ANASAYFA
27 Haziran 2022 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
İş dünyasında 'kriz' tedirginliği!
Daha İyi Yargı Derneği ile Dünya Gazetesi işbirliğinde gerçekleştirilen 'Ekonomi ve Hukuk Buluşmaları' toplantısında konuşan Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Üyesi Celal Öğüt, ekonomi, hukuk ve demokrasi alanında geçici pansumanlara değil kalıcı tedaviye ihtiyaç olduğunu, bunun yolunun yapısal reformlardan geçtiğinin altını çizerek, "Artan enerji ve gıda maliyetlerinin neden olduğu küresel enflasyonist baskı, biz iş insanları için belirsizlikleri daha da arttırmakta, yeni bir krizin ayak seslerini duyurmaktadır" dedi...
Haberin Yayın Tarihi: 30-04-2022 07:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
İş dünyasında 'kriz' tedirginliği!

Olgay GÜLER

Daha İyi Yargı Derneği ile Dünya Gazetesi işbirliğinde gerçekleştirilen 'Ekonomi ve Hukuk Buluşmaları' Edirne'de hukuk ve iş dünyasını bir araya getirdi.

Edirne Barosu Konferans Salonu'nda, Daha İyi Yargı Derneği ile Dünya Gazetesi'nin ortaklaşa düzenlediği 'Ekonomi ve Hukuk Buluşmaları' toplantısı yapıldı. Dünya Gazetesi Genel Koordinatörü Vahap Munyar'ın moderatörlüğünü üstlendiği toplantıya CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne Barosu Başkanı Av. Tacettin Sivrikaya, Edirne Sanayiciler ve İş Adamları Derneği (EDSİAD) Başkanı İsmet Açıkgöz ile çok sayıda iş insanı ve avukat katıldı. Toplantıya konuşmacı olarak katılan TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi Celal Öğüt, ekonomi, hukuk ve demokrasi alanında geçici pansumanlara değil kalıcı tedaviye ihtiyaç olduğunu, bunun yolunun yapısal reformlardan geçtiğinin altını çizdi.

'YENİ KRİZİN AYAK SESLERİ DUYULUYOR'

Dünya'da ve Türkiye'de ekonomiden dış politikaya pek çok sıkıntının olduğunu söyleyen Öğüt, "Hepimiz, olağanüstü şartlar altında belirsizlikleri ve riskleri günlük yaşamın bir parçası haline getiren pandemi döneminin sona ermesini umut ederken bu kez de jeopolitik gelişmelerle yüzleşiyoruz. Bir yandan pandeminin henüz sona ermeden savaş ve çatışmalar tedarik zincirinin sıkıntılarını devam ettirirken, diğer yandan artan enerji ve gıda maliyetlerinin neden olduğu küresel enflasyonist baskı, biz iş insanları için belirsizlikleri daha da arttırmakta, yeni bir krizin ayak seslerini duyurmaktadır. İçe kapanarak değil, değişerek ve dönüşerek başarıyla çıkabileceğimiz adeta yeni bir dünya kuruluyor. Bu şartlarda başarmayı engelleyecek en büyük riskin ekonomi gemisinin sisli bir havada pusulasız ilerlemesi olduğunu düşünüyoruz. TÜRKONFED olarak ülkemizin ve ekonomimizin pusulasının demokratik yönetimin evrensel ilkeleri olan güçler ayrılığı, yargı bağımsızlığı ile hukukun üstünlüğü olduğunu vurgulamak isterim" dedi.

'TOPLUMSAL REFAH İÇİN GELİŞMİŞ BİR DEMOKRASİ VE HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ GEREK'

Ekonomi, hukuk ve demokrasi alanında geçici pansumanlara değil kalıcı tedaviye ihtiyaç olduğunu söyleyen Öğüt, "Bunun yolunun yapısal reformlardan geçtiğinin altını çizmek isterim. Türkiye ekonomisinin bir süredir yaşadığı dalgalanmaları, gündelik hayatlarımızın bir gerçekliği olarak yaşıyoruz. Sürdürülebilir kalkınma ve rekabet gücü kazanmamızı ve toplumsal refaha ulaşmamızı mümkün kılacak olan, hiç şüphesiz ki gelişmiş bir demokrasi ve hukukun üstünlüğü kültürünün yerleşmesi ve güçlenmesidir. Refah için demokrasi anlayışını kalkınma dinamiğine her köşesinden eklemediğiniz sürece ulaşmak istediğiniz hedefler hayalden öteye geçemeyecektir" diye konuştu.

'EKONOMİ İSTİKRAR VE GÜVEN ÜZERİNE AYAKTA KALIR'

Ekonomilerin istikrar ve güven üzerinde ayakta kaldığını da hatırlatan Öğüt, "Hem istikrarın hem de güvenin en önemli teminatı ise hukukun üstünlüğünü sağlamaktır. Bir ekonomiyi ayakta tutan diğer sac ayağı iste, onu besleyen fikirlerin, görüşlerin ve paylaşımların özgürlüğüdür. Hukuk bu özgürlüğü de herkes için teminat altına alan dayanak noktasıdır. Yargı bağımsızlığı başta fikir ve ifade özgürlüğü, medya özgürlüğü, adil yargılanma hakkı gibi hukuku her şeyden üstün tutacak olan değerlerin sağlanmasıyla gerekmektedir. Bu değerleri elde edebilmenin yolu ise liyakat, şeffaflık, hesap verilebilirliğe dayalı bir sistem anlayışını tesis etmekten geçer" şeklinde konuştu.

'SAMİMİ DEĞİLİZ'

Edirne Barosu Başkanı Tacettin Sivrikaya da, ekonomik ve hukuksal reformlarda önemli olan samimi olmak olduğunu dile getirdi. Sivrikaya, "Daha İyi Yargı Derneği bir çalışma yapıyor ve diyor ki; 'A'dan Z'ye Türk Yargı Reformu' fakat samimi miyiz? istekli miyiz? Toplumsal olarak, Türk toplumu olarak bunu gerçekten istiyor muyuz? Önce buna bir karar verelim. Geçen gün notlarıma baktım, hepimizin şikayetçi olduğu 1982 Anayasası var, 180 maddelik. Bunun tam 120 maddesi de değişmiş. Hala diyoruz ki Anayasa yapacağız, şöyle Anayasa böyle Anayasa. Bunların hiçbiri bence samimi değil. Bir çoğu o an ihtiyaç doğduğu için, onu gidermek için yapılmış değişiklikler. Daha da önemlisi Anayasa'da bu kadar istikrarsız, hukuka bu kadar uzağız. O yüzden başta sordum; samimi miyiz? Biz baştan itibaren Türk toplumu olarak hukuku, hukuk sistemini, yargıyı ayak bağı olarak görüyoruz. Acaba ben bundan nasıl kurtulurum? Ben buna karşı nasıl tedbir alırım? diye düşünüyoruz. Aslında en başta hukuk kurallarına uysak, tedbirimizi alsak Türk toplumunun hak etmiş olduğu şu andaki durumunun en az 4 katı büyüklüğü ekonomik seviyeye, en az 4 katı büyüklüğü kültürel seviyeye ulaşırız" dedi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Gülşen Kayasöken vefat etti
Zafer Partisi 'Özkan' dedi
Üniversite merası!
Karı-koca 'kispet' ustalığı
Göçmen: Bu daha başlangıç
Edirne Kırkpınar'a hazır!
Hasta ve yaşlılara şifa olacaklar
Selimiye için turladılar!
Gürkan'a 'En Roman Dostu' ödülü
OİM'den Sarayiçi'nde sergi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke