ANASAYFA
27 Haziran 2022 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Kervansaray’da 4 müze
Edirne Valisi Ekrem Canalp, Tarihte Kurulmuş Türk Devletleri', 'Osmanlı Padişahları', 'Balkanlar'da Osmanlı Eserleri' ve padişah çadırı olan 'Otağ-ı Humayun' müzelerinin yaklaşık 1,5 ay içinde açılacağını söyledi...
Haberin Yayın Tarihi: 11-05-2022 07:30
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Kervansaray’da 4 müze

Olgay GÜLER
Edirne'nin 17'nci yüzyıldan günümüze ulaşan en önemli eserlerinden biri olan Ekmekçizade Ahmetpaşa Kervansarayı'nda 4 adet müzenin kurulmasına sayılı günler kaldı. Sedefkâr Mehmet Efendi tarafından yaptırılan tarihi kervansaraya 'Tarihte Kurulmuş Türk Devletleri', 'Osmanlı Padişahları', 'Balkanlar'da Osmanlı Eserleri' ve padişah çadırı olan 'Otağ-ı Humayun' müzeleri yaklaşık 1,5 ay içinde açılacak.
Edirne Valisi Ekrem Canalp, 4 adet müzenin kuruluş çalışmalarını Ekmekçizade Ahmetpaşa Kervan-sarayı'nda inceledi. Canalp, Osmanlı Padişahları Müzesi'nde yer alan padişahlar ile Tarihte Kurulmuş Türk Devletleri Müzesi'ndeki devlet kurucularının heykellerini tek tek incelerken; müzede Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün 3 ayrı dönemini yansıtan 3 adet heykelinin de yer alacağını açıkladı. 
'1,5 AY İÇİNDE AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ'
Canalp, müzelerin çalışmalarını incelemesinin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada; "3 yıl önce çok iddialı bir sloganımız vardı. Demiştik ki müzelerin başkenti Edirne olacak, kültür turizminin başkenti de Edirne olacak. Adım adım da bu sloganımızı yerine getirmenin, her geçen ay zincire yeni bir halka eklemenin memnuniyetini yaşıyoruz. Bugün burada da Osmanlı Padişahlar Müzesi, yanı başında Otağ-ı Humayun ve tarihte kurulmuş olan 16 Türk devletini ifade eden Tarihte Kurulmuş Türk Devletleri Müzesi ve yine bu kompleksin içerisinde yer alan Balkanlar'daki Osmanlı eserlerinin minialarının sergileyeceğimiz Balkanlar'daki Osmanlı Müzesi, bu adımlardan bir tanesi olacak. Yaklaşık 1,5 ay içinde buradaki eksik kalan bütün müştemilatı tamamlamak suretiyle buranın açılışını gerçekleştireceğiz" dedi.
'DİĞER TARAFINDA DEVLET TİYATROSU AÇTIK'
Ekmekçizade Ahmetpaşa Kervansarayı'nın tarihi bir mekan olduğunu belirten Canalp; "Buranın restorasyon süreci geriye gittiğimiz zaman 1980'li yılların ortasına kadar gidiyor. Ancak restorasyon bittikten sonra yaklaşık 20 yıl atıl kalma süresi var. Biz bu atıl kalmış olan yapıyı, 3 yıl önce fonksiyonlandırmaya başladık. Buraya çok değişik fonksiyonları vereceğimiz bir hale getirdik. Bu yapının diğer tarafında Devlet Tiyatrosu açtık. Şu anda Devlet Tiyatro'muz faal halde hizmetlerine devam ediyor ve Edirneliler de çok güzel bir rağbet gösteriyor. Mekanın bu kısmını da müze haline getiriyoruz. Mekanın orta kısmını da yine müze halinde kullanıma sunacağız. Bunun en güzel tarafını, dış alandaki bahçedeki tasarımımız olacak. Bahçeyi de, bu alanı da, meydanı da yoğun şekilde kullanabileceğimiz, özellikle de yaz, sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde rahatlıkla kullanabileceğimiz bir mekan tasarımı haline getiriyoruz" ifadelerini kullandı.
'KÜLTÜR TURİZMİNİN EN ÖNEMLİ MERKEZLERİNDEN OLACAK'
Canalp, Ekmekçizade Ahmetpaşa Kervansarayı bölgesinin, Edirne'deki kültür turizminin en önemli merkezlerinden biri haline geleceğini söylerken; "Zaman içerisinde göreceğiz; bu bölgede yenileme çalışmaları olacak. Bu bölgedeki dükkanların şu anda restorasyonları bitti. Bu dükkanlarda da Edirne'nin kültürünü, gastronomisini, geleneklerini en iyi şekilde yansıtan ürünleri de hem pazarlama imkanımız olacak, hem de onları tattırma imkanı bulacağız. Burası da turistlerin geleceği, Edirne'de en fazla rağbet edeceği mekanlardan bir tanesi olacak" diye konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Gülşen Kayasöken vefat etti
Zafer Partisi 'Özkan' dedi
Üniversite merası!
Karı-koca 'kispet' ustalığı
Göçmen: Bu daha başlangıç
Edirne Kırkpınar'a hazır!
Hasta ve yaşlılara şifa olacaklar
Selimiye için turladılar!
Gürkan'a 'En Roman Dostu' ödülü
OİM'den Sarayiçi'nde sergi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke