ve Zübeyde Hanım'ın sekiz çocuğundan altıncısıdır. Ağabeylerinden Remzi Aksoy'un oğlu sinema oyuncusu Göksel Arsoy'dur. Babasının dedesi Şeyh Ömer Efendi sol eli ile yazan tanınmış bir hattat idi. Asım ve ablası da sol ellerini kullandıkları için Yesari (solak) adını aldılar. Yesari Asım orta öğrenimini tamamladıktan sonra aile İstanbul'a göç etmiş, 1917 yılında ise Adapazarı'na yerleşmiştir.
İlk müzik derslerini Adapazarı'nda alan sanatçı, bağlama ve ud çalıştı; okuldaki hocalarından ve komşu müzisyenlerden eski eserleri öğrenerek kendini geliştirdi. Babasının baskılarına rağmen hafız olmasa da zaman zaman camilerde ezan okudu.
İzmit'te yaşarken, Fehmi Tokay ve Zeki Arif Ataergin'den yardımlar gördü, müzik çevrelerine girerek çok sayıda müzisyenle tanışma ve çalışma fırsatı buldu. 1930'larda beste yapmaya başlayan ve güftelerini de genellikle kendisi yazan Arsoy, bir süre de İstanbul Radyosu'nda çalıştı.  Günümüze yaklaşık 250 adet eseri ulaşan bestekârın, unutulan ya da gün ışığına çıkmayan çok sayıda eserinin daha olduğu sanılıyor. Bestekarın eserleri arasında; 'Adalardan bir yar gelir bizlere, Sazlar çalınır Çamlıca'nın bahçelerinde, Yar saçların lüle lüle, Ömrüm seni sevmekle nihayet bulacaktır, Sen olmasaydın eğer aşka inanmazdım, Akasyalar açarken, Sahilde o hoş buseleri aldığım akşam, Biz Heybeli'de her gece mehtaba çıkardık, Biz Çamlıca'nın üç gülüyüz, Bu yaz geçen günlerimiz hatırımdan çıkmasın, Menekşe gözler hülyalı" gibi unutulmaz eserler yer alıyor.
MÜNİR NURETTİN SELÇUK KİMDİR? 
1900'de İstanbul, Sarıyer'de doğdu. Mehmed Nuri Bey ile Fatma Hanife Hanım'ın oğlu-dur.
Anne tarafından Germi-yanoğulları Beyliği'ni kuran âileye mensuptur. Münir Nuret-tin Selçuk, 1928 senesinde Enise Selçuk ile evlenmiş ve eşinin ölümüne kadar (1966) evli kalmıştır. Meral Selçuk Timur Selçuk ve Selim Selçuk isimli üç çocuğu vardır. 
Münir Nurettin, bestekârlığa 1920 yılında Tevfik Fikret'in "Bu bir terânedir" şiirine yaptığı bir besteyle başladı. 1928'de Sahibinin Sesi firmasında ilk plaklarını yaparak dikkatleri üzerine çekti. Aynı yıl Paris'e giderek ses tekniği konusunda öğrenim gördü. Aynı zamanda özgün bir ses tekniği eğitimi görmüş ilk Türk müziği ses sanatçısı olan Münir Nurettin, 19.yüzyıl İtalyan opera şarkıcılığının izlerini taşıyan icrâ üslûbu Bel Canto'dan etkilendi.
Türk müziği tarihinde ilk kez solist olarak konser veren Münir Nurettin, ilk solo konserini 1930 yılında, şimdiki Dormen Tiyatrosu'nda vererek büyük ilgi ve hayranlık uyandırdı. Konserlerde frak giyen ve ayakta şarkı söyleyen, koro eşliğinde solo okuma geleneğini de ilk kez uygulayan sanatçı oldu. Batıdan gelen opera, tango gibi etkileri, kendi Türk müziği okuyuş üslûbuna dahil etti.
Bazı Eserleri : "Beni Kör Kuyularda Merdivensiz Bıraktın, Kalamış, Aziz İstanbul, Söyle Sevgili, Hülyama Doğan Son Güneşim Son Hevesimde, Rindlerin Akşamı (Dönülmez Akşamın Ufkundayız), Ne Doğan Güne Hükmüm Geçer Ne Halden Anlayan Bulunur, Endülüs'te Raks, Sessiz Gemi, Rindlerin Ölümü, v.s

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
En çok özlenen pilav!
Mesleğin çınarı 145 yaşında!
‘Mahalle Meclisleri için yeni adım’
Kürek'te büyük atılım!
Gürkan 'En Roman Dostu' başkan!
Süloğlu Belediyesi'nden bedava fide
Kurumlar turnuvasında durmak yok
Her yer SAMSUN!
CHP'den 19 Mayıs töreni
EDİRNE ve BİSİKLET -10-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke