ANASAYFA
27 Haziran 2022 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Sanayi fakiri bir ülkeyiz’
Edirne Valiliği İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'İş Dünyasının Sorunları ve Çözüm Önerileri' konulu toplantıda konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Türkiye'nin yüzölçümünün yalnızca yüzde 0,35'nin sanayi alanı olduğunu açıkladı...
Haberin Yayın Tarihi: 02-04-2022 07:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Sanayi fakiri bir ülkeyiz’

Olgay GÜLER
Edirne Valiliği İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'İş Dünyasının So-runları ve Çözüm Önerileri' konulu toplantıda konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Türkiye'nin yüzölçümünün yal-nızca yüzde 0,35'nin sanayi alanı olduğunu açıkladı.
Edirne Valiliği İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'İş Dünyasının Sorunları ve Çözüm Önerileri' konulu toplantıya, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede katıldı. Bakan Yardımcısı Büyükdede, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Meriç Toplantı Salonu'nda düzenlenen toplantıda kentteki iş insanları ve yöneticiler ile bir araya geldi. Toplantıya iş insanlarının yanı sıra Edirne Valisi Ekrem Canalp, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, meslek odaları ve kurum temsilcileri de katıldı. 
Büyükdede, toplantıda Türkiye'nin Gayrisafi Milli Hasılası'nın arttırılmasının önemine dikkat çekerken; sanayi alanlarının yüzölçümüne oranlarını açıkladı. Türkiye'nin yüzölçümünün yalnızca 110 bin hektarında sanayi bulunduğunu açıklayan Büyükdede, Türkiye'nin sanayi fakiri bir ülke olduğunu söyledi. Edirne'nin, Marmara Bölgesi'ndeki şehirler arasında sanayi alanı en az olan şehir olduğunu belirten Büyükdede, kentte sanayi alanlarının 3 kat arttırılması gerektiğini ifade etti. Büyükdede, konuşmasında Türkiye yüzölçümünün yüzde 0,35 olan sanayi alanlarının ise yüzde 1'e çıkarılması gerektiğini vurguladı.
“SANAYİ FAKİRİ BİR ÜLKEYİZ”
Büyükdede, Türkiye'nin probleminin Gayrisafi Milli Hâsıla olduğunu söylerken; “Gayrisafi Milli Hasılâ'nın bu kadar vasat kalmasına Türkiye'nin tahammülü yok. Dünyanın gidişine göre ufkumuzu ayarlamalıyız. Türkiye'deki sanayi alanlarımızın dağılım tablosuna bakacağız. Türkiye, 780 bin kilometrekare alana sahip. Onun sadece 110 bin hektarında sanayi var. Endüstri bölgesi 15 bin hektar, küçük sanayi sitesi 20 bin hektar, serbest bölgelerde de 2 bin 400 hektarımız var. OSB olmayan belediyelerin uhdesinde, bakanlığımız fazla kontrol etmediği bölgelerin içerisinde 131 bin hektar var. Toplarsanız; Türkiye'de sanayi var zannediyoruz değil mi, sanayi fakiri bir ülkeyiz. 280 bin hektar sanayimiz var. Buna karşılık 230 bin kilometrekare tarım alanımız var. Sanayi tarımı işgal ediyor diyoruz ya hikâye, öyle bir şey söz konusu değil. Tarım, işgal edilemeyecek kadar büyük alanlara sahip. Sanayinin Türkiye'deki toplam alandaki oranı binde 36” ifadelerini kullandı.
“MARMARA BÖLGESİ'NDE SANAYİ ALANI EN AZ OLAN EDİRNE”
Türkiye'nin en büyük sanayi şehirlerinin sırasıyla Ankara, Konya, Sivas, Bursa ve Adana olduğunu açıklayan Büyükdede, sanayi büyüklüğüne göre Türkiye'nin 7 bölgesindeki şehirlerle ilgili bilgi verdi. Büyükdede, Marmara Bölgesi'ndeki en az sanayi alanına sahip kentin Edirne olduğunu açıklarken; “Edirne, Marmara Bölgesi'nde en küçük sanayiye sahip ilimiz. 1056 hektar toplam sanayisi var. Bunun 318 hektarı OSB'lerde, 65 hektarı küçük sanayi sitelerinde ve müstakillerde de 673 hektar alana sahip. Bin hektar sanayisi varken, tarım alanı 311 bin hektar. Tarım alanlarının sanayi ile bitmesi mümkün değil. Sanayi şu anda en dipte, neredeyse Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki şehirlerimizle denk gelecek. Benim üzüldüğüm tablo budur” dedi.
“TÜRKİYE'NİN YÜZDE 1'İNİ SANAYİ İÇİN İSTİYORUZ”
Büyükdede, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın, Türkiye'nin yüzde 1'ini sanayi için hedeflediğini açıklarken; “Bakanlık olarak Türkiye'nin yüzde 1'ini sanayi için istiyoruz. Şu anda yüzde 0,35'lerde. Mevcudun 3 katı büyümemiz gerekiyor ki Gayrisafi Milli Hasıla'da hedefimize ulaşalım. Bizim yeni alanlar, sanayi bölgeleri üretmemiz gerekiyor. Ürettiğimiz sanayi bölgelerinin hepsini toplasanız, bizim beklentimiz yüzde 1'dir. Edirne'deki 1056 hektar sanayi arazisini de 3 katlasak. Edirne kendisine böyle bir ufuk açabilmeli” sözlerine yer verdi.
UZUNKÖPRÜ'DE PROGRAMA KATILDI
Büyükdede'nin konuşmasının ardından toplantı soru ve cevap bölümü ile devam etti. Toplantı, değerlendirme bölümü ile sona ererken; Büyükdede, Edirne'nin Uzunköprü ilçesinde düzenlenecek programa katılmak üzere kent merkezinden ayrıldı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Gülşen Kayasöken vefat etti
Zafer Partisi 'Özkan' dedi
Üniversite merası!
Karı-koca 'kispet' ustalığı
Göçmen: Bu daha başlangıç
Edirne Kırkpınar'a hazır!
Hasta ve yaşlılara şifa olacaklar
Selimiye için turladılar!
Gürkan'a 'En Roman Dostu' ödülü
OİM'den Sarayiçi'nde sergi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke