ANASAYFA
27 Haziran 2022 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Trakya'nın ilk Tunç Çağı araştırmaları sürüyor
Moderatörlüğünü Trakya Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaraş'ın yaptığı 'Trakya'nın İlk Tunç Çağı' konulu konferansa Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nden Araştırma Görevlisi Dr. Sinan Kılıç konuşmacı olarak katıldı. ..
Haberin Yayın Tarihi: 18-04-2022 06:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Trakya'nın ilk Tunç Çağı araştırmaları sürüyor

Moderatörlüğünü Trakya Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaraş'ın yaptığı Trakya'da Arkeoloji Konferansları serisinin 15'ncisi  'Trakya'nın İlk Tunç Çağı' konulu konferansa Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nden Araştırma Görevlisi Dr. Sinan Kılıç konuşmacı olarak katıldı. 
Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından düzenlenen Trakya'da Arkeoloji konferansları serisi devam ediyor. Araştırma Görevlisi Dr. Sinan Kılıç'ın çevrim içi gerçekleşen “Trakya'nın İlk Tunç Çağı” konferansında, Trakya adı verilen coğrafi bölgede çok sayıda İlk Tunç Çağını içeren buluntu yerinin söz konusu olduğu vurgulandı. Bu yerleşimlerin Kumtepe/Troya I, Karanovo VII ve Ezero adlarıyla tanımlandığına değinen Dr. Sinan Kılıç, çanak çömlek buluntularından yola çıkılarak bir bakış açısı geliştirildiğini dile getirdi. Marmara Denizi'nin Avrupa kıyıları boyunca aynı türde, ancak diğer bölgelerden farklı bezemeye sahip bir çanak çömlek türünün varlığından söz edebileceklerini söyleyen Arş. Gör. Dr. Sinan Kılıç şöyle dedi.
“Bölgenin her yerinde en yaygın çanak çömlek türü, koyu renkli açkılı ve omurgalı kâse formlarıdır. Kendi içinde bir bütünlük oluşturan bu çanak çömlek geleneği birtakım farklılıklarla batıya doğru yayılmaktadır. Mimari kalıntılar da aynı biçimde başlarda dal örgü tekniği ile inşa edilmiş ve doğuda giderek, Anadolu'nun etkisiyle taş temelli kerpiç binalara dönüşmüş uzun binalardan ibarettir. Güneydoğu Avrupa'da İlk Tunç Çağı kültürünün hangi yollar üzerinde etkili olduğu buluntu yerlerinin yoğunlaştığı bölgeler arasındaki olası rotalarla tespit edilebilir. Bu açıdan aynı rotaların günümüzde önemini koruyor olması şaşırtıcı değil.”
Güneydoğu Avrupa'daki Erken Tunç Çağı topluluklarının etnik kökenleri ve komşularıyla olan kültürel ilişkileri konusunda bilgilerin henüz tam anlamıyla açıklığa kavuşturulamadığını da dile getiren Arş. Gör. Dr. Sinan Kılıç, Trakya'da MÖ IV. binyılın sonlarında ortaya çıkıp MÖ III. binyılın ikinci yarısına doğru büyük bir değişime uğrayan İlk Tunç Çağı hakkında farklı noktalarda çalışmalara devam ettiklerini aktardı.  
Çok sayıda bilim insanı ve arkeoloji meraklılarınca takip edilen konferans, soru-cevap bölümü ile sona erdi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Gülşen Kayasöken vefat etti
Zafer Partisi 'Özkan' dedi
Üniversite merası!
Karı-koca 'kispet' ustalığı
Göçmen: Bu daha başlangıç
Edirne Kırkpınar'a hazır!
Hasta ve yaşlılara şifa olacaklar
Selimiye için turladılar!
Gürkan'a 'En Roman Dostu' ödülü
OİM'den Sarayiçi'nde sergi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke