ANASAYFA
15 Ağustos 2022 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Gözde 'sinsi' tehlike!
Edirne Sultan 1'inci Murat Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Tolga Ceylan, göz tansiyonu (glokom) rahatsızlığının bilinen sebeplerinin başında kravat veya fular gibi sıkı boyun bağları ve üflemeli çalgıların geldiğini söyledi. 
Haberin Yayın Tarihi: 09-04-2022 07:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Gözde 'sinsi' tehlike!

Olgay GÜLER 
Edirne Sultan 1'inci Murat Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Tolga Ceylan, göz tansiyonu (glokom) rahatsızlığının bilinen sebeplerinin başında kravat veya fular gibi sıkı boyun bağları ve üflemeli çalgıların geldiğini söyledi.
Sultan 1'inci Murat Devlet Hastanesi'nde düzenlenen toplantıda konuşan Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Tolga Ceylan, göz hastalıkları arasında yüzde 2 oranında görülen göz tansiyonu (glokom) rahatsızlığıyla ilgili bilgi verdi. Glokomun, göz rahatsızlıkları arasında en sinsilerinden birisi olduğunu belirten Ceylan, hastaların 35 yaşından sonra yılda 1 kez mutlaka göz tansiyonlarını ölçtürmeleri gerektiğini belirtti. Ceylan ayrıca, hastalığın sebepleri arasında kravat veya fular gibi sıkı boyun bağlamak ve üflemeli çalgıların olduğunu kaydetti. 
'BELİRTİ VERDİĞİNDE GÖRMENİN YÜZDE 80'İ KAYBOLMUŞ OLUYOR' 
Hastaların görmelerinin yüzde 80'ini kaybettiğinde hastalığın belirti verdiğini söyleyen Dr. Ceylan, "Görmemizin yüzde 70 - 80'ini kaybettiğimizde ancak bu hastalık bize belirti veriyor. Sinir hasarı yüzde 80 olduğunda hasta bize geliyor, tedavisine başlasanız bile o yüzde 80 hasarı geri döndüremiyorsunuz çünkü sinirleri ölmüş oluyor. Hasta bize 'görmem kayboldu' şikayetiyle geliyor ve bu noktada maalesef görmesinin yüzde 80'i kaybolmuş oluyor. Biz bu hastalığı erken yakalamak istiyoruz. Erken yakalamak için de yapmamız gereken, hastalarımızın 35 yaşından sonra yılda 1 kez göz tansiyonlarını ölçtürmeleri gerekiyor. Bunun için de hastaların polikliniğe başvurmaları gerekiyor" dedi. 
'TEDAVİSİ OLAN BİR HASTALIK' 
Göz tansiyonunun, tedavisi olan bir hastalık olduğunu kaydeden Ceylan, "Tedavisi olan bir hastalık. İlaçlar kullanıyoruz, damlalar kullanıyoruz. Eğer bu damlalarla sonuç elde edemezsek cerrahi yöntemlere başvuruyoruz. Ama tedavisinden önce tanısını koyma şeklimizden bahsetmek gerekiyor. Öncelikle göz tansiyonu olan hastamızın poliklinikte göz kornea kalınlığını ölçen cihazımızda, tonografi denilen cihazımızda göz tansiyonunu ölçüyoruz. Ölçümde sonra sinir kalınlıklarını ölçüyoruz ve görme alanıyla da ne kadar kaybı olduğunu saptıyoruz. Bunların hepsi devlet hastanemizde mevcut" diye konuştu. 
'ÇOCUKLARDA ERKEN TANI KOYULABİLİYOR' 
Göz tansiyonunun çocuklarda binde 1 görüldüğünü de ifade eden Dr. Tolga Ceylan, "Çocuklarda görülme oranı binde 1 şekilde. Çocuklarda erken bulgu veriyor ve çocuklar erişkinlere oranla daha şanslılar çünkü çocuklar tanıyı erken alıyorlar. Onlarda medikal tedaviden daha çok cerrahi tedavi ön planda. Göz hemen büyümeye başlıyor ve aile bunu fark edip bize başvuruyor ama erişkinlerde kesinlikle bir belirti vermiyor göz tansiyonu, o nedenle 35 yaşından sonra bütün bireylerin göz tansiyonunu ölçtürmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı. 
'SIKI BOYUN BAĞI VE ÜFLEMELİ ÇALGILAR BİLİNEN SEBEPLER ARASINDA' 
Göz tansiyonu risk grubunda olan kişilerin şeker hastaları, kortizon ilacı kullananlar ya da ailesinde bu öykü olan kişilerden oluştuğunu da belirten Ceylan, "Göz tansiyonu yediğimizle ya da diyetimizle ilgili bir hastalık değil. Bilinen iki sebep var, bunlardan ilki sıkı boyun bağı yani kravatı çok sıkmak, fuları çok sıkmak. İkincisi üflemeli çalgılar. Bunların, yaptığı baskılar nedeniyle riski arttırdığı söyleniyor. Bunların da yüzde 100 etkisi yok tabii ki" şeklinde konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bakım ve onarım işleri yaptırılacak
Kırtasiye malzemesi alınacak
Bakım ve onarım işleri yaptırılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke