ANASAYFA
15 Ağustos 2022 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
TÜ'ye ‘Kırmızı Bahçe’
Trakya Üniversitesi tarafından farklı disiplinlerde başlatılan çalışmalar doğrultusunda kent kimliğine kazınan Edirne Kırmızısı rengine olan farkındalığın artırılması adına Balkan Yerleşkesi'nde “Edirne Kırmızısı Bahçesi” oluşturuldu… 
Haberin Yayın Tarihi: 17-03-2022 07:33
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
TÜ'ye ‘Kırmızı Bahçe’

Trakya Üniversitesi tarafından farklı disiplinlerde başlatılan çalışmalar doğrultusunda kent kimliğine kazınan Edirne Kırmızısı rengine olan farkındalığın artırılması adına Balkan Yerleşkesi'nde “Edirne Kırmızısı Bahçesi” oluşturuldu. 
'Kırmızı' konseptli hazırlanan bahçede kırmızı renkte çiçek açan ve meyve veren bitkilerin yanı sıra çok sayıda dinlenme alanı yer alıyor. Edirne Kırmızısı logosuyla birlikte rengin hikâyesinin de anlatıldığı bir tabelanın da yer aldığı parkın açılışı, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve eşi Uzm. Dr. Nilgün Tabakoğlu ile Trakya Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Öğr. Gör. Burak İşçimen, Özel Kalem Öğr. Gör. Kıvanç Ada ve Edirne Kırmızısı Projeler Koordinatörü Orkun Akman katıldı.
Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu: Edirne'nin tüm değerlerini koruyor ve sahipleniyoruz
Bahçenin açılışını gerçekleştiren Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne'nin tüm dünyaya kabullendirdiği bir rengi bulunduğunu ve bu rengin de kırmızıların en güzeli olduğunu belirterek, “Binlerce yıllık bir geçmişe sahip olan ve çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan, bünyesinde pek çok kültürel değeri bulunduran bu kadim kentin mirasçıları olarak Edirne'nin tüm değerlerini koruyor ve sahipleniyoruz. Edirne Kırmızısı da bu kentin en özel, en nadide kültürel değerlerinden biri. Biz de bu dillere destan rengi, birçok farklı alanda hayata geçirdiğimiz çalışmalar sonucu kentin kimliğine, kültürüne, belleğine, hatta turizmine ve ekonomisine kazandırdık, kazandırmaya da devam ediyoruz. Her şehre bir renkle anılmak nasıl nasip olmuyorsa her renge de bir şehirle anılmak nasip olmuyor. Edirne bu yüzden çok müstesna bir şehir. Bugün de burada, renge dair bir farkındalık oluşturmak adına, kampüslerimizin birçok alanında oluşturduğumuz gibi bir bahçe oluşturduk ve bu bahçemizi kırmızı ağırlıklı yaptık. Tabii önceliği de Edirne Kırmızısı'na verdik. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
Genel Sekreter Yardımcısı Öğr. Gör. Burak İşçimen: Öğrencilerimizin ve çalışanlarımızın nefes alacakları alanları önemsiyoruz
Trakya Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Öğr. Gör. Burak İşçimen de kampüslerde, öğrencilerin ders arasında vakit geçirip dinlenebilecekleri alanlar olmasına özen gösterdiklerini belirterek, “Pandemi döneminde açık alanların kıymetini daha iyi anladık. Öğrencilerimizin ve çalışanlarımızın dinlenecekleri, nefes alacakları alanları önemsiyoruz. Bu sebeple de açık alanlarımızı iyileştirmeye gayret ediyoruz. Bu doğrultuda her fakültemizin ve yüksekokulumuzun önüne birer bahçe kazandırmaya çalışıyoruz. Edirne Kırmızısı Bahçesi'nde de kırmızı rengi hâkim kıldık ve kırmızı renkte çiçek açan, kırmızı renkte meyve veren bitki ve ağaçların ekimini gerçekleştirdik. Aynı zamanda ilimizin önemli kültürel değerlerinden biri olan Edirne Kırmızısı'nı da başköşeye yerleştirerek rengin tarihini, hikâyesini aktardık” dedi.
Edirne Kırmızısı Projeler Koordinatörü Orkun Akman: Edirne Kırmızısı hem turistik hem ekonomik anlamda önemli bir kazanım
Edirne Kırmızısı Projeler Koordinatörü Orkun Akman ise, yüzyıllar önce bu topraklardan çıkan Edirne Kırmızısı'nı yapılan birçok çalışma sonrası somutlaştırmanın sevinci yaşadıklarını belirtti. Edirne Kırmızısı'nın yeniden hayat bulmasının önemine de değinen Akman, rengin hem turistik hem de ekonomik anlamda çok önemli bir kazanım olduğunu belirterek bahçenin hayata geçirilmesinde emeği olan Genel Sekreter Yardımcısı Öğr. Gör. Burak İşçimen'e, SKS Daire Başkanlığı personeline ve başta Gökhan Erginler olmak üzere bahçe ekibine teşekkürlerini sundu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bakım ve onarım işleri yaptırılacak
Kırtasiye malzemesi alınacak
Bakım ve onarım işleri yaptırılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke