ANASAYFA
27 Haziran 2022 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Buğdayda beklenti en az 7 lira’
Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, 14 Mayıs Çiftçiler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, iklim krizi, girdi maliyetleri ve Ukrayna - Rusya savaşına dikkat çekip tarımsal üretim noktasında acil önlem alınmadığı takdirde Türkiye'yi gıda krizinin kapıda beklediğini belirtti...  Buğday hasadının yaklaştığı günlerde, çiftçinin mağdur edilmemesi için maliyetin üzerinde alım fiyatı açıklanması gerektiğini söyleyen Arabacı, Bugün çiftçimizin buğday için fiyat beklentisi 7 liranın üstündedir" diye konuştu… 
Haberin Yayın Tarihi: 16-05-2022 07:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Buğdayda beklenti en az 7 lira’

Olgay GÜLER
Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, 14 Mayıs Çiftçiler Günü dolayısıyla Atatürk Anıtı'nda düzenlenen törende, sektördeki eksiklikler ve yapılması gerekenlere dikkat çekti. 
Atatürk anıtında düzenlenen törene oda başkanı Arabacı'nın yanı sıra Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, Tarım ve Orman İl Müdürü Atilla Bayazıt, CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Edirne Ziraat Odası yönetim kurulu üyeleri ve üreticiler katıldı. Arabacı, burada yaptığı açıklamada iklim krizi, girdi maliyetleri ve Ukrayna - Rusya savaşına dikkat çekip tarımsal üretim noktasında acil önlem alınmadığı takdirde Türkiye'yi gıda krizinin kapıda beklediğini belirtti. Türkiye'nin en güçlü silahının geniş coğrafyası, verimli toprakları ve üretmeye sevdalı çiftçisi silahı olduğunun altını çizen Arabacı, üretimin önemine vurgu yaptı. 
'ÖNLEM ALINMAZSA GIDA KRİZİ KAPIDA' 
Acil önlem alınmadığı takdirde gıda krizinin kapıda beklediğini söyleyen Oda Başkanı Arabacı, "Geçtiğimiz günlerde Covid-19 derken şimdi iklim krizi, girdi maliyetleri ve Ukranya - Rusya savaşı ile birlikte Tarımsal üretim noktasında acil önlem almazsak gıda krizi de bizleri kapıda bekliyor. Konu ciddi ve zaman az. Klasik tedarik, üretim-tüketim alanları ve lojistik imkânlar derken Dünyada küresel ticarette her şey değişiyor. İklimsel değişikler verimleri olumsuz etkiliyor, hedeflenen üretimler gerçekleşemiyor. Gübre ve mazotta dışa bağımlıyız girdi fiyatları aldı başını gitti. Ukrayna  Rusya savası nedeniyle uluslar arası yaptırımlar kapıda ve bunların hepsi bizim gıdaya ulaşmamızı zorlaştırırken beslenme için ödeyeceğimiz faturamızı da arttırıyor. Ama bizim güçlü silahlarımız var; geniş coğrafyamız, verimli topraklarımız ve üretmeye sevdalı çiftçilerimiz" dedi. 
'GİRDİ KALEMLERİNDE SÜBVANSİYON UYGULANMALI' 
Gübre ve mazot fiyatlarının ulaşılabilirlikten uzak ve gıda güvenliğinin geleceği için ciddi bir tehdit oluşturduğunu belirten Arabacı, "Gübre ve mazot fiyatları bu üretim sezonunun başından beri ulaşılabilirlikten uzak ve tarımsal üretimin, gıda güvenliğinin geleceği için ciddi tehdittir.  Bu girdi kalemlerinde ciddi sübvansiyon uygulanmalıdır. ÇKS kaydına göre tarımsal üretimde kullanılan gerçek miktarda gübre ve mazot üreticiye en az % 80 oranında sübvanse edilmelidir. Bugün yüksek rakamlar ile Hindistan' dan satın alığımız buğdayları Hindistan hükümeti bu şekilde destek ödeyerek çiftçisine üretim yaptırmıştır. Elektrik girdi fiyatları da tarımsal üretimde bu yıl ciddi problem yaratacaktır. KDV oranında yapılan iyileştirme olumlu olsa da kesinlikle yeterli değildir. Ayrıca ödeme dönemlerinde çiftçimizin elinde nakit olmadığı için ödeme dönemleri hasattan sonra olması için çalışma yapılmalıdır. Bu yıl gübre fiyatları ile birlikte sulama faturalarından korkan çiftçi Çeltik ve Mısır ekilişlerini azaltmıştır" diye konuştu. 
'TMO 12 AY ALIM GARANTİSİ VERMELİ' 
Banka ve Tarım Kredi Kooperatifleri'nde bulunan çiftçi limitlerinin tekrar revize edilmesi gerektiğinin altını çizen Arabacı, "TMO düzenli olarak her ay tarımsal ürünler için mevcut ekonomik koşulları da göz önüne alarak yeni alım fiyatlarını açıklamalı ve serbest piyasada fiyatlar düştüğü zaman çiftçinin mağdur olmaması için 12 ay boyunca alım garantisi vermelidir.  Ürünler ithal edilmeden önce kendi çiftçimizden iç piyasadan temin edilmeli, eğer temin edilemez ise ithalat yapılmalıdır" ifadelerini kullandı.     
'İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDE EN ÖNEMLİ NOKTA SU OLACAK' 
Küresel ısınmanın etkilerinin gün geçtikçe daha da çok ortaya çıktığını ifade eden Arabacı, "Bunun etkisi ile tarımsal üretim ile gıda güvenliğinin geleceği için mevcut su kaynakları etkin kullanılmalıdır. Bunun içinde, damlama sulama başta olmak üzere yeni nesil tasarruflu sulama sistemleri kurularak suyun etkin kullanımı sağlanmalı, bu tür projelere verilen destekler ve baraj projeleri arttırılmalıdır. Unutulmamalıdır ki; iklim değişikliği sürecinde kendi kendine yetebilecek ülke olmak için en önemli nokta su olacaktır" şeklinde konuştu. 
'BASKI YAPILAN TEK SEKTÖR TARIM OLMAMALI' 
Ülkenin enflasyon rakamlarının düşmesi için baskı yapılan tek sektörün, ülkenin bel kemiği ve geleceği olan tarım sektörünün olmaması gerektiğine vurgu yapan Arabacı, "Markette ürünlere her gün zam geliyor, traktör - biçerdöver fiyatları her gün artıyor, gübre  ilaç  mazot  elektrik zaten artıyor, demir fiyatları ve ekipman fiyatları artıyor yani aklınıza ne gelirse gelsin çok rahat bir şekilde artıyor ve kimse dur diyemiyor ama iş biz çiftçiye gelince 'dur bu fiyatlar ile satamazsınız' diyerek, bizim ürettiğimiz mala başkaları fiyat biçiyor. Hâlbuki bugün baktığımızda her sektör kendi ürettiği malın veya emtianın fiyatını kendi belirliyor ve satıyor" dedi. 
'BUĞDAY İÇİN FİYAT BEKLENTİSİ 7 LİRA ÜSTÜNDE' 
Buğday hasadının yaklaştığı günlerde, çiftçinin mağdur edilmemesi için maliyetin üzerinde alım fiyatı açıklanması gerektiğini de söyleyen Arabacı, "Üretimin devam ettiği bu süreçte gübre, ilaç, mazot ve elektrik fiyatlarındaki artış %300 seviyelerini bulmakta ve geçmektedir. Değerli yöneticilerimizden, Tarım Bakanlığı'ndan ve TMO dan çiftçimizin mazotu 23 Liradan, gübreyi 16 Liradan satın aldığını görerek ve çiftçinin mağdur edilmemesi için mutlaka maliyetinin üzerinde bir refah payı da eklenerek fiyat açıklanmasını talep ediyoruz. Bugün çiftçimizin buğday için fiyat beklentisi 7 Liranın üstündedir" diye konuştu. 
'KENDİ KENDİMİZE YETMEMİZ İÇİN ÜRETMEMİZ GEREKİYOR' 
Türkiye'nin gıdada kendi kendine yeterli olabilmesi için mutlaka üretmek gerektiğini de sözlerine ekleyen Arabacı, "Her zaman dediğimiz gibi tarımın ve gıdanın savunma sanayisi kadar önemli olduğu günlerdeyiz ve bu sektör kesinlikle siyasetin üstünde ayrı tutularak uzun dönemli tarım politikası oluşturulmalıdır. Unutmayalım ki Türkiye gıdada kendi kendine yeterli sözünün gerçekleşmesi için üretmemiz gerekiyor. Buda ancak ithalatla değil, üretimle gerçekleşebilir" ifadelerini kullandı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Gülşen Kayasöken vefat etti
Zafer Partisi 'Özkan' dedi
Üniversite merası!
Karı-koca 'kispet' ustalığı
Göçmen: Bu daha başlangıç
Edirne Kırkpınar'a hazır!
Hasta ve yaşlılara şifa olacaklar
Selimiye için turladılar!
Gürkan'a 'En Roman Dostu' ödülü
OİM'den Sarayiçi'nde sergi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke