ANASAYFA
27 Haziran 2022 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Senfonik İlahilerle kültür köprüsü
Balkan Senfoni Orkestrası ve Edirne Devlet Türk Müziği ve Rumeli Müzikleri Topluluğu sanatçılarının sunduğu Senfonik İlahiler Konseri, Edirne gösteriminin ardından geçtiğimiz Pazar ve Pazartesi akşamları önce Filibe, daha sonra da Kırcaali'de soydaşlarımız ve Bulgar seyircisiyle buluştu… 
Haberin Yayın Tarihi: 21-04-2022 07:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Senfonik İlahilerle kültür köprüsü

Nurşen Gül ÖZ 
Balkan Senfoni Orkestrası ve Edirne Devlet Türk Müziği ve Rumeli Müzikleri Topluluğu sanatçılarının sunduğu Senfonik İlahiler Konseri, Edirne gösteriminin ardından geçtiğimiz Pazar ve Pazartesi akşamları önce Filibe, daha sonra da Kırcaali'de soydaşlarımız ve Bulgar seyircisiyle buluştu. 
Balkan Senfoni Orkestrası Şefi Prof. Ahmet Hamdi Zafer şefliğinde ve Edirne Devlet Türk Müziği ve Rumeli Müzikleri Topluluğu sanatçısı Yıldıray Öztürk'ün sanat yönetmenliğinde büyük bir ilgiyle izlenen konserler sonucu sanatçılar ayakta alkışlandı. 17 Nisan'da Filibe'de, 18 Nisan Pazartesi akşamı da Kırcaali'de gerçekleştirilen konserlerde Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu'ndan iki semazen de sema gösterisi sundu. Gökçe Bahar Bahçe, Yıldıray Öztürk ve Halil Erseven'in solist olarak sahne aldığı konserlerde Yunus Emre'nin "Şol cennetin ırmakları", "İlim ilim bilmektir", "Dağlar ile taşlar ile", "Ali almış sancağın eline" gibi eserlerinin senfonik düzenlemeleri sunuldu.
İlk Konser Pazar akşamı Filibe Hristo Botev Kültür Evi'nde gerçekleşti. Konser öncesi konuşan Türkiye'nin Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü, Ramazan nedeniyle bir iftar düzenlediklerini ve bu kültürel etkinliğe destek vererek Türk kültürünü tanıtmayı amaçladıklarını kaydetti. 
Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Balkan Senfoni Orkestrası Şefi Prof. Dr. Ahmet Hamdi Zafer de konser öncesi proje kapsamında bilgi verdi. Zafer, Yunus Emre ilahileri üzerinde senfonik düzenlemeler yaptıklarını, şiirin müzikle buluşması ve çok sesli sergilenmesinin ilk kez Bulgaristan'da gerçekleştirildiğini kaydetti. T.C. Filibe Başkonsolosluğu'nun desteklediği iki konserlik turnenin ikinci ayağı da Kırcaali'de gerçekleşti. 
KIRCALİ BELEDİYESİ DE KONSERE DESTEK VERDİ 
Pandemi sonrasi ilk kitlesel kültür etkinliklerinden biri olan ve T.C. Filibe Başkonsolosluğu girişimi, Kırcali Belediyesi'nin desteğiyle düzenlenen Senfonik İlahiler Konseri Kırcali'deki Kültür Evi salonunda gerçekleşti. Hınca hınç dolu salonda konseri izleyenler arasında; Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Başkan Yardımcısı ve Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Mühendis Hasan Azis, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, HÖH milletvekilleri Bayram Bayram ve Mühendis Pavlin Krıstev, HÖH Kırcaali İl Başkanı Resmi Murat, Kırcaali Bölge Müftüsü Basri Eminefendi, Kırcaali Bölge Hristiyan Cemaati Başkanı Petır Garena, ildeki 7 ilçenin belediye başkanları, Belediye Meclis başkanları, HÖH ilçe, gençlik, kadın teşkilatları ve bazı köy muhtarları da hazır bulundu.
Her iki kentte de güzel bir ilgi ve alaka yakaladıklarını belirten Edirne Devlet Türk Müziği ve Rumeli Müzikleri Topluluğu Müdürü Gökçe Bahar Bahçe, Bahçe, “Konserlerimizin gerçekleşmesini sağlayan Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Mü-dürlüğü'ne Trakya Üni-versitesi Rektörlüğü'ne, Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu sema-zenlerine, İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu saz sanatçılarına ve Bulga-ristan'daki konserlerimizi destekleyip katkı veren T.C. Filibe Başkonso-losluğu'muza teşek-kürlerimizi sunarız" dedi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Gülşen Kayasöken vefat etti
Zafer Partisi 'Özkan' dedi
Üniversite merası!
Karı-koca 'kispet' ustalığı
Edirne Kırkpınar'a hazır!
Göçmen: Bu daha başlangıç
Hasta ve yaşlılara şifa olacaklar
Selimiye için turladılar!
Gürkan'a 'En Roman Dostu' ödülü
OİM'den Sarayiçi'nde sergi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke