ANASAYFA
27 Haziran 2022 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Saraçlar'da Aşı Haftası standı
Edirne İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Mustafa İshak Yıldırım, ülkede tüm çocuklara ve risk grubunda olan erişkinlere aşıların ücretsiz olarak yapıldığını bildirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 29-04-2022 07:33
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Saraçlar'da Aşı Haftası standı

Edirne İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Mustafa İshak Yıldırım, 'Dünya Aşı Haftası' açıklamasında, ülkede tüm çocuklara ve risk grubunda olan erişkinlere aşıların ücretsiz olarak yapıldığını bildirdi.
İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Yıldırım, 24-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen 'Dünya Aşı Haftası' dolayısıyla yaptığı açıklamada, hafta nedeniyle çarşı merkezinde kurdukları stantta  aşı konusunda vatandaşlara detaylı bilgiler vererek, broşürler ve aşı takip kartları dağıtarak toplumun farkındalık düzeyini arttırmayı amaçladıklarını belirterek şunları söyledi:.
“Bulaşıcı hastalıklarla mücadelede aşı uygulamaları her yıl milyonlarca insanın hayatını kurtaran en önemli sağlık müdahalelerinin başında yer almaktadır. İnsanlık tarihinde büyük salgınlara ve ölümlere yol açan pek çok hastalık günümüzde aşılamanın bir zaferi olarak artık görülmemektedir. 
Tüm insanları aşıya teşvik etmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl Nisan ayının son haftası 'Dünya Aşı Haftası' olarak kabul edilmektedir. Ülkemizde, 1981 yılında Genişletilmiş Bağışıklama Programı başlatılmış olup program kapsamında çocukluk çağı aşılama takvimimizde 13 hastalığa karşı aşı uygulaması yapılmaktadır. Aşılama takvimini tamamlayan bir çocuk; difteri, boğmaca, tetanoz, çocuk felci, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, suçiçeği ve aşı ile önlenebilen hastalıklarla oluşan karaciğer iltihabı, karaciğer yetmezliği, siroz ve karaciğer kanserinden, yaygın verem hastalığından, menenjitten, zatürreden, orta kulak iltihabından ve tüm bu hastalıklar sonucu oluşabilecek engelli olmaktan, ölümlerden korunmaktadır. Ülkemizdeki tüm çocuklarımıza ve risk grubunda olan erişkinlere aşılar ücretsiz olarak yapılmaktadır.
Son 2 yıldır pandemi nedeniyle içerisinde bulunduğumuz zorlu süreç, aşılama uygulamalarının insan sağlığı üzerinde ne derece etkili olduğunu bir kere daha ortaya koymuştur. Biz de Edirne İl Sağlık Müdürlüğü olarak 'Dünya Aşı Haftası' nedeniyle çarşı merkezimizde kurmuş olduğumuz standımızda Vatandaşlarımıza çocukluk çağı aşıları, erişkin aşılaması ve Covid19 aşı uygulamaları konusunda detaylı bilgiler vererek, broşürler ve aşı takip kartları dağıtarak toplumumuzun farkındalık düzeyini arttırmak istedik. Unutulmamalıdır ki yapılan her doz aşı daha sağlıklı bireylerden oluşan bir toplum demektir, aşılarımızı yaptırarak kendimizi ve sevdiklerimizi korumak en önemli önceliklerimizden biri olmalıdır. 
Tüm halkımızdan evlatlarının çocukluk çağı aşılarını ötelemeden ve eksiksiz bir şekilde yaptırmaları rica ediyoruz ve bu hizmete ulaşabilmeleri için Toplum Sağlığı Merkezlerimize, Aile Sağlığı Merkezlerimize, Aile Hekimlerimize ve tüm 1. Basamak sağlık kuruluşlarımıza bekliyoruz. Aşılama ebeveynlerin sorumluluğu çocukların ise hakkıdır. Çocuklarını aşılatarak hastalıklardan koruyan ve kendileri de aşılanarak başta Covid19 olmak üzere çeşitli hastalıklardan korunan tüm ailelerimize ve aşılama çalışmalarında görev yapan sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.”                   

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Gülşen Kayasöken vefat etti
Zafer Partisi 'Özkan' dedi
Üniversite merası!
Karı-koca 'kispet' ustalığı
Göçmen: Bu daha başlangıç
Edirne Kırkpınar'a hazır!
Hasta ve yaşlılara şifa olacaklar
Selimiye için turladılar!
Gürkan'a 'En Roman Dostu' ödülü
OİM'den Sarayiçi'nde sergi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke