ANASAYFA
15 Ağustos 2022 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Otomatik Yağlama Sistemleri Avantajları
Otomatik yağlama sistemleri makinelerin altından ya da üzerinden zor ulaşılabilen alanlara kolaylıkla erişme imkanı verir.
Haberin Yayın Tarihi: 28-04-2022 14:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Otomatik Yağlama Sistemleri Avantajları

Sektöründe kaliteli, hızlı ve etkili çözümlerin temsilcisi olan TPM Mühendislik uzun yıllara dayanan deneyimi sayesinde otomatik yağlama sistemleri ve tamir kelepçesi başta olmak üzere işletme verimliliği üzerinde önemli rol oynayan pek çok alanda hizmet vermektedir. Siz de otomatik yağlama sistemleri, tamir kelepçesi ve diğer ihtiyaçlarınız için TPM Mühendislik kalitesinden ve deneyiminden yararlanabilirsiniz.

Otomatik yağlama sistemlerinin en önemli özelliği doğru yağlayıcının doğru yağlama noktasına, doğru zamanda ve doğru miktarda ulaştırılmasına imkan vermesidir. Merkezi otomatik yağlama sistemleri insan gücüne ve sınırlı yeteneklere olan bağımlılığı azaltarak makine kullanılabilirliğini artırır. Bu sistemlerin doğru aralıklarla uygun yağlama miktarını sağlaması sonucunda sürtünme ve aşınma en aza indirilmekte, yatak ve makine hizmet ömrü optimize edilebilmektedir.

Tek tek makineleri ya da komple tesisleri yağlama amacıyla tasarlanan otomatik yağlama sistemleri, gerekli tüm noktalara hassas ve uygun yağlayıcı ikmali yoluyla birçok önemli fayda yaratır. Otomatik yağlama sistemleri; makinelerde, otomasyonda, on/off-road makinelerinde, inşaat, tarım ve ormancılık makinelerinde, madencilik ve çimento endüstrisinde, yiyecek ve içecek endüstrisinde, demiryolu uygulamalarında, çelik endüstrisinde ve daha birçok farklı alanda kullanılabilir.

Otomatik yağlama sistemleri sayesinde onarım ve yedek maliyetlerde önemli ölçüde tasarruf sağlanır. Artan makine güvenliğinin yanı sıra yağlayıcıların doğru zamanlaması ve dozaj uygulaması sayesinde yağlayıcı maliyetlerinde %50’ye varan oranlarda tasarruf elde edilebilir. Üretim kaybı minimize edildiği gibi işçi güvenliği üst düzeye çıkarılırken çevresel etki azaltılır.

Uzun Vadede Tasarrufun Sırrı Otomatik Yağlama

Makine güvenilirliğinin sağlanmasındaki kritik unsurların başında yağlama gelir. Bununla birlikte manuel yağlama birçok operatör açısından son derece zorlayıcı bir süreç haline gelebilir. Makineleri yağlamanın daha basit ve akıllı bir yolunun bulunması manuel yağlama maliyeti ve iş gücü gerekliliği olmadan güvenilirliği koruma imkanı verir.

Her ne kadar otomatik yağlama sistemleri kurmaya ilişkin ilk maliyetler yüksek olsa da yatırımın karşılığı tahmin edilenden çok daha hızlı bir şekilde alınabilir. İşçilik maliyetleri otomatik yağlamada önemli ölçüde azaldığı gibi olası arızaların süresinin azaltılması ve bileşen ömrünün uzatılması ciddi düzeyde tasarruf etme imkanı verir.

Otomatik yağlama sistemleri, makineler çalışırken sürekli olarak yağlama yaptığından yağlama için makinelerin durdurulması gerekmez. Yağlama sisteminin dolu ve bakımlı tutulması yeterlidir. Yağlama için makinelerin durdurulmasının gerekmemesi işletme verimliliğine önemli ölçüde katkı sağlar. Rulmanlar dönerken yağlamanın yapılması, yağlayıcı dağılımını da iyileştiren bir etkendir. Az miktarda gresin akmaya devam etmesi makinenin zorlu bir ortamda çalışırken dahi kirlenmenin önlenmesini sağlar.

Akıllı sensörlerin ve izleme cihazlarının yağlama sistemine entegre edilmesi, büyük verilerden yararlanma imkanı verir. Operatörler bu sayede tüm yağlama sürecini kaydedebilmekte, makine arızaları konusunda daha erken uyarı ve önleyici tedbirler alabilmektedirler.

Otomatik Yağlama Sistemleri Nasıl Çalışır?

Yapılan araştırmalara göre rulman arızalarının yaklaşık %53’ü hatalı yağlamadan kaynaklanmaktadır. Diğer yandan tek sorun yağlama eksikliği değildir. Verimsiz manuel yağlama uygulamaları çoğu zaman önemli pivot noktalarında aşırı yağlama yapılmasına neden olabilmektedir. Bu da boşa harcanan yağ, çevre sorunları, güvenlik ile temizlik sorunları ve daha yüksek işçilik maliyetlerine neden olabilmektedir.

Otomatik yağlama sistemleri planlanmamış ve gereksiz masrafların ortadan kaldırılmasında önemli bir rol oynar. Kolay erişilebilir bir yere monte edilen merkezi pompa/kontrol ünitesinden bir makinedeki birden fazla noktanın otomatik olarak yağlanmasına imkan verir. Sistem makine çalıştığı sırada sık aralıklarla ve küçük miktarlarda yağlayıcı dağıtır. Yataklarda her zaman için tek tip bir yağ kaynağı ile kir ve kirleticilerin yataklara geçmesini önlemek için tutarlı bir yağ kesesi sağlar.

Otomatik Yağlama Neden Kullanılmalı?

Otomatik yağlama sistemleri makinelerin altından ya da üzerinden zor ulaşılabilen alanlara kolaylıkla erişme imkanı verir. Böylece tırmanma gibi gereklilikler ortadan kaldırılır. İş yerinde işçi güvenliğinin ne kadar önemli olduğu dikkate alındığında otomatik yağlama sistemlerinin sağladığı büyük fayda açıkça görülebilir.

Otomatik yağlama sistemleri yağlama işini makine çalışırken gerçekleştirir. Böylece yapılan işin durdurulması ya da yağlama için ekstra zaman ayrılması gerekmez. Yağlayıcı alındığı sırada yatak dönmeye devam ettiği için yataklarda çok daha iyi bir şekilde gres ya da yağ kaplaması elde edilir.

Gres ya da yağ uygulaması çoğunlukla kısa, sık zaman aralıklarında küçük, ölçülü miktarlar halinde yapıldığında çok daha etkili sonuçlar alınması mümkündür. Otomatik yağlama sayesinde fazla ya da eksik yağlama yapılması riski ortadan kaldırılır. Daha az dökülme ya da sızıntı yaşanır. Daha az gres ya da yağ israfı aynı zamanda ekipmanda ve zeminde daha az kirlilik anlamına gelir. Bu sayede kayma tehlikesine neden olabilen güvenlik ve çevre sorunları da önlenebilir.

Zaman ve insan gücü kısıtlamaları, çoğu zaman makinelerin yağlama gereksinimlerine ayak uydurmayı neredeyse imkansız hale getirir. Otomatik yağlama sistemleri sayesinde yapılan düzenli yağlama; makinedeki birçok mil, yatak, burç ve diğer bileşenlerin ömrünü uzatarak bakım maliyetlerini düşürmenin ve arıza süresini en aza indirmenin garantili yoludur.

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bakım ve onarım işleri yaptırılacak
Kırtasiye malzemesi alınacak
Bakım ve onarım işleri yaptırılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke