ANASAYFA
27 Haziran 2022 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
TIR'cı kontak kapama noktasında!
Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden aldıkları ihraç yüklerini Avrupa ülkelerine götüren TIR'ların sürücüleri, araçlarına binen kaçak göçmenler ve istenen rüşvetler nedeniyle zor durumda olduklarını belirtip, kontak kapama noktasına geldiklerini ifade etti... 
Haberin Yayın Tarihi: 12-04-2022 07:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
TIR'cı kontak kapama noktasında!

Olgay GÜLER
Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden aldıkları ihraç yüklerini Avrupa ülkelerine götüren TIR'ların sürücüleri, araçlarına binen kaçak göçmenler, kendilerinden alınan rüşvetler nedeniyle zor durumda olduklarını söyledi.
Türkiye'nin Avrupa ülkelerine ihraç yükünü taşıyan TIR'lar, Edirne'den Bulgaristan'a açılan Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda zaman zaman 20 kilometreyi aşan kuyruklarda, Kapıkule Sınır Kapısı'nda ise TIR parklarında günlerce bekliyor. TIR sürücüleri, özellikle Bulgaristan ve Sırbistan'da keyfi trafik cezaları ile araçlarının brandalarını kesip gizlice binen kaçak göçmenler nedeniyle, çok zor durumda kaldıklarını dile getirdi. 
Transport Dünyası Uluslararası Şoförleri Dernek Başkanı Hakan Yücel, TIR sürücülerinin yaşadığı sorunları dikkat çekti.  Yücel, Türk TIR şoförlerinin Bulgaristan'da rüşvetin yanı sıra yol ücretlendirme sistemi olan 'BGtoll' ile 383 Euro'luk cezaya maruz kaldıklarını söyledi. Türk TIR şoförlerinin araçlarına gizlice binen mülteciler nedeniyle de Hırvatistan'ın Bajakovo Sınır Kapısı'nda 5 bin Euro ceza ödemek zorunda kaldığını söyleyen Yücel, sorunların çözümü için yetkililerden yardım istedi. 
'TÜRK'E VURULMUŞ BİR UTANÇTIR'
Bulgaristan'da kendisinden rüşvet isteyen ve vermeyince de tokatla darp edilen ve Sofya Emniyet Müdürlüğü'ne ifade vermeye giden Türk TIR şoförü Muhsin Kazan'ı Kapıkule'den uğurlamaya gelen Yücel, Kazan'ın yaşadığı darp olayının ardından Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök'e olayı intikal ettirdiklerini kaydetti. Yücel, "Olayın takibinde bize avukat listesi gönderdiler. Avukat listesiyle beraber davamızı açacağız ve manevi tazminat davası açılacak. Bu konu hakkında son olsun. Pasaportumuzun yerlere atılması, insanlarımızın tokatlanması, Türk'e vurulmuş bir utançtır. Bu utancı biz, bu dava karşılığında geri almak için var gücümüzle sonuna kadar takip edeceğiz" dedi.
'BİZ DE AĞIR İŞÇİ OLMAK İSTİYORUZ'
Türk şoförlerinin Kazan'ın yaşadığı darp sorunu gibi birçok sorunla karşı karşıya kaldığını söyleyen Yücel; "Herhangi bir transport polisi çevirir, rüşvet veririz. Hangara almakla tehdit eder ve senden rüşvet alır. Ya rüşvet vereceksin ya da araçtaki yükler inecek. Yükler indiği zaman 250-300 euro maliyeti olan faturalandırmayla ülkemizden giden büyük miktarlar oluyor. 'BGtoll' dediğimiz, bir yol ücretlendirmesi birimi var. Bu kurumda, kameranın bir tanesi bir aracı okumadığı zaman 383 euro, kartla çekimde 406 Euro'ya tekabül eden büyük miktarlarda şoförlere yansıtılan ceza var. Şoför ne kazanıyor? Bir servisin harcırahını orada bıraktığı zaman, transport şoförü zor durumda. Bu zor durumun da sonun başlangıcı olmasını istemiyoruz. Devlet büyüklerimizden ricada bulunuyoruz. Biz de ağır işçi olmak istiyoruz" dedi.
'KONTAK KAPATMAYA GİTMESİN'
Yücel, Türk TIR şoförlerinin mülteci ile yakalandığı zaman Hırvatistan'ın Bajakovo Sınır Kapısı'nda 5 bin euro'ya varan cezalar ödediğini ifade ederek  "Firma, o anda arabasını çıkartıyor ve bu 5 bin euro'yu peyderpey şoförden kesiyor. Bu şoför yılda ne kadar para kazanıyor? Taşıdığımız yük kadar para kazansak verelim de bizim kazancımız da ortadadır. Sonun başlangıcını hiç tasvip etmiyoruz ama bu sıkıntılarımız giderilinceye kadar kontak kapatmaya gitmesin. Devlet büyüklerimizden rica ediyoruz; Dışişleri Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve diğer bakanlıklar, bizlere bakın" dedi.
BULGAR POLİSİN TOKATLADIĞI ŞOFÖR İFADE VERMEYE GİTTİ
Sofya yakınlarında yaşadığı tokat olayıyla ilgili Bulgaristan'a ifade vermeye gitmek için Kapıkule'ye gelen TIR şoförü Muhsin Kazan da, "Sofya Emniyet Müdürlüğü'nden görüşmek istediklerini, polislerin açığa alındığını belirttiler. O polisin de işine son verildiğini, emeklilik tazminatları ve hiçbir şeylerini alamayacağına dair açıklama yaptılar. Ben de arkamda Sofya Büyükelçiliği'nin olduğunu, onların nezaretinde geleceğimi söyledim. Emniyette ilk önce bizim yollarda çektiğimiz çilelerden bahsedeceğim. Ondan sonra polisin önce bana ceza yazmak istediğini, sonra cezadan vazgeçip rüşvet istediğini ama arabamda kamera olduğunu ve video çektiğini söyleyeceğim. Bana haksız yere dayak atıldığını, gururumun incindiğini, dünyaya rezil olduğumu dile getireceğim. Hakkımı da sonuna kadar arayacağım" diye konuştu.
'MİNİBÜSLERLE MÜLTECİ TAŞIYORLAR'
TIR şoförü Hüsnü Demirezer ise Edirne'nin Bulgaristan'a açılan Hamzabeyli Sınır Kapısı'na minibüs ile mülteci taşındığını iddia etti. Demirezer, mülteci korkusu ile şoförlerin uyuyamaz hale geldiğini belirtirken; "Otoban üzerinde insanlar minibüslerle mülteci taşıyorlar. TIR'ların olduğu bölgeye geliyorlar, orada dağılıyorlar. Kimlerin arabasına binip, kimin başını yakacaklar? Hamzabeyli bölgesinde minibüslerle insan taşıyorlar. Biz korkumuzdan arabamızda uyku uyuyamıyoruz, sabaha kadar nöbet tutuyoruz. Çözüm bulunmasını istiyoruz ama bulun-muyor" diye konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Gülşen Kayasöken vefat etti
Zafer Partisi 'Özkan' dedi
Üniversite merası!
Karı-koca 'kispet' ustalığı
Göçmen: Bu daha başlangıç
Edirne Kırkpınar'a hazır!
Hasta ve yaşlılara şifa olacaklar
Selimiye için turladılar!
Gürkan'a 'En Roman Dostu' ödülü
OİM'den Sarayiçi'nde sergi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke