ANASAYFA
27 Haziran 2022 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
İnşaat sektörü zorda!
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası, yüzlerce alt sektörü hareketlendirerek hem üretim hem de istihdama önem katan ekonominin lokomotifi inşaat sektörünün zor durumda olduğunu bildirdi… ETSO'nun açıklamasında inşaat maliyetlerindeki fiyat artışları nedeniyle ildeki projelerin durma noktasına gelmesi ile birlikte kamuya iş yapan müteahhitlerin zor günler geçirdiklerine dikkat çekildi.
Haberin Yayın Tarihi: 17-03-2022 07:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
İnşaat sektörü zorda!

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO), yüzlerce alt sektörü hareketlendirerek hem üretim hem de istihdama önem katan ekonominin lokomotifi inşaat sektörünün zor durumda olduğunu bildirdi.  ETSO'nun açıklamasında inşaat maliyetlerindeki fiyat artışları nedeniyle ildeki projelerin durma noktasına gelmesi ile birlikte kamuya iş yapan müteahhitlerin zor durumda kaldıklarına dikkat çekildi.
ETSO, Yönetim Kurulu toplantısında inşaat ve taahhüt sektörünün zor günler geçirdiği dile getirilerek bu hususta yapılması gereken çalışmalar hakkında istişarelerde bulunuldu.Toplantı sonrası ETSO'dan şapılan açıklamada şunlara yer verildi:
“İnşaat sektörünün özellikle de kamu müteahhitlerinin içinde bulunduğu zor durumun iş dünyası temsilcileri olarak uzun zamandır farkında olmakla birlikte çözüm önerileri üretmeye çalışmaktayız. Covid-19 ile birlikte küresel ekonomide hammadde temininde ve tedarik zincirlerinde yaşanan aksaklıklar, girdi maliyetlerinde beklenmeyen artışlar, ülkemizde yaşanan kur dalgalanmaları ve yüksek enflasyon inşaat maliyetlerinde çok yüksek artışa neden oldu. Dolayısıyla inşaat maliyetlerindeki fiyat artışları nedeniyle İlimizde bulunan projeler durma noktasına gelmesi ile birlikte kamuya iş yapan müteahhitler zor durumda kalmışlardır.
Yüzlerce alt sektörü hareketlendirerek hem üretim hem de istihdama önem katan inşaat sektörü ekonominin lokomotifidir. Bu kapsamda müteahhitlerin ve sektörün zora girmesinin başta işsizlik ve finans olmak üzere ülkemizde ve dolayısıyla ilimizde çok yönlü sosyal ve ekonomik etkisi olacaktır.
İş bitimine kadar reel fiyat farkı uygulanması yapılmalı, buna rağmen işlerini yürütemeyecek olan sektör temsilcilerine projelerin etkilenmemesi için yüzde 50 fiziki gerçekleştirme seviyesinin altında olan işlere şartsız tasfiye hakkı getirilmesi sektörün en önemli beklentisidir. Ayrıca bu işler süreli olduğu için iş programına göre gerçekleşmeyen kısımlar için süre uzatımı gerekmektedir. Hem toplumun hem sektörün hem de kamunun mağduriyetinin önlenmesi anlamında bu düzenlemelere ihtiyaç olduğu görülmektedir. Kamu da iş yapan müteahhit üyelerimiz çimentodan demire kadar artan maliyetler nedeni ile zor günler geçirmektedirler. Gelişmeler dikkate alınarak müteahhitlere dinamik bir fiyat farkı düzenlenmesi ve tasfiye hakkı tanınması sektör için önemli ihtiyaçtır.
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası olarak İlimiz ekonomisi, üyelerimizin menfaatleri ve iş dünyasındaki sektör sorunlarını çözümlemek üzere çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bu kapsamda inşaat sektörü ile ilgili yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri ile ilgili başta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olmak üzere ilgili tüm kurum ve kuruluşlara sorunları ve çözüm önerilerini iletecek olup konu ile ilgili takipte kalacağımızı üyelerimiz ve kamuoyunun bilgilerine sunarız.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Gülşen Kayasöken vefat etti
Zafer Partisi 'Özkan' dedi
Üniversite merası!
Karı-koca 'kispet' ustalığı
Göçmen: Bu daha başlangıç
Edirne Kırkpınar'a hazır!
Hasta ve yaşlılara şifa olacaklar
Selimiye için turladılar!
Gürkan'a 'En Roman Dostu' ödülü
OİM'den Sarayiçi'nde sergi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke