ANASAYFA
17 Mayıs 2022 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Kasımpaşa'ya büyük fırsat!
DSİ Emekli Bölge Müdür Yardımcısı, Enerji Yöneticisi Yüksek Mühendis Hüseyin Erkin,  'Hızlı Tren' hattının bir bölümünün Tunca seddesi üzerinden geçtiğine dikkat çekerek, burada yapılan istinad duvarının Kasımpaşa Camisi'ni de içine alacak şekilde planlanması halinde tarihi eserin taşkınlardan korunmuş olacağını söyledi… Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün 'camiyi yerinde yükseltme' projesi bulunduğunu anımsatan Erkin, “Hızlı Tren işini yapan Kolin firmasından destek alarak bir revize proje ile bu tarihi mirasımız yalı camiyi ibadete açabiliriz. Camiye ulaşım sedde üzerinden giriş-çıkış yapılarak bahçesi tarihi dokuya uygun peyzajla süslenir. Cami de aslına uygun olarak Vakıflar Müdürlüğü tarafından onarılarak hazır hale getirilir” dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 27-01-2022 07:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Kasımpaşa'ya büyük fırsat!

DSİ Emekli Bölge Müdür Yardımcısı, Enerji Yöneticisi Yüksek Mühendis Hüseyin Erkin,  'Hızlı Tren' hattının bir bölümünün Tunca seddesi üzerinden geçtiğine dikkat çekerek, burada planlanan fore kazıklı istinad duvarının Kasımpaşa Cami'sini de içine alacak şekilde yapılması halinde tarihi eserin taşkınlardan korunmuş olacağını söyledi. Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün 'camiyi yerinde yükseltme' projesi bulunduğunu anımsatan Erkin, “Bir revize proje ile bu tarihi mirasımız yalı camiyi ibadete açabiliriz. Camiye ulaşım sedde üzerinden giriş-çıkış yapılarak caminin bahçesi tarihi dokuya uygun peyzajla süslenir. Camide aslına uygun olarak Vakıflar Müdürlüğü tarafından onarılarak hazır hale getirilir” dedi.
Erkin, konuya ilişkin olarak Hudut'a yaptığı açıklamada şunlara yer verdi:  
“II. Murat ve Fatih Sultan Mehmet dönemlerinde vezirlik yapanKasım Paşa tarafından 1478 yılında inşa ettirilen cami, 544 yıldan beri ayakta kalmak için mücadele ediyor. 20.yüzyılın ilk çeyreğine kadar, Balkanları drene edip Edirne'de birleşen Meriç-Arda-Tunca ve Trakya'yı drene eden Ergene nehir yatakları dolu olmayıp suları da tertemiz akmıştır.15.yy dan 19.yy başlarına kadar bu nehirlerde taşımacılık da yapılmıştır.Hatta nehirler kenarında su değirmenleri kullanılmıştır. Son 40 yıldır yaşanan taşkınlar elbette geçmiş 600 yıl boyunca da vuku bulmuştur.Taşkınlar, nehir yatakları kenarları boyunca oluşup kısa sürede sular tekrar yatağına çekilecek şekilde vuku bulmuştur.
Cumhuriyet'in kuruluşundan sonra Yunanistan ile sınır teşkil eden Meriç Nehri için 1926-1934 ve 1937 yıllarında yapılan anlaş-malarla Meriç Nehri gündemde tutulmuştur. 1940'lı yıllarda sıkça vuku bulan taşkınlar sonrasında, önceki yıllarda yapılan Meriç Nehri çalışmaları iki ülkenin oluşturduğu ''Meriç Daimi Komi-tesi'nce''mühendislik çalışmala-rının hazırlanması için ''Meriç Nehri ve Tabileri ve Islah Projesi'' yapılması işi Harza isimli Amerikan firmasına verilmiştir.
Seddelerin inşası, tarımsal sulama arazisi ve taşkından koruma alanları oluşacak şekilde1955 yılında Türkiye-Yunanistan ortak projesi olarak uygulanmaya başlanmıştır. Edirne ihata seddeleri yapımı dolayısıyla Kasımpaşa Camisi sedde menbası (taşkın sahası) tarafında kalmıştır. 1958 yılında Meriç- Arda  Tunca - Ergene nehirleri için ilan edilen taşkın sahası içinde kalan ''Kasımpaşa Cami'' o zamandan günümüze ibadete kapalıdır.
2019 yılında başlanan 'Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren' hattının bir bölümü Tunca seddesi üzerinden geçmektedir. Kasımpaşa - Tunca Köprüsü arasındaki 650 m mesafenin 386 m'lik kısmında sedde kaldırılarak yerine fore kazıklı istinad duvarı yapılmaktadır. Bu duvarın devamından itibaren Tunca Nehri kenarınca camiyi de içine alacak şekilde 2 m istinat duvarı yapılarak Kasımpaşa Cami'si taşkınlardan korunmuş olacaktır.
Hazır yüklenici firma Kolin bu kısımda çalışırken Kasımpaşa Cami'si nehir kıyısı taşkın istinat duvarını yapması Edirne için önemli bir hediye olacaktır. Firmanın yaptığı kazı ve inşa çalışmaları dolayısıyla bu kısımdaki Tunca yatağı, sağ sahil kısmına doğru genişletilerek düzenlenmesi gerekecektir.  
Ekte sunduğum fotoğraf ve görüntüler baz alınarak hazırlanacak bir revize proje ile bu tarihi mirasımız yalı camiyi ibadete açabiliriz. Camiye ulaşım sedde üzerinden giriş-çıkış yapılarak bahçesi tarihi dokuya uygun peyzajla süslenir. Cami de aslına uygun olarak Vakıflar Müdürlüğü tarafından onarılarak hazır hale getirilir.
Sanırım Vakıflar Müdürlüğü'nün birkaç yıl önce açıkladığı 'camiyi yerinde yükseltme' projesi vardı. Bu proje yerine Hızlı Tren işini yapan Ko-lin'den destek istene-rek önerdiğim proje çok daha kolay ve ça-buk yapılacaktır. Hızlı Tren bitişi 2025 olarak planlan-dığına göre bu süre-de Kolin önerdiğim duvarı mutlaka yapa-rak vefa borcunu öder sanırım. Nehir-lerin tarihini ve ibadet anlayışımızın güzelliğini gelecek nesillere taşıyacak ve tren yolcularının görerek imreneceği bu fotoğrafı mutlaka yaratmalıyız.” 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Belediye çalışanı Burak Göktaş vefat etti
Elveda Rumeli!
Pilav bahane, buluşmak şahane!
‘Ediwood içimde ukde!’
'Fahri Hemşehri'ye veda yemeği
Oltalar ödül için yarıştı!
Edirne Lisesi 165 yaşında
EDOSK'tan tarihi gezi
EDİRNE ve BİSİKLET -8-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke