ANASAYFA
17 Mayıs 2022 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Krizin acı gerçekleri
Veli-Der Edirne Şubesi'nce gerçekleştirilen “Ekonomik Krizin Öğrenci Aileleri Üzerindeki Etkisi” anketine göre, velilerden okula giderken çocuklarına yüzde 13.04' ünün hiç harçlık veremediği, kırmızı et tüketimi ayda 1 kilogramdan az olan ev oranı yüzde 32,92 ve  evlerine hiç süt girmeyen aile oranı ise yüzde 8,80 olarak ortaya çıktı…
Haberin Yayın Tarihi: 14-05-2022 07:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Krizin acı gerçekleri

HABER MERKEZİ
Veli-Der Edirne Şubesi'nce gerçekleştirilen “Ekonomik Krizin Öğrenci Aileleri Üzerindeki Etkisi” anketine göre, velilerden okula giderken çocuklarına yüzde 13.04' ünün hiç harçlık veremediği, kırmızı et tüketimi ayda 1 kilogramdan az olan ev oranı yüzde 32,92 ve  evlerine hiç süt girmeyen aile oranı ise yüzde 8,80 olarak ortaya çıktı.
Veli-Der Edirne Şubesi'nce ülkemizin içinde bulunduğu ani ekonomik değişimlerin öğrencilerin aileleri üzerindeki etkilerini ölçmek dolayısıyla okul çağındaki çocukların bu ekonomik değişimlerden ne şekilde etkilendiğini saptamak amacıyla 5 Nisan 2022 tarihinde başlanan “Ekonomik Krizin Öğrenci Aileleri Üzerindeki Etkisi” anketin sonuçları açıklandı.
 Google anket platformu üzerinden 218, internet ortamından yararlanamayan veliler için yüz yüze olmak üzere İstasyon Mahallesi'nden 50, Umurbey ve Menzilahir Mahallelerinden 60 kişi olmak üzere toplam 328 kişi ile gerçekleştirilen anketin sonuçları özetle şöyle:
TESPİTLER
 Okul çağında olmasına rağmen dezavantajlı bölgede yaşayan 60 veliden 20'si çocuklarının okulu bıraktıklarını belirtmiştir. (%33,30)
 Velilerden Okula giderken çocuklarına %13.04' ü hiç harçlık verememektedir. 1 ila 10 Lira arasında harçlık verenlerin oranı ise %31,44'tür. Verdikleri harçlıkların yeterli olmadığını düşünenlerin oranı ise %62.06'dır.
 Öğrencilerin %54,31'i suyunu evden götürüyorken %35,14'ü su ihtiyacı için 2-5 lira arasında, % 9.58' i ise 6-10 lira harcamaktadırlar.
 Evinize ayda kaç kitap alıyorsunuz sorusuna 'hiç almıyoruz' cevabını veren velilerin oranı %26,80'dir.
 Evlerine hiç süt girmeyen aile oranı %8,80'dir.
 Kırmızı et tüketimi ayda 1 kilogramdan az olan ev oranı %32,92, yine bir kilogramdan daha az beyaz et tüketenlerin oranı ise 32.82'dir.
 Geçen senelerde ailelerin %13,90 hiç tatile gitmiyorken bu sene bu oran %42,23 olmuştur.
 Çocukların %52,45'i okul dışı faaliyetlere katılım sağlayamamaktadır. Bu durumun nedenleri arasında ilk sırada maddi nedenler yer almaktadır.
 Maddi nedenler dolayısıyla eskiye göre sağlık hizmetlerinden faydalanmayı erteleyenlerin oranı %51,41'dir.
 Son aylarda su doğalgaz elektrik gibi yaşamsal kamu hizmetleri faturalarını ödemekte zorlananlar %76,21'dir.
 Ankete katılanların %61,88'i ödemekte zorlandıkları bir borcun bulunduğunu belirtmişlerdir.
DEĞERLENDİRMELER
 Aynı evde yaşayan ailelerin %45,68'i 4 kişi, %24,62'si 3 kişi olmasına rağmen (çekirdek aile) %70'i kalitesi düşük gıda ve tüketim maddelerine yönelmiş, sağlık hizmetlerini ertelemiş, bu sene için tatile gitme planları yapmamışlardır.
 Ailelerin %60'ı Çocuklarına verdikleri harçlığı yeterli bulmamakta, suyunu okul çantasına evden koymakta, bir tostun genel olarak 10 TL olduğu kantinlerden çocukların %31,44'ü günde sadece 1 tost yiyebilmektedir.
 Harçlık vermiyorsanız okulda nasıl karnını doyuruyor sorusuna bir velimizin verdiği yanıt şu şekildedir;”Çoğu zaman harçlık veremiyorum ya evden götürüyor ya da okul da aç kalıyor gelince yemek yiyor”
 Aileler en fazla gideri ulaşıma vermektedirler. Anket sırasında şehir içi ve köy taşımacılığına zam yapılmıştır. Yapılan anketin yarısı bu zamlardan etkilenmemiş halde cevaplanmıştır.
 Örneğin taşımalı eğitim kapsamına alınmamış köylerden biri olan Tayakadın'dan okuluna giden bir öğrenci son zamlardan sonra günlük 47 TL, Abalar Köyü'nden ise günlük 37 TL ödemek zorunda kalmaktadır. Yani 1 çocuğun aylık Taşıma gideri yaklaşık 1.000 TL'dir.
DEZAVANTAJLI MAHALLER
 Evine hiç süt alamayan ailelerin büyük bir çoğunluğu bu mahallerde yaşayan ailelerdir.  Hiç süt almayan %45, 1-2 lt süt alabilen %25'dir.
- Kırmızı et tüketimi 1 kg'dan az olanlar %30, 1-2 kg alabilen %58'dir. - Beyaz et tüketimi 1 kg'dan az olanlar %13,3, 1-2 kg alabilen %58,30'dur.
 Ankette sorulan aile ile dışarıda yemek sorusunda algılanan, çarşıda ekmek arası tavuk döner yemek, tatil olarak da günü birlik ya da bir iki günlüğüne yakın bir köy ya da ilçeye akraba ziyaretine gitmektir.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Elveda Rumeli!
Belediye çalışanı Burak Göktaş vefat etti
Pilav bahane, buluşmak şahane!
‘Ediwood içimde ukde!’
'Fahri Hemşehri'ye veda yemeği
Oltalar ödül için yarıştı!
Edirne Lisesi 165 yaşında
EDOSK'tan tarihi gezi
EDİRNE ve BİSİKLET -8-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke