ANASAYFA
27 Haziran 2022 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Sütte hayal kırıklığı!
Süt üreticisi, Ulusal Süt Konseyi'nden en az 7 lira olarak açıklanmasını bekledikleri çiğ süt fiyatını 5.70 lira olarak güncellenmeiyle adeta hayal kırıklığına uğradı... Edirne merkez ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği Başkanı, AK Parti Edirne İl Genel Meclisi Üyesi Mustafa Suiçmez, "Bu fiyat beklentilerimizin çok altında. Hevesimiz kursağımızda kaldı" derken, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu da, söz konusu fiyat karşısında üreticinin hayvanını kesime göndermekten başka çaresinin kalmayacağını söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 21-03-2022 07:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Sütte hayal kırıklığı!

Olgay GÜLER
Ülke genelinde artan döviz kuru ve enerji fiyatlarıyla birlikte girdi maliyetleri artan süt üreticisi, Ulusal Süt Konseyi'nden en az 7 lira olarak açıklanmasını bekledikleri çiğ süt fiyatını 5.70 lira olarak güncellenmeiyle adeta hayal kırıklığına uğradı.
Ulusal Süt Konseyi'nin 8 Aralık'ta 4.70 lira olarak açıkladığı süt fiyatlarının ardından, artan döviz kuru ve enerji maliyetleri süt üreticisinin belini büktü. Konu ile ilgili ardı ardına açıklama yapan süt üreticileri ve üretici birlikleri, fiyatın en az 7 lira olması talebinde bulundu. Geçtiğimiz gün toplanan Ulusal Süt Konseyi ise çiğ süt fiyatının 5 lira 70 kuruş olarak güncellendiğini duyurdu. Edirne merkez ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez, açıklanan yeni fiyatın beklentinin çok altında kaldığını söyledi. 
'HEVESİMİZ KURSAĞIMIZDA KALDI' 
Açıklanan fiyata tepki gösteren Suiç-mez, "Bugün bir ta-raftan sevinç yaşarken bir taraftan da hüzün yaşıyoruz. Hevesimiz kursağımızda kaldı. Bakanlığımızın açık-lamış olduğu karar Ulu-sal Süt Konseyinden daha önce geldi. Süt desteklerinin 20 kuruş-tan 1 liraya çıkması gerçekten sevindirici bir olay. 5 katına çıktı. Bu destek gerçekten üreticiye büyük bir katkı. Ancak Ulusal Süt Konseyi, sanayicilerin çoğunluklu, ağırlıklı olduğu bir konsey. STK temsilcileri de var ama genel ağırlık orada sanayiciler. 5 lira 70 kuruş gibi bir fiyatın çıkması… Ben de bir üreticiyim, akşam 5 buçuğa kadar hayvan buzağılatmak için nöbet tuttuk. Bu böyle bir emek. Ne gecesi, ne gündüzü, ne tatili, ne karı var. Beklentilerimizin çok altında" dedi. 
'BU YANLIŞTAN DÖNÜN' 
Ulusal Süt Konseyi'nde bulu-nan temsilcilere ve sanayicilere seslenen Suiçmez, "Bakın zaman var. Ulusal Süt Konseyindeki arkadaşlara seslenmek istiyorum, 1 Nisan'a kadar daha fazla zaman geçmeden tekrar toplanılsın, konuşulsun, tartışılsın. Fiyat tekrar istenilen rakama getirilsin. Bu hammadde bu arkadaşlara da lazım olacak. Yazık olacak bu hayvanlara, bu fiyatlarla. Bu 5 lira 70 kuruş üreticinin de eline net olarak geçmeyecek. Soğutma fiyatları, maliyet fiyatları var. Bunlar da üreticinin başına kalacak. Biz dilenci değiliz, dilenmiyoruz sanayiciden. Bunun elektrik maliyetleri yükseldi. Bu rakamı böyle beklemiyordum. Bir aydan beri anlatmaya uğraşıyoruz, çeşitli platformlarda. 7 lira gibi bir üretici fiyatının olması lazım, devlet desteği de teşvik olarak kalsın. Zaten maliyeti şu anda 6.5 lira, 6.6 lira. Yanlışın neresinden dönülürse kardır. Bu insanların morali çok bozuk. Bu hayvanlar kesime gider. Ben buradan üreticilerimize de diyorum, asla öyle bir şey yapmayın ve üretime devam edin. Bu yanlıştan dönülecektir" diye konuştu. 
'YEM FİYATI SÜTTEN PAHALI OLDUĞU SÜRECE BU İŞ YÜRÜMEZ' 
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu da, söz konusu fiyat karşısında üreticinin hayvanını kesime göndermekten başka çaresinin kalmayacağını söyledi. Çözümün yem hammaddesi üretmekten geçtiğini dile getiren Gaytancıoğlu, "Beklentiler en az 7 lira civarındaydı ama olmadı. Süt fiyatını arttırmak da bir çözüm değil. Süt fiyatının artışını bahane eden yemciler anında yeme zam yapıyorlar. Yem hammaddesinin tamamını ithal ediyoruz. Dolayısıyla bu hiçbir işe yaramıyor, yani yemde indirim yapılması lazım. Bir de işe tüketici boyutundan bakalım, daha süt üreticisinin eline para geçmeden süt ürünlerine zam geliyor. Taşıma, ulaşım sektörü ciddi anlamda maliyetli, elektrik ciddi anlamda maliyetli, bunlar bahane ediliyor. Bunlar çok ciddi maliyetler. Dolayısıyla üretici süt hayvanlarını yine kesime göndermek zorunda kalıyor. Yem fiyatı süt fiyatından pahalı olduğu sürece bu iş yürümez. Üretici 1 kilo süt satıp 2 kilo yem alabilmeli" ifadelerini kullandı. 
'KARMA YEMDE NET ÜRETİCİ OLMALIYIZ' 
Türkiye'nin karma yemde net üretici olması gerektiğini de sözlerine ekleyen Gaytancıoğlu, "Burada tek sevindirici nokta şu, bakanlık 20 kuruş olan destekleme primini 1 liraya çıkarttı. Bunun bir an önce peşin verilmesinde fayda var ama daha 5 aylık 20 kuruş olan destekler ödenmedi. En nihayetinde bunlar çözüm değil, bunların çözümü Türkiye'nin bir an önce karma yemde net üretici olması, yem hammaddelerini üretmesidir. Bunları ürettiğiniz zaman zaten gıdadaki kriz de kendiliğinden çözülecek. En büyük sıkıntı şu; süt hayvanlarının kesime gitmesi, hayvancılığın cazip olmaması, yeni sektöre girecek gençlerin veya işletmelerin bulunamaması ve süt sektörünün çok riskli bir sektör haline gelmesi" şeklinde konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Gülşen Kayasöken vefat etti
Zafer Partisi 'Özkan' dedi
Üniversite merası!
Karı-koca 'kispet' ustalığı
Göçmen: Bu daha başlangıç
Edirne Kırkpınar'a hazır!
Hasta ve yaşlılara şifa olacaklar
Selimiye için turladılar!
Gürkan'a 'En Roman Dostu' ödülü
OİM'den Sarayiçi'nde sergi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke