ANASAYFA
15 Ağustos 2022 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Kadınlar susturulamaz’
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği Edirne Şubesi, dernek hakkında 'kanuna ve ahlaka aykırı faaliyet yürütmek' suçuyla açılan kapatma davasına tepki basın açıklamasıyla dile getirildi… Platform Üyesi Fatoş Mandev'in okuduğu açıklamada, açılan davanın sadece derneğe değil tüm demokratik kamuoyuna açılan bir dava olduğu belirtilerek, "Bizim açımızdan bu dava da kadınların yaşam mücadelesinden, eşitlik ve özgürlük mücadelesinden ayrı değildir. Kadınlar susturulamaz. Kadınların mücadelesi durdurulamaz" dedi... 
Haberin Yayın Tarihi: 18-04-2022 07:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Kadınlar susturulamaz’

Olgay GÜLER
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği Edirne Şubesi, dernek hakkında 'kanuna ve ahlaka aykırı faaliyet yürütmek' suçuyla açılan kapatma davasına tepki amaçlı basın açıklaması yaptı.
Kadın cinayetlerine ve kadına yönelik şiddete karşı mücadele eden Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği'ne açılan kapatma davasının ilk duruşması 1 Haziran'da görülecek. Davada "kanuna ve ahlaka aykırı faaliyet yürütmek" suçlaması ile derneğin feshi talep ediliyor. Davaya ilişkin Türkiye'nin birçok ilinde dün eş zamanlı protesto gösterileri yapıldı. Edirne'de gerçekleştirilen protesto ise Saraçlar Caddesi'nde düzenlendi. 
Etkinlikte konuyla ilgili basın açıklamasını platform adına Fatoş Mandev okudu. Mandev'in okuduğu açıklamada, suçlamanın derneğe yönelik "kadın haklarını savunmak kisvesi altında aile mevhumunu yok sayarak aile yapısını parçaladığı" yönündeki iddialardan ve "somut hiçbir olguya dayanmayan" yazılı başvurulardan oluştuğu belirtildi. 
'İDDİALARIN HUKUKİ HİÇBİR DAYANAĞI YOK' 
Fesih davasının sadece kendi mücadelelerine değil, tüm demokratik kamuoyuna yapılmış bir "saldırı" olarak değerlendirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Kadın cinayetlerini durduracağız diyerek bundan 12 yıl önce yola çıktık, Gazetelerin üçüncü sayfalarında aşk, sevgi cinayeti" yazan o haberlerin bizim yaşam mücadelemiz olduğunu adıyla, hedefiyle, özneleriyle ortaya koyduk. Öldürülen kadınların mahkemelerce alelade kapanmış dosyaları bizlere ulaştı. işte o öldürülen kadınların yakınları ile birlikte Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği'ni kurduk. 12 yıl boyunca bu topraklarda "kadın cinayet" kavramını işledik. Şüpheli kadın ölümlerinde gerçekleri açığa çıkardık. Tüm kadınlarla yasaların, yönetmeliklerin yapılmasının ve uygulanmasının peşine düştük. Her ay yayınladığımız verilerle nasıl bir yaşam savaşı verdiğimizi gösterdik. Bu topraklarda kadınların eşitlik mücadelesini yok sayanlar karşısında 'Asla yalnız yürümeyeceksin' diye haykıran yıldızlar kadar çok kadınla il il örgütlendik, meydanları doldurduk. Kadınlar, LGBTİQ+lar, çocuklar için eşitlikçi feminizmin bayrağını her yerde dalgalandırdık ve ayak basmadığımız bir adliye dahi bırakmadık. Bugün itibariyle, işte tüm bu mücadeleyi yürütmek için çabalayan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneğimize, hukuksuz ve hiçbir dayanağı olmayan iddialarla 'kanuna ve ahlaka aykırı faaliyet yürütmek' suçlaması ile fesih davası açıldığını kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.
'KADINLAR SUSTURULAMAZ, KADINLARIN MÜCADELESİ DURDURULAMAZ' 
Bu hukuksuz ve hiçbir dayanağı olmayan iddialarla bizlere suç uydurmaya çalışmak, mevcut hukuk düzeni açısından bile içler acısıdır. Biz siyasi iktidarı, savcıları, mahkemeleri kadınlar lehine göreve çağırırken, onlar bu konunun muhataplarını böylesi içi boş davalarla hedef almayı tercih ediyorlar. Tüm kamuoyu bilir ki, bu coğrafyada Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun önünde eylem yapmadığı adliye yoktur. Bizim açımızdan bu dava da kadınların yaşam mücadelesinden, eşitlik ve özgürlük mücadelesinden ayrı değildir. Kadınlar susturulamaz. Kadınların mücadelesi durdurulamaz."
'NORMALLEŞTİRMEYECEĞİZ, MEŞRULAŞTIRMAYACAĞIZ' 
Açılan davanın sadece derneğe değil, demokratik kamuoyuna yönelik bir saldırı olduğunun belirtildiği açıklama şöyle devam etti:
"Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneğimize açılan bu davayı, yalnızca kendi mücadelemize yönelik bir saldırı olarak görmüyoruz. Bu saldırının tüm demokratik kamuoyuna yönelik bir saldırı olduğunu biliyoruz. Kadınlar ve LGBTİQ+'ları şiddet karşısında yalnız bırakmak pahasına İstanbul Sözleşmesi'nden imza çeken siyasi iktidarın, mücadele edenleri yıldırma çabası, ülkedeki nice hukuksuzluktan bağımsız değildir. Sanmasınlar ki bu hukuksuzluklara alışırız. Normalleştirmeyeceğiz, meşrulaştırmayacağız. Kadın cinayetlerini durdurmak bir yana, her gün artışına bilfiil izleyenlerin devri sona eriyor. Bu çırpınışları boşuna olduğu gibi, bu davalar da boşunadır. Kadın cinayetlerini durdurana kadar durmayacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz. Kadın cinayetlerini de, şiddeti de, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini de, bu hukuksuzlukları da durduracağız.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bakım ve onarım işleri yaptırılacak
Kırtasiye malzemesi alınacak
Bakım ve onarım işleri yaptırılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke