ANASAYFA
17 Mayıs 2022 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Bandolu ciğerli bayram!
Edirne'de bu yıl 10'uncusu düzenlenen Uluslararası Bando ve Ciğer Festivali, festivalin kortejinin yürüyüşü ve bando ekiplerinin Saraçlar Caddesi'nde düzenlenen gösterileriyle başladı... Pazar günü yaklaşık 1.5 ton ciğer dağıtımıyla sona erecek festivalin açılışına katılan bando ekipleri ile ciğerci ustaları renkli görüntüler oluşturdu...
Haberin Yayın Tarihi: 14-05-2022 07:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Bandolu ciğerli bayram!

Olgay GÜLER
Edirne'de bu yıl 10'uncusu düzenlenen Uluslararası Bando ve Ciğer Festivali, festivalin kortejinin yürüyüşü ve bando ekiplerinin Saraçlar Caddesi'nde düzenlenen gösterileriyle başladı.
10'uncu Uluslararası Bando ve Ciğer Festivali Edirne'de start aldı. Festival kapsamında yerli ve yabancı bando ekipleriyle, ciğerci ustalarından oluşan kortej belediye önünde toplandı. Kortejde Edirne Valisi Ekrem Canalp, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal ile Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da yer aldı. Atatürk Bulvarı üzerinden Atatürk Anıtı'na yürüyen kortej, saygı duruşu ve İstiklal marşında bulunulmasının ardından Saraçlar Caddesi'nde hazırlanan alana yürüdü.  
Romanya, Bulgaristan, Moldova, Arnavutluk, Maracistan, Karadağ ve Türkiye olmak üzere 7 ülkeden 14 bando takımının katıldığı festival açılışında konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, yapılan etkinliğin şehre nitelikli turistlerin gelmesi için atılan ön adım olduğunu belirtti. Gürkan, "Kuşkusuz şehirleri geleceğe taşımak, geleceğe doğru adımlarla yürümesini sağlamak ne bir kişinin ne de bir kurumun yapabileceği işlerdir. Bir şehri yüceltmek istiyorsanız, büyütmek istiyorsanız, ileriye doğru hedeflerini emin adımlarla taşımasını istiyorsanız herkesin o taşın altına elini koyması lazım. Bu hafta Bando ve Ciğer festivalini yapıyoruz. Bu iki gün Türkiye'den ve komşu ülkelerimizden gelen bandolar o pandemide bir anlamda paslanan kulaklarımızın pasını silecekler. Pazar günü Edirne'nin maharetli elleri, ciğerci ustalarının doğradığı, pişirdiği ve sunduğu dünyada bir tek Edirne'de yapılan Edirne Tava ciğerinin tekrar tadına bakacağız. 2018 yılında birlikte yaptığımız, Rekorlar Kitabı'na girmiş, o dünyanın en büyük tavasını bir kez daha ziyaret edeceğiz. Tüm bunlar turizm için, şehrimize daha fazla daha nitelikli turistlerin gelmesi için bir ön adımdı" dedi. 
Vali Ekrem Canalp de Edirne'nin kültür turizminin baş-kenti olduğunu be-lirtti. Canalp, "Bu-rası kültür turizminde Türkiye'deki baş-kentidir ve sizler şu anda Türkiye'de kültür turizminin başkentinde bulunu-yorsunuz. Bu yıl bütün paydaşlarımızla beraber yerel yönetimlerimizle işin içerisinde olmak üzere bir turizm master planı yaptık. Yapmış olduğumuz master planı bu işin her şeyini kapsıyor. Ama bunun içerisinde bir bölüm var. O da festivaller ve etkinliklerle ilgili. Eğer biz kültür turizminde iddialı olmaya, dünya çapında olmaya adaysak o zaman yapmamız gereken işlerden bir tanesi de çok fazla sayıda festivale ve çok fazla sayıda etkinliğe de ev sahibi yapmak zorundayız. Bando ve Ciğer bunlardan bir tanesi ve önemlisi. Bu festivalle ilgili benim aklımda kalan en önemli hususlardan bir tanesi de yine girmiş olan ciğerimizdir. Aynı zamanda dünyanın en büyük tavasına da, rekorlar kitabına girmiş olan tavasına da ev sahipliği yapıyoruz. Ama bir şeye daha sahibiz. Bir tarafından dünyanın en büyük tava ciğerinin yapılmış olduğu tavaya ama aynı zamanda dünyanın en büyük tava ciğeri ustalarına sahibiyiz. Buradan bütün ustalarımızı da onların yetiştirmiş olduğu çırakları da saygıyla selamlıyorum" şeklinde konuştu. 
Konuşmaların ardından festivale katılan tüm bando ekiplerine teşekkür plaketi verildi. Sözü ve Bestesi merhum Beyazıt Sansı'ya ait olan 'Tava Ciğer Marşı'nın okunmasıyla devam eden açılış etkinliği, bandoların mini konser ve gösterileriyle son buldu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Elveda Rumeli!
Belediye çalışanı Burak Göktaş vefat etti
Pilav bahane, buluşmak şahane!
‘Ediwood içimde ukde!’
'Fahri Hemşehri'ye veda yemeği
Oltalar ödül için yarıştı!
Edirne Lisesi 165 yaşında
EDOSK'tan tarihi gezi
EDİRNE ve BİSİKLET -8-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke