ANASAYFA
17 Mayıs 2022 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
850 ilaç bulunamıyor!
Eczanelerin döviz kuru nedeniyle maliyetleri yükselen firmalardan ilaç temininde yaşadıkları zorluk artarak devam ediyor...  Sabit kur uygulaması devam eden ilaç sektöründe Şubat ayının 3. haftasında belirlenecek yeni fiyat öncesi sıkıntının giderek arttığını söyleyen Edirne Eczacılar Odası Eski Başkanı Şükrü Ciravoğlu, “Burun spreyinden tutun da tansiyon ilacına, diyabet ilacına varana kadar bulunamayan ilaçlar var. Kanser ilaçlarının da bir kısmında yaşıyoruz" dedi... 
Haberin Yayın Tarihi: 27-01-2022 07:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
850 ilaç bulunamıyor!

Olgay GÜLER
Türkiye genelinde artan enflasyon ve döviz kuru nedeniyle eczanelerde, maliyetleri yükselen firmalardan ilaç temini sıkıntısı yaşanmaya devam ediyor.
İlaç sektöründe firmalar, artan enflasyon ve döviz kurundaki artış nedeniyle girdi maliyetlerinin yükselmesiyle piyasaya ilaç vermekte tereddütlerini sürdürüyor. Firmalar, sabit kur uygulamasıyla 4 lira 57 kuruşa sabitlenen Euro üzerinden hesaplanan ilaç fiyatlarının maliyetlerini karşılamamasından şikayet ederken, eczaneler ise ilaç temininde yaşanan sıkıntının hat safhaya ulaştığını belirtiyor. Göz-ler, Şubat ayının 3'üncü haftasında yeniden belirlenecek fiyatlara kilitlenirken, Edirne Eczacılar Odası Eski Başkanı, Eczacı Şükrü Ciravoğlu, bugün itibariyle piya-sada bulunamayan ilaçların 850 kalem civarına çıktığını belirtti. 
'850 KALEM İLAÇ PİYASADA BULUNAMIYOR' 
Sorunun Kasım ayı başından beri yaşandığını söyleyen Ciravoğlu, "Yaklaşık Kasım ayı başından beri, aşağı yukarı 3 aydır giderek artan bir sıkıntı var ilaç piyasasında ve bugün itibariyle had safhaya ulaşmış durumda. Piyasada bulunamayan ilaçların sayısı arta arta bugün itibariyle 850 kalem civarında ilaç piyasada bulunamaz hale geldi. Aslında kare kodlu ilaçlar bunlar. Yani devlet tarafından kimin elinde olduğu görülebilecek, belirlenebilecek durumda. Ama sorgulamaya kalktığınızda herkes birbirinin üzerine atıyor, eczanelerde yok, depoların elinde de yok. Firmalara soruyorsunuz başka bahaneler ileri sürüyorlar" dedi. 
'ANA NEDEN ENFLASYON VE DÖVİZ KURU' 
Enflasyon ve döviz kurundaki artışın sorunun ana nedeni olduğunu belirten Ciravoğlu, "2 yönlü sıkışma var. Birincisi hammaddenin büyük bölümü ithal, yurtdışından geliyor. Bundan dolayı kur makasının açılması nedeniyle ciddi bir yük bindi üstüne. Diğer yönü de içerideki enflasyon bugün hükümetin açıkladığı rakamlarla yüzde 36 ki reel piyasa bunun çok üstünde.  Yüzde 36 olarak bile kabul etseniz yine işçilik maliyetleri, asgari ücretin yüzde 50 oranında arttırılması, diğer girdiler yani üretimde kullanılan yerli insan gücü, enerji ve benzeri şeylerin de fiyatları otomatikman ciddi boyutta artmış durumda. Dolayısıyla fiyatlar çok gerçek maliyetin altında kalmış oldu. Bu durum firmaları zorluyor. Yürütülmek zorunda olan bir hizmet var ama bir yerde herkesin de bir dayanma gücü var. Bunu idare etmeye çalışıyorlar. Bazı kalemlerde ciddi yokluk oldu" diye konuştu. 
'BULUNAMAYAN İLAÇTA EŞDEĞERİYLE ÇÖZÜYORUZ' 
Herkesin Şubat ayında açıklanacak fiyatlara kilitlendiğini belirten Ciravoğlu, burun spreyinden, tansiyon ilacına kadar bulunamayan çok sayıda ilaç olduğunu kaydetti. Ciravoğlu, "Şu anda piyasadaki durum, hastalar reçetelerle eczanelere başvurduğunda reçetenin önemli bölümünde eksik oluşuyor. En az bir veya iki kalem bulunamıyor. Depolarda da bulunamıyor. Bu durumda eczaneler kendi arasında elinde kalan varsa o reçeteleri bulunabilecek yerlere yönlendirebiliyorlar. Başka eczanelere bakın diyoruz. Tesadüf elinde kalmış olan varsa 1-2 tane, onunla tamamlayıp reçeteyi tamamlamaya gayret ediyorlar. En basitinden burun spreyinden tutun da tansiyon ilacına, diyabet ilacına varana kadar bulunamayan ilaçlar var. Kanser ilaçlarının da bir kısmında yaşıyoruz. Bir şekilde eş değerlerle çözülüyor bunlar. Eş değeri olmayanlar başka tedavi yöntemlerine geçiyor" ifadelerini kullandı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Belediye çalışanı Burak Göktaş vefat etti
Elveda Rumeli!
Pilav bahane, buluşmak şahane!
‘Ediwood içimde ukde!’
'Fahri Hemşehri'ye veda yemeği
Oltalar ödül için yarıştı!
Edirne Lisesi 165 yaşında
EDOSK'tan tarihi gezi
EDİRNE ve BİSİKLET -8-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke